Aikaisemmasta Tampereen tilanteen

keskustelusta.Yksi henkilö valitteli täällä sitä ettei Tampereella ole kunnon perinteistä helluntai-seurakuntaa.
Taisi joku sanoa että Tampereella menestysteologiaa opettaa Martti Ahvenainen.
Ja että sitä opetetaan Palatsiseurakunnassa samalla väitettiin että Palatsiseurakunnassa on opetettu ihmisen jumalisuutta.

Olen kuullut Palatsiseurakunnassa ihmisen jumaluus opetuksen vastaista opetusta.
Satun myöskin tietämään että Tampereella asuu eräs pikku nilkki joka levittelee tarkoituksella perättömiä väitteitä seurakunnasta ja seurakunnan vastuuhenkilöistä,heidän nimellä lähetellyt sontaa seurakuntalaisille.

Mainittakoon että kyseisen tällä palstalla olevan keskustelun henkilöt eivät kuulosta tältä tyypiltä.Haluan sanoa vain että kannattaa suhtautua varauksella siihen mitä eri seurakunnista puhutaan näillä palstoilla.

Sitten väite että Martti Ahvenainen opettaisi menestysteologiaa,vaikuttaa aika lailla pupalta.

Sitten vielä yksi asia Tampereella on seurakunta jossa varoitetaan välttämään kolmea seurakuntaa Tampereella Nokia Missio,The River ja Palatsiseurakunta.
Tässä kyseisessä seurakunnassa opetetaan että kunhan sä vain olet uskossa niin vaikka näyttäisi kuinka pahalta sä pärjäät.
Tiedän myös senkin että eräs henkilö on käynyt kyseisen seurakuntaan kuuluvan pariskunnan luona sielunhoidossa, eivätkä olleet osanneet auttaa häntä.

8

2476

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • uskossa tänään

      -ollaan varmaankin samaa mieltä, netissä on niin helppo sanoa asioita joissa ei ole päätä eikä häntää
      -samoin on näiden srk:ta asioiden suhteen..sittenhän sen jokainen itse näkee kun käy muutamia kertoja jossakin srk:ssa,- mitä sielä opetetaan ja puhutaan
      ei tarvitse olla mutu-tiedon varassa jne !

      • mitä se merkitsee

        enpä ole sanaa ennen kuullut.


      • sana.
        mitä se merkitsee kirjoitti:

        enpä ole sanaa ennen kuullut.

        MuTu on lyhenne sanoista Musta tuntuu. Musta tuntuu-tieto on epätieteellistä arvelua, epävarmaa tietoa.


    • Kristiinek

      Tuosta väitteestä, että Martti Ahvenainen opettaisi menestysteologiaa, olen kyllä sitä mieltä että se taitaa pitää paikkansa.

      Ehkä sulla itsellä on mahdollisuus tutkia asioita. Käy Lamminpään Sanankulmassa ja katso kenen kirjoittamia kirjoja siellä myydään ja ihmisille annetaan. Silloin kun itse siellä poikkesin, kaikki kirjat olivat Kenneth Haginin, joka ollut tunnetuin ja vaikutusvaltaisin menestysteologi.

      Opetuksia joiden kautta voi yrittää asiaa tutkia:

      Ylistyksen johtaminen seurakunnassa
      Martti Ahvenainen
      http://www.ekirkko.fi/cgi-bin/ekirkko/ekirkko.pl?customer=aikamedia&document=00010998

      Vanhurskas vai syntinen? Osa 1/2
      Martti Ahvenainen
      http://www.ekirkko.fi/cgi-bin/ekirkko/ekirkko.pl?customer=aikamedia&document=00010613

      Vanhurskas vai syntinen? Osa 2/2
      Martti Ahvenainen
      http://www.ekirkko.fi/cgi-bin/ekirkko/ekirkko.pl?customer=aikamedia&document=00010612

      Ristin Voitossa on ollut useita hänen kirjoituksiaan, joissa hän on mainostanut ja puolustanut Benny Hinniä ja Younggi Chota, jotka kyllä tunnetaan menestysteologeina.

      Menestysteologisen seurakunnan, Voitonkeskuksen raamattukoulun Logos opettajat, Martti Ahvenainen on yksi heistä.
      http://www.voitonkeskus.net/logos/opettajat.htm


      Usein me erehdymme sanoissamme ja teoissamme, emme ole täydellisiä emmekä virheettömiä. Mutta ehkä asioista pääsee perille jos niitä vaivautuu hiukan tutkimaan.

      • Anonyymi

        Ihan typerää puhua Ahvenaisesta menestysteologina.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ihan typerää puhua Ahvenaisesta menestysteologina.

        Kyllähän Ahvenainen seikkaili mm Nokia Missionissa!!

        Ei ole luotettava opettaja noiden reissujensa jälkeen.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kyllähän Ahvenainen seikkaili mm Nokia Missionissa!!

        Ei ole luotettava opettaja noiden reissujensa jälkeen.

        Ahvenainen ei ole koskaan kuulunut Nokia Missioniin.


    • tunge liput perseese

      Karismaattiset liikkeet ja niiden hörhöt vetäjät ovat kaikki paskaa eivätkä ole Jumalaa tai Pyhää Henkeä koskaan nähneetkään.

      Säälittäviä ovat ne, Jumalan Sanasta irvikuvan: hörhöilijöiden, kaatuilijoiden, lippujen heiluttelijoiden ja hurmahenkisten sekoilijoiden leikkikentän, jossa Jumalaa, Jeesus Kristusta eikä Pyhää Henkeä ole.

      Nämä ovat näitä lopun ajan vääriä profeettoja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin

      Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t
      Maailman menoa
      53
      5550
    2. Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin

      Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo
      Maailman menoa
      95
      3448
    3. Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..

      Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel
      Maailman menoa
      46
      3340
    4. Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"

      Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L
      Maailman menoa
      76
      2537
    5. SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensa

      SDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral
      Maailman menoa
      59
      2413
    6. Nepotismi jytkyttää porvaristossa

      Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi
      Maailman menoa
      75
      1907
    7. Persut palkkaavat verorahoilla

      avustajikseen lapsiaan ja naisystäviään. Juuso on palkannut avustajakseen oman poikansa. Hänen koulutustaustastaan ei
      Maailman menoa
      309
      1755
    8. Anteeksi T

      Aamulla olit iloisena huomenta toivottamassa ja minä naama mutrussa sanoi huomenet takaisin. Tajusin vasta yläkerrassa
      Ikävä
      7
      1216
    9. Ville Rajainmäki, 25, omaishoitaja

      Hän on 65 eläkeikääntyneen avustajana 24/7 Kerrankin omaishoitajaa arvostetaan ja maksetaan asiaankuuluvaa, 3000€, pal
      Maailman menoa
      26
      1150
    10. Harmittaako että

      Annoit niin paljon positiivista huomiota ja rakkautta kaivatullesi
      Ikävä
      138
      1088
    Aihe