Keskustelun mahdollisuus adventtikirkossa.

Adventtikirkossa on uskonasioista keskusteleminen täysin mahdotonta.
7197
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Ei pidä paikkaansa luopio. Olet saatanan asialla.

Äänestä

Nykäse vanhinta hihasta ja keskustele.
Ainakin minä sain keskustella niistä uskonasioista.
Tosin hän jonka kanssa aikoinaan keskustelin on nukkunut pois, mutta hyvin pidetty vanhimmistoveli yli seurakuntarajojen.

Äänestä

Juuri Adventtikirkossa todellinen hengellinen keskustelu on jatkuvaa todellisuutta jumalanpalveluksen raamattutunnilla, joka on luonteeltaan "interaktiivinen", keskusteleva tilaisuus.

Tietysti, jos joku pyrkii kovin sitkeästi ajamaan läpi jotakin oppia, jonka seurakunta kokee selvästi harhaopiksi, niin silloin kyllä puheenvuoron saaminen taitaa jäädä heikoksi.

Toisaalta on täysin turha luulla, etteikö muissa uskonsuunnissa toimita vastaavassa tilanteessa aivan samalla tavalla, mikäli heillä on yleensä tilaisuuksia, joissa keskustelu on mahdollista.

Äänestä
  • Samalla tavalla tullaan julistamaan kolmannen enkelin sanomaa. Herra tulee toimimaan nöyrien ihmisten välityksellä, jotka pyhittäytyvät hänen palvelukseensa. Pätevyys työhön saadaan Pyhän Hengen voitelusta pikemmin kuin oppilaitoksista. Sisäisen pakon ajamina ihmiset lähtevät pyhällä innolla julistamaan Jumalan sanomaa. Babylonin synnit paljastetaan. Ihmiset havahtuvat. Tuhannet eivät ole koskaan kuulleet tällaisia sanoja. Babylon on langennut syntiensä vuoksi ja siksi, että se on hylännyt totuuden. Kun ihmiset menevät opettajiensa luo kysymään onko asia näin, sanajulistajat yrittävät tyynnyttää heidän heränneen omantuntonsa valheilla. Mutta koska monet vaativat asiasta selvää Raamatun ilmoitusta, kansan suosiossa olevat sananjulistajat yllyttävät syntiä rakastavat väkijoukot pilkkaamaan ja vainoamaan sanoman julistajia.

    Papisto tulee ryhtymään lähes yli-inhimillisiin ponnistuksiin estääkseen valoa loistamasta ja tukahduttaakseen näitä elintärkeitä kysymyksiä koskevan keskustelun. Kirkko vetoaa valtiovallan apuun, ja paavikunnan kannattajat ja protestantit yhdistävät voimansa tässä asiassa. Kun pakollista sunnuntainviettoa vaativa liike tulee rohkeammaksi, Jumalan käskyjen pitäjiä uhataan sakoilla ja vankeudella. Muutamia houkutellaan korkeilla viroilla ja muilla eduilla kieltämään uskonsa. Mutta he vastaavat: "Osoittakaa Jumalan sanalla, että me olemme väärässä." Oikeuteen haastetut puolustavat voimakkaasti totuutta, ja osa kuulijoista päättää pitää kaikki Jumalan käskyt. Näin valo loistaa tuhansille, jotka eivät muuten saisi tietoa näistä totuuksista.

    Kuuliaisuutta Jumalaa kohtaan tullaan pitämään kapinana. Vanhemmat suhtautuvat uskovaan lapseensa ankarasti. Lapsia tehdään perinnöttömiksi ja ajetaan pois kodista. "Mutta vainon kohteeksi joutuvat kaikki ne, jotka haluavat elää hurskaasti Kristuksen Jeesuksen omina." Kun totuuden puolustajat kieltäytyvät kunnioittamasta sunnuntaita, jotkut heitetään vankilaan, osa ajetaan maanpakoon ja muutamia kohdellaan orjina. Kun Jumalan Henki vedetään pois ihmisistä, tapahtuu outoja asioita. Ihminen voi olla hyvin julma, kun jumalanpelko ja rakkaus ovat hävinneet."

    Äänestä

Kyllä täällä käy selville, miten mahdollista on keskustelu adventtikirkossa.
Kun ottaa huomioon, että keskustelija on näiden henkisten ihmisten ympäröimänä ja yksin.
Eipä ole juuri muuta mahdollisuutta kuin orjan alistunut asenne.
Minä en koskaan liittyisi täällä näkemäni perusteella tuollaisten ihmisten kirkkoon.
En edes kuhilaan edustamaan maltillisempaan tapaan .
Hän on lammasnahan peitto poistettuna ilmiömäinen susi.

Äänestä

Adventtikirkossa ei keskustella opinvastaisista asioista.
Ne ovat julistettu pannaan.
Kaikesta muusta voi keskustella vapaasti.
Joten todellista keskustelua ei sallita, tai jos sallitaan, niin sen voi tehdä takahuoneessa ja kuulijalla on tulpat korvissa.
Edes perusteissa ei keskustella vaan tarjotaan valmista kirjallisuutta vedoten Raamattuun.
Joka tilanteessa on selitys, että lue enemmän Raamattua ja puhu vasta sitten.
Todellisuudessa tarpeeksi ei ole vaikka tekisit sitä päivätyönäsi.
Kiusaamista. Parhaimmillaan!

Äänestä
  • mukaan erittäin avoin seurakunta. Keskustelua erilaisista näkökannoista käydään Jumalan palveluksessa raamattutunnilla. Tällaista keskustelumahdollisuutta ei tietääkseni ole muilla seurakunnilla?Lisänä erilaiset kokoukset ja toimikunnat/pienpiirit. Raamatun tulkinnoista hyvin erilaisia toisiaan täydentäviä mielipiteitä.Erilaisuutta kunnioitetaa. Jokainen Ihminen on arvokas--Jeesus kuoli minunkin edestä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


adveli kirjoitti:

Adventtikirkossa on uskonasioista keskusteleminen täysin mahdotonta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu