Miksi vaakunassa

Nikolai Kopeloi

Miksi Kauniaisten vaakunassa on oravia ?

3

802

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • granilainen

      Kaunaisten ruotsinkielinen nimi on GRANKULLA ja se on suomeksi KUUSIKUMPU. Maasto onkin hyvin kumpuilevaa jyrkkinen korkeuseroineen ja lisäksi täällä kasvaa paljon kuusia. Nimenannon aikaan varmasti vielä enemmän kuin, sillä rakentaminen täälläkin on aiheuttanut metsien häviämistä.

      Kaunaisten ainoa järven, Kallträskin, vieressä on suojeltu suo nimeltään Träskmossen (näillä ei ole suomenkielisiä nimiä koska esim. järvi pitäisi silloin suomentaa Sappijärveksi ja alueen suomenkieliset eivät innostuneet ideasta). Suo kertoo, että alue on tosiaan ollut aikoinaan sitä perinteistä hapanta kuusimetsää.

      ORAVAT viihtyvät kuusimetsissä. Meillä on niitä vieläkin hyvin paljon, monien mielestä jopa riesaksi asti koska ne tulevat varsin rohkeasti pihoihin, avoimille oville, ikkunoille. Ne ovat myös petoja linnuille.

      Nätti, lystikäs eläin ja kuvastaa siis varsin hyvin alueen luontoa.

    • alkuperäinen granilainen

      Koska Kauniaisten kunnanisillä on ollut tapana hyppiä "oksalta oksalle" !

    • keräsivät

      aikoinaan oravannahkoja maksuvälineiksi ja niin oravasta tuli rahan merkki ja KOP:n rahavallan tunnus. Kuusimetsien kanssa sillä ei ole mitään tekemistä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vassarit kummittelee pääni sisällä joulunakin

      Hetki sitten alkoi punakapina. Joulupäivään mennessä ollaan jo Lindtmanin nuoruusvuosien näytelmäkerhossa. Tapaninpäivän
      Maailman menoa
      62
      2818
    2. Oho, köyhyys väheni Marinin hallituskaudella

      👋💥🤕 Tuonkin Marinin hallitus sössi --- Vuosien 2019–2023 sosiaaliturva- ja verotusperusteiden muutokset suhteessa h
      Maailman menoa
      114
      2468
    3. Kylläpä asiat onkin nyt hyvin verrattuna Sannan aikaan

      Sannan aikana aähkön alv oli 10%, nyt 25,5%. Ajatelkaa nytkin pörssisähkö on ilmaista, keskellä talvea! Bensan hinta on
      Maailman menoa
      8
      1742
    4. Yksityinen sektori aiheuttanut Suomen taantuman

      Investointien sijasta nostaneet voitot osinkoina omistajille. Ehdotan korjausliikkeenä yksityisen sektorin sosialisoimi
      Maailman menoa
      3
      1335
    5. En tiedä mitä olet mulle

      Rakkauteni,ihastukseni,pakkomielteeni,mitä lie. Jokatapauksessa ajattelen sinua päivittäin lämmöllä ja haluan toivottaa
      Ikävä
      56
      1330
    6. Ukrainan raukkamainen isku Moskovaan.

      Pitikö isku tehdä juuri jouluna.Siinä saattoi jäädä joku lapsi isättömäksi.Kyseessä ei edes sotilaskohde.
      Maailman menoa
      292
      1261
    7. On mullakin

      Sua ikävä. En vain pysty siihen mitä toivot. Siksi toivon joskus että voisin vain olla hetken lähelläsi
      Ikävä
      71
      1144
    8. Vittumaista Joulua Kuhmolaisille.

      Siinäpä se tiivistettynä.
      Kuhmo
      22
      1081
    9. Mikä on kaunein naisennimi jonka tiedätte?

      Kotimainen tai ulkomainen.
      Sinkut
      79
      1039
    10. Ikävä edelleen sinua

      Tänään tunnen sen vahvasti. Kaipaan sinua elämääni. En haluaisi heittää hukkaan sitä mitä meillä oli, mutta ollaan aja
      Ikävä
      23
      895
    Aihe