keskustelusta.Yksi henkilö valitteli täällä sitä ettei Tampereella ole kunnon perinteistä helluntai-seurakuntaa.
Taisi joku sanoa että Tampereella menestysteologiaa opettaa Martti Ahvenainen.
Ja että sitä opetetaan Palatsiseurakunnassa samalla väitettiin että Palatsiseurakunnassa on opetettu ihmisen jumalisuutta.
Olen kuullut Palatsiseurakunnassa ihmisen jumaluus opetuksen vastaista opetusta.
Satun myöskin tietämään että Tampereella asuu eräs pikku nilkki joka levittelee tarkoituksella perättömiä väitteitä seurakunnasta ja seurakunnan vastuuhenkilöistä,heidän nimellä lähetellyt sontaa seurakuntalaisille.
Mainittakoon että kyseisen tällä palstalla olevan keskustelun henkilöt eivät kuulosta tältä tyypiltä.Haluan sanoa vain että kannattaa suhtautua varauksella siihen mitä eri seurakunnista puhutaan näillä palstoilla.
Sitten väite että Martti Ahvenainen opettaisi menestysteologiaa,vaikuttaa aika lailla pupalta.
Sitten vielä yksi asia Tampereella on seurakunta jossa varoitetaan välttämään kolmea seurakuntaa Tampereella Nokia Missio,The River ja Palatsiseurakunta.
Tässä kyseisessä seurakunnassa opetetaan että kunhan sä vain olet uskossa niin vaikka näyttäisi kuinka pahalta sä pärjäät.
Tiedän myös senkin että eräs henkilö on käynyt kyseisen seurakuntaan kuuluvan pariskunnan luona sielunhoidossa, eivätkä olleet osanneet auttaa häntä.
Aikaisemmasta Tampereen tilanteen
8
2476
Vastaukset
- uskossa tänään
-ollaan varmaankin samaa mieltä, netissä on niin helppo sanoa asioita joissa ei ole päätä eikä häntää
-samoin on näiden srk:ta asioiden suhteen..sittenhän sen jokainen itse näkee kun käy muutamia kertoja jossakin srk:ssa,- mitä sielä opetetaan ja puhutaan
ei tarvitse olla mutu-tiedon varassa jne !- mitä se merkitsee
enpä ole sanaa ennen kuullut.
- sana.
mitä se merkitsee kirjoitti:
enpä ole sanaa ennen kuullut.
MuTu on lyhenne sanoista Musta tuntuu. Musta tuntuu-tieto on epätieteellistä arvelua, epävarmaa tietoa.
- Kristiinek
Tuosta väitteestä, että Martti Ahvenainen opettaisi menestysteologiaa, olen kyllä sitä mieltä että se taitaa pitää paikkansa.
Ehkä sulla itsellä on mahdollisuus tutkia asioita. Käy Lamminpään Sanankulmassa ja katso kenen kirjoittamia kirjoja siellä myydään ja ihmisille annetaan. Silloin kun itse siellä poikkesin, kaikki kirjat olivat Kenneth Haginin, joka ollut tunnetuin ja vaikutusvaltaisin menestysteologi.
Opetuksia joiden kautta voi yrittää asiaa tutkia:
Ylistyksen johtaminen seurakunnassa
Martti Ahvenainen
http://www.ekirkko.fi/cgi-bin/ekirkko/ekirkko.pl?customer=aikamedia&document=00010998
Vanhurskas vai syntinen? Osa 1/2
Martti Ahvenainen
http://www.ekirkko.fi/cgi-bin/ekirkko/ekirkko.pl?customer=aikamedia&document=00010613
Vanhurskas vai syntinen? Osa 2/2
Martti Ahvenainen
http://www.ekirkko.fi/cgi-bin/ekirkko/ekirkko.pl?customer=aikamedia&document=00010612
Ristin Voitossa on ollut useita hänen kirjoituksiaan, joissa hän on mainostanut ja puolustanut Benny Hinniä ja Younggi Chota, jotka kyllä tunnetaan menestysteologeina.
Menestysteologisen seurakunnan, Voitonkeskuksen raamattukoulun Logos opettajat, Martti Ahvenainen on yksi heistä.
http://www.voitonkeskus.net/logos/opettajat.htm
Usein me erehdymme sanoissamme ja teoissamme, emme ole täydellisiä emmekä virheettömiä. Mutta ehkä asioista pääsee perille jos niitä vaivautuu hiukan tutkimaan.- Anonyymi
Ihan typerää puhua Ahvenaisesta menestysteologina.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ihan typerää puhua Ahvenaisesta menestysteologina.
Kyllähän Ahvenainen seikkaili mm Nokia Missionissa!!
Ei ole luotettava opettaja noiden reissujensa jälkeen. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllähän Ahvenainen seikkaili mm Nokia Missionissa!!
Ei ole luotettava opettaja noiden reissujensa jälkeen.Ahvenainen ei ole koskaan kuulunut Nokia Missioniin.
- tunge liput perseese
Karismaattiset liikkeet ja niiden hörhöt vetäjät ovat kaikki paskaa eivätkä ole Jumalaa tai Pyhää Henkeä koskaan nähneetkään.
Säälittäviä ovat ne, Jumalan Sanasta irvikuvan: hörhöilijöiden, kaatuilijoiden, lippujen heiluttelijoiden ja hurmahenkisten sekoilijoiden leikkikentän, jossa Jumalaa, Jeesus Kristusta eikä Pyhää Henkeä ole.
Nämä ovat näitä lopun ajan vääriä profeettoja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin
Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t535550Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin
Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo953448Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..
Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel463340Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"
Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L762537SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensa
SDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral592413Nepotismi jytkyttää porvaristossa
Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi751907Persut palkkaavat verorahoilla
avustajikseen lapsiaan ja naisystäviään. Juuso on palkannut avustajakseen oman poikansa. Hänen koulutustaustastaan ei3091755Anteeksi T
Aamulla olit iloisena huomenta toivottamassa ja minä naama mutrussa sanoi huomenet takaisin. Tajusin vasta yläkerrassa71216Ville Rajainmäki, 25, omaishoitaja
Hän on 65 eläkeikääntyneen avustajana 24/7 Kerrankin omaishoitajaa arvostetaan ja maksetaan asiaankuuluvaa, 3000€, pal261150- 1381088