Pari korkillista kaljaa ja ollaan kovaa miestä
http://www.aidesign.fi/photos/20060909_smash_asem_html/smash.asem.IMG_8051.jpg
Mutta kun on edessä todellinen näytön paikka edessä niin käykin näin.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=114&conference=500000000000014&posting=22000000019218462
http://www.aseistakieltaytyjaliitto.fi/lt/t181105.html
http://www.aidesign.fi/photos/20060909_smash_asem_html/smash.asem.IMG_8051.jpg
Mutta kun on edessä todellinen näytön paikka edessä niin käykin näin.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=114&conference=500000000000014&posting=22000000019218462
http://www.aseistakieltaytyjaliitto.fi/lt/t181105.html
Vastaukset 33
Vanhimmat
...vaan lyhentynyt, nyt jopa 6:teen kuukauteen, luulisi nuoren miehen seisovan tuon ajan vaikka päällään? Irokeesi siinä tosin vähän kärsii...
Siinä sitä sitten haetaan vapautusta kun "pää ei kestä" auktoriteetteja tai käskytystä.
Voi hellanlettas.
Jos pää ei kestä auktoriteettejä ja käskytystä, on helpoin tapa välttää se menemällä palvelukseen. On tavattoman typerää väittää, että palvelusta laistetaan edes pääsääntöisesti pokan puutteessa. Luen tässä nyt sivarin palvelukseksi.
Puoli vuotta on tavattoman pitkä aika pasifistille olla armeijassa. Se on henkistä alistamista, painostusta ja mitätöintiä. Vankila tuntuu silloin lepokodilta, ja mahdolliset "kuulustelut" jne. tuntuvat vain siltä, että saa aatteensa kuuluville (vrt. mielenosoitus).
Minusta Sagittariuksen lähettämän linkin totaalikieltäytyjän lausunto sisälsi kieltäytyjän ajatukset hyvin.
Myönnän, että on ihmisiä, joilla ei pää kestä. He kuitenkin uskoakseni menevät painostuksessa palvelukseen, joka sitten jää kesken. Joillakin on mahdollisesti ollut jo vuosia terapiaa tms... Toisin sanoen heikkopäiset seuraavat massan mukana tai "hajoavat" jo siviilissä.
Olisi hienoa saada totaalikieltäytyjiltä palautetta näistä ajatuksista!
No nyt menee jo arvon seriffillä provoilun puolelle. Miten sitä noin vain voi yhdistää nuo asiat... ei mene läpi ;)
Tuo aseistakieltäytyjänarkkarihan tuossa aseistakieltäytyjänarkkariliiton jutussa oli anarkisti, joka hyväksyy mielellään väkivallan, mutta ei halua puolustaa Suomea. Se narkkari sanoi sen itse aivan selvästi.
Nuo eiliseen mellakkayritykseen osallistuneet kuraperseet olivat juuri tuota samaa porukkaa.
Minusta Sagittarius tarttui tuohon asiaan uudella, mielenkiintoisella tavalla ja teki sen hyvin asiallisesti.
Kyllähän sheriffilläkin saa olla mielipide. Hän ei ole kuitenkaan poistanut teidän anarkistien säälittäviä ruikutuksia tältä palstalta vaikka ne hipovatkin maanpetturuutta. Sheriffi antaa siis molempien osapuolten ilmaista kantansa. Myös teidän väärässäolijoiden. Se on mielestäni reilua toimintaa!
provokaatioista kun itse on niin herkkä sensuroimaan.
Siis sensuroi tämä kirjoittamasi provokaatio.
vaatii:
Jaffa-VERIappelsiini
Ei kai sitä vielä parista korkillisesta? On muuten olutta tuolla kuvan hepulla pullon perusteella, ei kaljaa, ne ovat aivan eri juomia.
Onko "vahva olo" etuveikassa? Kävit sitten monen päivän päästä poistamassa aiemmat tyhmät puheesi? Ei siellä enää muita lymyillyt keskellä viestiketjua...ja jos nyt aiot asian kieltää, niin tallessahan tuo on.
voidaan olutta kutsua myös kaljaksi, tai, Bisseksi mutta mellan öl on jo harvinaista, ainakin H:gissä.
En minä selaile vanhoja viestejäni sivukaupalla taaksepäin ja vastaile mahdollisiin kyselyihin. Etusivu ja joskus seuraavakin saavat riittää minun osaltani, sitten menen vain eteenpäin. Tyhmät jämähtäkööt joihinkin vanhoihin juttuihin, se ei ole minun tapani.
Kalja on kuitenkin oluelle väärä nimi.
Oletko sheriffi omasta mielestäsi oikea henkilö valvomaan tätä- ja etenkin kirjoittamaan tälle palstalle?
Mielestäni asenteesi on vähintäänkin kummallinen.
Luen tätä palstaa harvakseltaan silloin tällöin, mutta nyt vasta totesin asenteesi.
Aika huono keskustelun avaus sinulta.
viestisi ?
"Jos on tyhmä, ei sitä kaikille
tarvitse kertoa..."
Totuus tekee aina kipeää,
Poliisia voi hakata mutta Isänmaata ei voi puolustaa.
Varsinaisia pellehermanneja...
ylen vanhoista taistolaistoimittajista? Pääuutisissa ei kommentoitu kovin tasapuolisesti mellakkaa. Ihan naurettavaa, kun joku punavihreä tyttö valittaa, "että ei päässyt pois". No sehän se idea olikin, että eivät olisi päässeet rikkomaan paikkoja ja polttamaan autoja.
nuo kaksi toimintamallia kuuluvat samanhenkiselle henkilölle? Asettelu vihjaa siihen, mutta perusteluja ei löydy!
Tee lähipiirissäsi Gallup,kuinka monta anarkistikaveriasi on käynyt intin ?
Siinä sulle aluksi.
En tunne jyrkän linjan anarkisteja, mutta tunnen tyypin, jolla on anarkistisia ajatuksia, ja kyllä, hän KÄVI intin ja vieläpä rajavartiolaitoksessa, sai hyvät arvostelut (täydet pisteet älykkyystestissä, ampui hajanaisilla laseilla komppanian toiseksi parhaaksi jne) ja haaveilee rauhanturvaamistehtävistä. Hän kuitenkin olisi rintamakarkuri, jos joutuisi edustamaan valtiota. Eri asia on, jos joutuisi edustamaan ihmisyyttä vaikkapa natseja vastaan; silloin hän liittyisi vaikka jenkkien tai venäläisten riveihin.
Hän ei ole täysanarkisti, mutta mm. otti pari kertaa yhteen upseerien kanssa, joka johtui auktoriteettien lievästä kyseenalaistamisesta. Hänet muistettiin erittäin hyvin, ja killui nakkilistoilla toisinaan kumman pitkään. Hän sai kuitenkin sissin paperit, ja saattoipa päästä (en tiedä varmaksi) erikoisryhmään.
Hänen mukaansa vapaus valita ja tasa-arvoisuus johtavat väistämättä tiettyihin sääntöihin, joten ei päädytä kaaokseen. Kevyitä valtiovallan kaltaisia vuorovaikutusrakenteita kuuluu olla päätösten yksinkertaistamiseksi. Rauhanomaisesta elämisestä johtuen poliisin ja armeijan hommat voidaan lähes täysin unohtaa. Ne voidaan integroida palokunnalle. Kyseinen henkilö ei kuitenkaan usko tavoitteen täyttymiseen kuin korkeintaan pienissä yhteisöissä johtuen ihmisten ahneudesta. Siksi hän on etsimässä paikkaa, jonne jäädä asumaan ja tuntea olonsa kotoisaksi. Suurimmat muutokset tulisivat kuitenkin ihmisten asenteiden ja talouselämän alueelle. Hän luullakseni allekirjoittaisi 90%:sesti näillä sivuilla siteeratut "anarkistitekstit".
Hän ei juo alkoholia, mutta syö hieman lihaa. Ei siis lähimainkaan anarkisti, jos näitä keskusteluja (tai pikemminkin ennakkoluuloisten vääristyneiden stereotypiahokemia) on uskominen! ;)
ja hän on älykäs eikä juntti kuten palstan valvoja.
Haista sinä Sagittarius pitkä paska kun sinulla ei ole muute elämää kuin toisten ihmisten kirjoitusten poisto netistä. ;) Mikäs oikea nimesi nyt olikaan, google...
mittapuulla ?
Puhutko taas näistä kommariyli-ihmisistä jotka kuvittelevat olevansa muita parempia ?
siviilipalveluksen ?
Koska taas lähdetään rikkomaan ikkunoita ?
ette ole yhtikäs mitään?
:)
taas pintaan puksahti ?
No muita ihmisiä parempi ihminen.
Ai ai...
sheriffi joutuu näemmä kirjautumaan ulos vastatessaan......heh heh
kuori sinä niitä perunoita taas maanantaina,
sivari.
Kummallekohan ne vaipat pitäisi vaihtaa 88v papalle
vai sinulle ?
Viestisi meni nyt väärälle henkilölle. Nimeni etsimiseen ei tarvita googlea koska se löytyy helpomminkin.
Toin jo mielipiteeni esille tämän keskustelun aloittajana joten miksi kirjoittaisin suhteellisen tavallisen mielipiteen rekkaamattomana.
Kerronpa nyt sen asian että itse en hyväksy siviilipalvelusta. En edes uskonnon varjolla. Suorittaessani armeijan oli samassa yksikössä myös todellinen uskovainen.
Hänen todellisen uskonnon oli helppo tunnistaa siitä että hän kieltäytyi ainoastaan aseesta mutta ei palveluksesta. Maatansa voi siis palvella armeijassa muutenkin kuin kantamalla asetta.
Uskonnon varjolla kieltäytyvät ovat yksinkertaisesti vain niin saamattomia ja myös yleensä työtäkin pakoilevia nurkan takaa huutelijoita.
Siviilipalvelus on täysin laillinen keino suorittaa asepalveluksen rinnalla kansalaisvelvollisuutensa.
Maat,joissa kaikkien kansalaisten on suoritettava
asevelvollisuus armeijassa eivät täytä oikeusvaltion tunnuspiirteitä.
No,käytännössähän yleinen asevelvollisuus on tullut jo tiensä päähän ja Suomessakin tullaan
siirtymään yleiseurooppalaiseen malliin,jossa vain noin kolmannes ikäluokasta suorittaa asevelvollisuuden.
Eli sun mielestä on oikein että suomessa on PAKKO
käydä armeija sellaistenkin jotka eivät millään halua ja kokevat sen pakottamisena vai? Mielenkiintoinen ajatus maailma sulla kantasi ei edusta ollenkaan demokraattista ajattelu tapaa.
Mitäs se sulta on pois jos jotkut haluaa siviilipalvelukseen antaa kunkin ihmisen tehdä oma ratkaisunsa asian suhteen. Mun mielestä se on vaan hyvä että täällä on mahdollisuus halutessaan suorittaa siiviilipalveluksena armeija palvelus.
Mulla on ikää enemmän kuin sulla, mutta olen siltikin avara katseisempi ihminen selvästi kuin sinä. Johtuukohan tuo sun lyhytkaitseisuus joka asiassa siitä että säkin olet maalta kotoisin? Ainakin tuntuu siltä että maajusseilla on tuommoiset ajatukset kuin sinulla myös tuossa hedelmöityshoito asiassa enemmän kuin kaupunkilaisilla. Sanoin aikoinaan omille lapsilleni että saatte vapaasti valita menettekö armeijaan vain sivariin mulle ole kumpikaan rakkaampi sen perusteella käyvätkö armeijan vai sivarin. Se on jokaisen oma päätös ja sitä tulee kaikkien kunnioittaa.
Ja meillä oli työpaikalla muutama vuosi sitten
siiviilipalvelusmies suorittamassa palvelustaan
ja täytyy sanoa että hän ei ainakaan ollut niin
kutsumasi nurkan takaa huutelija vaan ahkera työntekijä ja muutenkin hyvä tyyppi ihmisenä.
Pakko armeija on mielestäni suoranaisesti täyttä paskaa että näin.
On se varmaan hauska joutua ohikulkijana useiksi
tunneiksi poliisisaartoon?
Haluatko kenties sellaista yhteiskuntaa,jossa väärässä paikassa väärään aikaan olevat ovat syyllisiä kunnes toisin todistetaan,eli täydellistä poliisivaltiota?
1, Ei ole kenenkään mielestä.
2. Kukaan ei halua sellasita yhteiskuntaa.
Siksi olisikin tärkeää kitkeä 'smash asem':n kaltaiset roskajoukot Suomesta.
Kumma kun polizei ei provosoinut niitä kulkueita jotka eivät olleet ilmoittaneet tuovansa sekasortoa Helsinkiin?!?"?"?
Kehottaa ketään rikokseen tai väkivaltaan
Linkittää tiedostoihin tai sivuille, jotka sisältävät ihmisiin tai eläimiin kohdistuvaa väkivaltaa
Kirjoittaa rasistisia tekstejä
Kirjoittaa tai kuvata karkeaa pornografiaa
Markkinoida tai mainostaa tuotetta tai palvelua
Massapostittaa puheenvuoroja tai lausuntoja
Ei pidä villitä kansanjoukkoja - samoilla älynlahjoilla omaavat seuraavat johtajaansa.
Ei mua tarvii villitä kyllä mää samanhenkisten seuraan ain löydän :P
"...samoilla älynlahjoilla omaavat seuraavat johtajaansa."
Paitsi anarkistit??? xD Paradoksaalinen väite... xD
Yleisesti ottaen hyvä lausahdus. Se pätee karkeasti sekä heikkoälyisiin, että älykkäisiin; intuitiivis-tunteellisiin että rationaalisiin ihmisiin. Johtaja voi olla kolmas taho, kuten aate tai elintapa. Tosin nyt päädytään ja hieman ympäripyöreisiin totuuksiin, mutta mielenkiintoinen väite silti.