Nytkö meillä on kaunis ja kuvauksellinen vara-, mikälie puheenjohtaja vai puoluesihteeri. Että sillee. Mitä tää henkilö ajattelee KD:sta. Lähinnä on ajatellut yleensä omaa ulkonäköään ja imagoaan. Hohoijaa, se näkee, ken elää.
MEPISTÄ KEULAKUVAKSI
Jukka
4233
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Meppi ERK on ihan hyvä valinta KD puoluesihteeriksi, tarviihan Kallis itselleen tukijoukkoja lisää.Pohjammaalta on tulossa toinen rantaruåttalainen mukaan kisaan ihan pikapikaa.
Muutenhan saattaisi pudota pallilta , että heilantaa-tuoli on jo natissut liitoksistaan
useammassakin puoluekokouksessa.Kassakaappisopimukset pappien kanssakaana ei enää auta.
Eikä EKR jatkuvasti peilaa- hänestä on vain tehty
sellaista kuvaa.Ollaan käyty nääs Brysselissä.
Suomen poliittisessa elämässä ei kristillisdemokraateilla ole muuta vaihtoehtoa kuin valita MEP Eija-Riitta Korhola puheenjohtajaksi kun nykyistä puheenjohtaajaa ei tunne kukaan saati muista hänen saavutuksiaan (onko niitä?).
Nyt olisi KD puolueella todellista työkenttää, sarkaa oikein urakalla. Nimittäin ottaa vakavasti köyhät,-kurjat,-ja raskautetut ja muuten vaan huolenpitoa kaipaavat ihmiset. En ymmärrä mitä ne muuten tekee tuolla eduskunnassa. Aika vanhakantaista ja jäykähköä tai persoonatonta tuntuu heidän mietteensä olevan. Mutta eipä hätää, kun rohkeasti vaan puskemaan kirkon kanssa yhteistyötä. Rikkaimmat seurakunnat jakamaan konkreettista apua; ruokaa ja vaatteita, ostokuponkeja jne. samalla lailla kuin Veikko Hursti on pyyteettömästi jo vuosia tehnyt. Itse asiassa kirkon pitäisi olla aktiivisempi, valtiosta irrallaan oleva instituutio, joka todella ottaisi kantaa huonompi osaisten asioihin. Kirkon pitäisi voida olla " turvapaikka ",sen sijaan, että vetäytyy hiljaa vastuusta. Mihinkä sitä kirkollisveroa kannetaan?
Joo, että KD:t siinä olis nyt rohkeille tekemistä.
Kannattaa lukue muutama kirja ennenkuin uskoo kauniita poliitikkonaisia. Olin vajaa neljä vuotta sitten MTV vaalivalvojaisissa LÄNSI-AUTO AREENALLA ja näin niin monta ylpeää naista ,etten viitsi heitä kaikkia lueteella.Suvi Anne ja muut vain kohotteli nenäänsä kun olisin heidän kanssaan jotain keskustellut EU:N todellisesta olemuksesta. Siitä saa hyvää tietoa esim. kirjasta Steinhauser EU huomispäivän Super Neuvostoliitto. Kirjassa väitetään että taustalla ovat samat salaiset seuralaiset jotka olivat salaisen järjestönsä kautta rahoittamassa jo Venäjän vallankumousta. Tiesittekö muuten , että Lenin, Trotski ja Kerenski olivat vapaamuurareita jos oikein muistan. Lukekaa myös kirja Ravi Batra: Suuri Lama 1990? ja Antti Pekka Pietilän Presidentin pankki ja käykää internet sivuilla http://groups.msn.com/Suomi paremmaksi terveisin Jacues Juvalta