otsikossa kaikki
Milloin IPU alkaa irrottamaan Suomea EU:sta?
odottaja mies
15327
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Ehdotus EU:sta irtautumisesta on tehtävä eduskunnassa, joten tietysti sen jälkeen, kun Itsenäisyyspuolueen edustajat on ensin äänestetty eduskuntaan.
Minä en.
Kun yhä useammille kansalaisille selviää, että Suomen kansalle perustuslakimme mukaan kuuluva ylin valta on luovutettu EU:lle, alkaa tapahtua ja EU-harvainvalta joutuu postumaan kansanvallan tieltä. Ei tässä ole kysymys mistään uskonasiasta, vaan normaalista historian kulusta. Lue historiaa niin ymmärrät. Nykyisiltä vallanpitäjiltä ja heidän lakeijoiltaan puuttuu historian taju.
Silloin kun IPU oli vielä VSL, sen kannatus 1995 Ek-vaaleissa oli muistaakseni 1 %. MVS:n kannatus oli 2003 eduskuntavaaleissa 0,4 %, josta VSL:lle voidaan hyvällä tahdolla lukea 0,2 %.
Jos kerran olette valistaneet "kansaa" ja kertoneet sille tapahtuneista rikoksista niin miksi kannatuksenne on laskenut noin alas? Eikö kannatuksenne pitäisi olla suoraan verrannollinen valistustyönne määrään? Eikö yhä useammille kansalaisille ole selvinnyt väittämänne asia?
Kokoomuslaisena sinä olet harvainvallan etkä kansanvallan kannattaja. Toistelet samaa mitä häirikköedeltäjäsi Sonkajärven Nerva. Taidatte käyttää siellä puuceessä peräti samaa valtaistuinta.
Odota maalisvaalien tulosta, niin näet monta asiaa!
Mitä ihmeen "harvainvaltaa" Kokoomus kannattaa? Suomi voi koska tahansa erota Euroopan unionista kun eduskuntaan muodostuu sitä kannattava enemmistö. Kyse on poliittisesta tahdosta ja voimasta - ei muusta. Suomalaisilla on vapaa äänioikeus ja salaiset vaalit. Joka 4 vuosi voimme vaihtaa edustajamme.
Te vasemmistolaiset näette kaikki vastakkainasetteluna: yhtäällä on rahavalta ja toisaalla kansa, jota ensimmäinen "sortaa". Vielä väitätte, että ette ole vasemmistolaisia. Sellaista maailmankuvaa ainakin näytätte tunnustavan!
Hyvä että myönnät Eu:sta eroamisen. Mutta etkö huomaa, ettei demokratia toteudu, kun Suomen kansalle kuuluva valtiovalta on luovutettu Brysseliin ja muut kuin Suomen kansan valitsemat edustajat säätävät täällä voimassa olevat lait.
Kansalle kuuluvan valtiovallan luovuttajat ja tämän petoksen hyväksyjät eivät ole demokraatteja vaan harvainvallan kannattajia.
Olet varmasti oikeistolainen mutta et demokraatti. Etkä näytä ymmärtävän, että itsenäisyyliikkeen riveissä on niin vasemmistolaisia ja keskustalaisia kuin oikeistolaisiakin.
Meillä aina mahdollisuus joka 4. vuosi vaihtaa koko eduskunta. Korkein valta on edelleen kansalla. Jos meiltä viedään oikeus äänestää, sitten on korkein valta todellakin viety. Te kärjistätte asioita aivan typeryyksiin asti.
Eduskunta edelleenkin harkitsee jokaisen Brysselissä säädetyn lain. Se voi milloin tahansa tarvittavan enemmistön synnyttyä purkaa EU-liittymissopimus.
Et ole perillä asioista. Ylin valta, valtiovalta, ei ole maassamme enää kansalla vaan EU:lla kaikissa niissä asioissa, jotka kuuluvat sen toimivaltaan. Myös väitteesi, että eduskunta harkitsee jokaisen EU:n lain on virheeliinen. Yksi eduskunnan valiokunnista - ei siis koko eduskunta, niin kuin väität - ilmaisee ainoastaan mielipiteensä, eikä siis päätä, EU:n lakiehdotuksista. Lait säädetään unionissa enemmistöpäätöksellä suomalaisten äänivallan ollessa puolentoista prosentin luokkaa eli käytännössä lähes olematon.
Suomen eduskunnalla ei ole unionissa edes lakialoitteen teko-oikeutta. Se on vain EU:n komissiolla.
Tilanne on nyt Suomen kansan oikeuksien kannalta huonompi kuin Venäjän vallan aikana. Noin 80 prosenttia kaikista uusista maassamme voimaan tulevista laeista säädetään nykyään EU:ssa. Autonomisessa Suomessa saattoi tulla voimaan vain oman eduskuntamme säätämä laki. Ylin valta oli silloin Venäjän tsaarilla Suomen suuriruhtinaana. Hän joko vahvisti lain voimaan tulon tai jätti vahvistamatta. Jokaisella kansanedustajalla oli kuitenkin tuolloin lakialoitteen teko-oikeus.
Olet joko huonosti perillä asioista tai levität lukijoiden harhaanjohtamisen tarkoituksessa valheellisia tietoja.
Tämä ei mene päähäsi. Joka 4. vuosi on mahdollista vaihtaa eduskunta. Eduskunta voi milloin tahansa tarvittavan poliittisen enemmistön muodostuttua purkaa solmimansa EU-sopimus. Kansalaiset vain eivät halua IPU:a eduskuntaan. Se nähdään ensi keväänä.
Toisin kuin Sinulla valheellisten väitteiden levittäjällä IPU:lla on puhtaat paperit. Onko päätetty tehdä vaalivilppiä, kun väität jo tietäväsi ensi vuoden eduskuntavaalien tuloksen?
Voin huvin arvioida tuloksen. Miksi kannatuksenne olisi kohonnut?
Kaikki merkit viittavat siihen, että Itsenäisyyspuolue saa kansanedustajia läpi näissä vaaleissa, EU:ta vastustaa yli puolet Suomen kansasta. On hyvä, että vaihtoehto on olemassa.
Hyvä saavutus olisi saada 100 ehdokasta eduskuntavaaleihin.
EU-kriittisyys ilmenee tulevaisuudessakin korkeintaan yhä äänekkäimmillä mielenosoituksilla, joissa Pallywoodin propagandafilmejä katselevat palestiinalaisfanit, kommarit ja muut punikit riehuvat terroristijärjestöjen ja anarkistien liput pystyssä, mutta yhä harvemmat vaivautuvat valitsemaan päättäjiä EU-vastaisuuden perusteella.
No, onhan se toisaalta jännä juttu, kuinka sitä mukaa kun integraatio laajenee ja syvenee sekä kritiikki sitä kohtaan kasvaa - yhä harvemmin kiinnitetään vaaleissa mahdollisuutta "toisenlaiseen Eurooppaan".
heti kun kansa niin haluaa