Miten punaviinin saisi huoneenlämmöstä (28 C) jäähdyttyä kotikonstein siihen 18 asteen tarjoilulämpötilaan?
punaviinin viilennys
9
3647
Vastaukset
- huippu!
Jääkaapissa.
- uusavuton uusavuton
jääkaapissa menee liian kylmäksi, vai onko sinulla jääkaappi 15-18 asteessa ??
- ihmettelee
Ei viilenneta. Juodaan huoneen lampoisena mieluummin avattuna tuntia ennen.
- ei ihmettele
Emme elä enää keskiaikaa, jolloin se huoneen lämpö saattoi olla sopiva eli alle 20°C.
- mainittiin että
huoneenlämpö asunnossa on 28C joka on 10 astetta yli punaviinin tarjoilulämmön.
- Goya
Minun kielelläni "kylmältä" tai ehkä jopa "viileältä" tuntuva punaviini yksinkertaisesti maistuu pahalta - sanoivatpa nykyajan "asiantuntijat" mitä hyvänsä. Lämpömittarilla en ole koskaan tarkistanut, mutta mielestäni "kielituntu" riittää mittariksi. Kylmässä punaviinissä tanniinit ja parkkihapot muuttuvat karvaiksi tai äiteliksi. Näin myös mielestäni kalan kanssa samassa suussa, jonka vuoksi en hyväksy punkkua edes paistetun kalan kanssa, kuten jotkut suvaitsevat.
Mutta makuasioita nämä lopultakin ovat! Eivät pelkkää "etikettiä". Eli ei kannata juosta jonkin tyylin perään vain koske se on olevinaan "muotia" nykyään. Eri juttu sitten, jos aidosti pitää siitä.- punaviiniä tarjolle
Tuoreet ja huonompi laatuiset punaviinit tarjoillaan usein viileämpinä, koska kylmä peittää virheet.
Kunnollista laatuviiniä ei tarjoilla koskaan kylmänä. Jos viini on säilytetty oikein kellarissa tai viinikaapissa, punaviini on sellaisenaan hyvässä lämpötilassa. Se päinvastoin otetaan hiukan lämpenemään huoneen lämpöön.
Pahinta viineille on suuret lämmönvaihtelut. Jääkaappisäilytys tuntuu kovin pahalta punaviinin kohdalla. Valkoviini ja kuohuviini kestävät sen paremmin, mutta ei niitäkään jääkylminä tarjoilla.
- puhua jo uusavuttomuudesta...
Laske vaikka keittiön tiskiallas täyteen niin kylmää vettä kuin hanasta tulee. Pistä viinipottu pötköttämään sinne noin 5-10 min ajaksi niin VOILA! lämpötila viinissä on sitten siellä jossain 12-20 kantturoissa riippuu siitä veden lämpötilasta ja siitä kuinka kauan pidät sitä siellä. Jos ei onnistu niin juo useammin niin opit.
Teille muutamille joilla on kotona 28° lämmintä, munasillaanko teillä oleillaan? Normaali huoneilma pitäisi olla enemmänkin 22° - mimimc
laittanut pullon pariksi tunniksi jääkaappiin ja ottanut sen sieltä lämpimään 2 tuntia ennen tarjoilua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2944781Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1353066Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k522983Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281541Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2271242- 471189
Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa
Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.7996Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?
Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu78991Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58981Paskalaista valokuitulakiin
Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais52979