Nyt kun täällä puhutaan jatkuvasti kuinka pahaan paikkaan ollaan lähettämässä suomalaisia. Pahempi oli tilanne 1982 kun suomalaiset ei edes tienneet alueesta juuri mitään, nyt jo sentäs tiedetään. Silloin sinne lähti lähes 500 miestä, nyt on menos vain 250, ja nekin pioneereita, ne ei ees kanna asetta. Niiden toimia turvaa Irlantilaiset, joten ei toi korjaaminen ja rakentaminen ole niin vaarallista puuhaa. Vuonna 82 Israel miehitti lähes koko Lebanonin,nyt se rajas sen vaan Litani joelle saakka. Eli sen asettamia pommeja oli paljon laajemmalla alueella, kuin nyt. Ja silloin suomesta oli 2 jääkäripataljoonaa, joiden tehtävä oli myös partiointi paseilla. Nyt ei ole tommosta eessä, rakennetaan ja kunnostetaan vaan. Joten ihmettelen tota valitusta mitä täälläkin on.
UNIFIL
Finki rauhanturvaaja
1158
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Ja jos selataan historian lehtiä takaisin päin, niin siellähän selviääkin kuinka runsaalla varustuksella esim. Kyprokselta matkasi "palokunta" Suezille ( taisi patruunoitakin olla jopa 3kpl vai oliko peräti 5kpl miestä kohden ) ja myöhemmin vielä YKSV 1 aikaan ei kukaan voivotellut, että siellähän on perkele miinoja ja niitähän siellä oli ja oli on varmaan vieläkin.
Libanon on aiwan perusturvallinen paikka aloittaa rauhanturvaaminen nytkin, mutta eihän se tietysti kaikille sovi siksi kotimaassa on sieni ja marjametsät, että jokaiselle jotain.