Faktaa: Osa nuorista JT ryyppää joka viikonloppu. Tietyllä porukalla on oma ryyppyjengi, jossa rajoja ei tunneta. Osa panee kaikkea liikkuvaa. Seuran sisäiset avioparivaihdot on tavallisia. Kun nuorena on menty naimisiin ilman mitään kokemusta onhan se kiva kokeilla muutakin "aukkoa"! Varastaminenkaan ei ole epätavallista...
Nuorten JT:n moraali
vifi
101108
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Mitä sitten luulit?
no kun lapsesta aivopestään sitähän luulee ihan mitä vaan... onneksi totuus paljastuu ja voi alkaa ajatella omilla aivoilla...
mm.paistellaan makkaraa ja syödään pizzaa...
pitää vähän liiankin hyvin tollaset bakkanaalit salassa, höh. Ne taitaa karttaa julkisia juottoloita, pitäähän sitä kerran karttaa huonoa seuraa. Eikä isän kenttäkavereihin törmääminen tuiskeessa kauheen kivaa myöskään olisi.
Mun jt-kavereiden seurassa (joilla ikävuosia siinä 25:n tietämillä) illanvietto tarkottaa lautapelejä ja korkeintaan porukka on sokerihumalassa. Ja lisäks vanhemmatkin on tietysti paikalla valvomassa näitä kutsuja, jos enemmän väkeä on paikalle kutsuttu. Voitte ihan itse päätellä mikä meno siellä silloin siis onkaan!!
onneks on noita muitakin kavereita, jotka sentään osaa bilettää! Ja sitä kautta siis jotain elämääkin.. Huomenna taas kostea ilta tiedossa. ja ei, en tarkoita salin vuotavan katon alla. Vielä terveisiä ryyppyjengille, moikataan jos joskus törmäillään!
JT-nuorten liikennekäyttäytyminen on välillä täysin ala-arvoista. Ajetaan vanhin-isän kalliilla autolla tuhatta ja sataa, niin että ylinopeussakkoja napsahtaa tuon tuostakin. Ja näitä tapauksia riittää.
Kuulin 3 päivää sitten aivan tuoreen tapauksen erään nuoren tienraivaajaveljen toilailuista. Hänenkin isänsä on vanhin. Tämä nuori veli oli jatkuvasti hurjastellut autollaan niin, että lopulta kortti lähti kuivumaan. Hän ei arvosta muiden liikenteessä olevien elämää, vaan vaarantaa sen säännöllisesti uudestaan ja uudestaan. Mutta "tienraivaajan kortti" ei lähde "kuivumaan". Ei, kun isä on vanhin ja poika tienraivaaja, ei ole väliä, vaikka nyt maailman ihmisten elämä olisikin vaarassa, kun hurskas tienraivaaja rientää ovelta ovelle mukanaan "elämää pelastava sanoma".
Tämä tienraivaajaveli on niin hurskas, ettei sano kotona sanaakaan erotetulle äidilleen. Tätä menoa on jatkunut jo yli 2 vuotta. Mutta liikenteessä hän on vaarana kaikille.
Vartiotorniseuran markkinoima "järjestömoraali" on veikeä juttu. Sitä ei moni ymmärrä.
Jumalaa ei voida pitää pilkkana: sitä mitä ihminen kylvää, sitä hän niittää.
Onkin hauskaa kuinka sitten konventeissa ja kirjallisuudessa hehkutetaan nuorten tunnettua puhtautta ja kerrotaan kuinka maailmallisilla ei ole mitään moraalia.
Ainakaan maailmalliset eivät ole yhtä tekopyhiä tekemistensä suhteen.
joten ei ole ongelmia ryyyyypaman hik hik
tukahdutan viinalla seksuaaliset tunteeni, joita en voi toteutaa luonnonmukaisella tavalla naimattomana.
Siksi dokaan baareis.
Tehän ette oo yhtään sen kummempia kuin vanhat hampaattomat ämmät jotka huivipäässä juoruilee ja panettelee muita ihmisiä. Ja heti kun joku uskaltaa poistua seurasta niin aletaan panettelemaan sitäkin. Ja se seurasta poistuja poistuu suoraan toiseen seuraan ja panettelee sitä ensimmäistä porukkaa.
FAKTOJA, hyvät ihmiset FAKTOJA. Vartiotorni-lehti tekee ihan samaa kuin te, puhuu aina jostain epämääräisestä, muualla tapahtuneesta asiasta jonka todenperäisyyttä on tavallisen rivitodistajan mahdotonta tarkistaa. JA TE TEETTE IHAN SAMAA, juoruilette tyyliin "olen kuullut että..." "osa nuorista.."varastaminenkaan ei ole..." "tietyllä porukalla..."
Vaikka Jt porukka olisikin epärehellistä niin ilman konkreettista näyttöä te syyllistytte vähintään herjaukseen ja panetteluun jotka Suomen lakien mukaan ovat rikoksia. Sitäpaitsi näin toimien osoitatte tahtomattannekin oikeaksi (ainakin heidän silmissään) ajatuksen että heitä vainotaan Jehovan nimen tähden.
Aina kun esitätte perustelemattomia ja todistamattomia väitteitä Jt:n toiminnasta te väistämättä edistätte heidän asiaansa ja vahvistatte heidän uskoaan. AINA.
Jos olisitte yhtään fiksumpia (kuin he) pitäisitte mölyt mahassanne ja vaikenisitte kuoliaaksi koko asian. Voisitte myös kokeilla metodia "rakastaa kuoliaaksi". Jos ja kun alkaisitte "rakastaa" heitä" (kuitenkaan liittymättä porukkaan) niin pohja tältä "vainottuja nimesi tähden" jutulta putoaisi tyystin pois. Ja jos sunnuntain esitelmiin tunkisi 100 hengen saliin kolme tai neljäsataa "kiinnostunutta" joka viiko niin eiköhän jotain alkais tapahtua.
Eli PANETTELEMALLA itseasiassa TUETTE heidän asiaansa.