Voisimmeko sopia

upseeri ja herrasmies

Voisimmeko sopia yhdessä ja yksissätuumin että tällä palstalla ei enää tämän jälkeen käytetä loukkaavia ja halventavia termejä: "luopio" ja "jehu tai jeppula".

Saamme varmaan Jumalan siunauksen sopimuksellemme.

7

495

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • se miul

      passaa...........

    • Wittness

      Oikein hyvä idea .. sitoudun tähän.

    • se on raamatussa

      termi luopio on sana jota käytetään raamatussa. ne jotka ovat tehneet itsestään luopioita voivat kyllä toivoa tuonkaltaista mutta eihän se muuta tosiasioita miksikään. olisi kannattanut miettiä vähän aikaisemmin. se että pyydetään olemaan käyttänättä tuota nimitystä on vain epätoivoinen yritys kieltää tosiasiat. Termiä käytetään jehovan todstajien keskuudessa ja raamatussa ja tämähän on jehovan todistajuutta käsittelevä palsta,sksi termiä varmasti käytetään täällä jatkossakin, ne jotka ovat tehneet itsestään jumalan vihollisia voivat aivan hyvin olla lukematta kirjoituksia. Jumala käyttää raamatussa heistä termiä luopio ja se kuvaa hyvin sitä että he ovat LUOPUNEET uskostaan. ei se ole millään tavalla loukkaavaa. OLISI KANNATTANUT MIETTIÄ AIKAISEMMIN ENNENKUIN ASETTUI KAIKKIVALTIAAN JUMALAN VIHOILLISEKSI.

      • koo.koo

        Olipas hölmösti sanottu sinä jehnujeppuli. (Tätä ei ole Raamatussa.)


      • Mitä yhteistä on totuudella ja jehovantodistajilla/vartiotorniseuralla? Tai miten saadaan jehovantodistajuudesta parannetusta ihmisestä väännettyä luopio?

        Vastaukset kumpaankin taitaa olla: ei mitään tai ei mitenkään.

        Katsos raamatun luopio- käsitteellä ei ole mitään tekemistä vartiotorniseuran näkemyksien kritisoimisen kanssa.

        En ole vielä kuullut sellaista kohtaa mainitun raamatusta, jossa kerrottaisiin kuinka kuoleman vakavaa on koetella uskonsa. Päinvastoin, eikös siellä juuri kehoiteta näin toimimaan? Totuus ei pala tulessakaan, tällaisiakin kuvauksia on kuultu käytettävän raamatussa. Eli suorastaan kehoitetaan koettelemaan todella uskonsa, koska totuus ei pala tulessakaan.

        Mielenkiintoista onkin kuinka vartiotorniseura on kieltänyt jäseniltään kaiken kritiikin. Noh, kyllä minäkin kieltäisin jos tietäisin, että keksimistäni opinkappaleista tulisi sanomista, niitä puolueettomasti tarkasteltaessa.

        Itselläni ei ole mitään sitä vastaan jos joku haluaa luopioksi nimitellä meikäläistä. Se vain on vartiotorniseuralta varsin lapsellinen ja pelokas veto. Kun kriittisesti ajattelevat ihmiset luokitellaan luopioiksi ja heidän kanssaan ei täten saisi olla missään tekemisissä.


      • Minua saa hyvinkin kutsua Jt-luopioksi,koska vaihdoin vartiotorniseura järjestön Jeesukseen.

        Huolissaan tietenkin pitäisi olla sellaisten jotka ovat vaihtaneet Jeesuksen järjestöön t.m.s.
        Alkuseurakuntakin oli huolissaan niistä jotka luopuivat Jeesuksesta tai ottivat Hänen tilalleen jotain muuta.
        AINA alkuseurakunnan aikana luopiot olivat niitä jotka jättivät Jeesus Jumalan.Ei koskaan niinpäin että jättivät jonkun uskonnollisen suunnan ja ottivat vastaan Jeesuksen.
        Uudentestamentin usko oli Jeesuskeskeinen usko,ei JHVH keskeinen tai apostoli-keskeinen.


    • mutta kun ei onnistu

      Sana "luopio" on Jt:n termistössä toistuvasti esiintyvä, Jt:n uskosta luopuneita käännynnäisiä kuvaava ja "veljesseuran" enemmän tai vähemmän virallisesti käyttämä sana. Jos ei sitä muut käytä niin ainakin Jt:t joita heitäkin, kielloista ja muusta huolimatta, käy myös tällä paltalla. Vai kuis on, Jt:t ?

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      193
      1392
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      138
      903
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      85
      862
    4. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      52
      781
    5. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      758
    6. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      253
      657
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      321
      616
    8. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      7
      605
    9. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      599
    10. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      584
    Aihe