Kunto taas kuin kiviaitaa..

Nextlibra

Ja sitä ei hevin aleta murtamaan viinalla. (Ainakaan heti). Viimeisimmän matalalennon jälkeen vierähti kaksi kuukautta, että sai itsensä kaikenmoisella liikunnalla vireeseen.
Se säväytti kummasti heinäkuun alussa, kun naama valkoisena krapuloivana kävin vaakaan, ja ällistyin, että pienestä äijästä on parissa edeltävässä kuukaudessa lähtenyt kymmenen kiloa!
Murheet ne on kullakin. Urakalla olen pistellyt suklaata ja pähkinöitä naamaan, että saisi edes jotain nahkan ja luiden väliin.
Tutuilta tuli kyselyjä, että mikä vaivaa, onko oltu keskitysleirissä? Omaa naamatauluaan ei oikein osaa arvioida, kun ei se hetkessä muutu.
Meikäläisen kuntoindikaattori on hampaiden pesu.
Hetken kun on harjaa puhelimessaan heiluttanut, ja käsi väsyy lyijynraskaaksi, niin nupissa kilahtaa hälytyskellot, että nyt on ryypätty liikaa, ja se on stop! Myöhemmin harjaaminen vaihtuu huuhteluksi, kun harjaa ei voi suuhun tarjotakaan...
Eli käytössäni on painonvartijan salainen ase. Jos iän myötä sattuisi tulemaan ylipainoa, niin sen yksittäisen ongelman voi hoitaa tehokkaasti muutaman viikon etukumaralla.
Tosin havaintojeni mukaan sivuvaikutukset ovat sen verran rajut, että en voi menetelmää muille suositella.
Jos vanhat merkit pitävät paikkansa, turvautunen itse menetelmään vaikka ei olisi ylipainoakaan..

2

361

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nasukasa

      ...kävi mullekin.Hönöttely on tehokasta dieettiä...

      • Anonyymi

        Kännittely on vielä tehokkaampaa. Ei pysy lusikka kännin jälkeen 3 viikkoon käsissä ja muovipilli on ympäristörikos.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      108
      4876
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      114
      3972
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      213
      3886
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      120
      2275
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      80
      1987
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      80
      1386
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      137
      1364
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      171
      1361
    9. En ymmärrä ateisteja!

      Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???
      Ateismi
      585
      1269
    10. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1145
    Aihe