Ostin yritykselleni navigointilaitteiston autoon.Ostin sen netissä toimivasta postimyyntifirmasta..no toimitus oli hitaanpuoleinen ja nyt kun tuote on saapunut se ei toimi vaan näyttää paikaksi Taiwan.
Saisin toimittaa laitteen huoltoon omalla kustannuksellani ja ties miten kauan siinä menisi.En ole vielä maksanut tuotetta ja harmittaa niin..myynnin kanta myös kiukuttaa se on joustamaton.
Mitkä ovat oikeuteni,voinko palauttaa laitteen ja jättää sen maksamatta?
Ei oikein houkuta tuo huollon odottelu ja postikulujen maksukaan.
Voin paljastaa laitteen ja myyjän nimen jos asiat eivät etene.
Ottakaa kantaa,,onko yrittäjä ihan lainsuojaton?
Saisin toimittaa laitteen huoltoon omalla kustannuksellani ja ties miten kauan siinä menisi.En ole vielä maksanut tuotetta ja harmittaa niin..myynnin kanta myös kiukuttaa se on joustamaton.
Mitkä ovat oikeuteni,voinko palauttaa laitteen ja jättää sen maksamatta?
Ei oikein houkuta tuo huollon odottelu ja postikulujen maksukaan.
Voin paljastaa laitteen ja myyjän nimen jos asiat eivät etene.
Ottakaa kantaa,,onko yrittäjä ihan lainsuojaton?
Vastaukset 9
Vanhimmat
Postimyynnissä on aina 7-14 vrk palautusoikeus.
Lähetä takaisin vastaanottajan kustannuksella.
Tosin ei yrityksille. 14 vrk palautusoikeus etä/postimyynnissä on mainittu kuluttujasuojalaissa, joka on yksityisen kuluttujan turva. Ei yrityksen.
Olet oikeassa, mutta tuossa muutama lause viraston sivuilta.
5. Tavaran tai palvelun virhe
Virhettä arvioitaessa lähtökohtana on osapuolten välinen sopimus. Tavarassa on virhe, jos se ei vastaa lajiltaan, määrältään, laadultaan, muilta ominaisuuksiltaan ja pakkaukseltaan sitä, mitä voidaan katsoa sovitun (KSL 5:12)
Myyjä vastaa virheestä, joka on ollut tavarassa luovutushetkellä, vaikka virhe ilmenisi vasta myöhemmin. Jos virhe ilmenee 6 kuukauden kuluessa tavaran luovutuksesta, sen oletetaan olleen tavarassa jo luovutushetkellä ja kuuluvan myyjän vastuulle (KSL 5:15)
Ostaja voi vaatia virheen ensisijaisena oikaisuna joko tavaran korjaamista kohtuullisessa ajassa tai vaihtamista virheettömään ja toissijaisesti hinnanalennusta tai kaupan purkua (KSL 5:18 ja 19)
"Ostaja vastaa tavaran virheen korjaamiseen liittyvistä kustannuksista"
Virheen korjaamisesta ei saa aiheutua ostajalle kustannuksia. Kuluttajalla on oikeus korvaukseen välittömästä vahingosta, jonka hän kärsii tavaran virheen vuoksi. Välittömiä vahinkoja ovat esimerkiksi asian selvittämisestä aiheutuneet puhelin- ja matkakulut. (KSL 5:20)"Emme ole vastuussa tulon menetyksestä, joka johtuu myydystä tuotteesta. Vastuumme tuotevirheistä rajoittuu maksimissaan vain tuotteen korjaamiskustannuksiin."
Jos virhe tai vahinko johtuu myyjän huolimattomuudesta, kuluttajalla on oikeus korvaukseen myös välillisestä vahingosta kuten esimerkiksi tulon menetyksestä. (KSL 5:20)
Jos tavaran virheestä aiheutuu vahinkoa muulle omaisuudelle, myyjä on vastuussa vahingoittuneesta omaisuudesta silloin, kun omaisuudella on välitön käyttöyhteys myytyyn tavaraan. Muussa tapauksessa tuotteen valmistaja tai maahantuoja vastaavat vahingosta. (KSL 5:21)
viestissäsi ovat kuluttajansuojalaista (KSL) joka ei koske kahden yrityksen välistä kauppaa.
Kyllä ovat. Mutta ei se sitä tarkoita etteikö ostajalla olisi jonkin laista lain suojaa. Virheellinen tuote on virheellinen, oli ostajana yritys tai yksityinen henkilö.
Sinulla pitäisi varmaan olla takuu ehdot. Ja kun et ole maksannut tuotetta, niin pistä takaisin. Vahvoilla olet vaikka juttu menisi oikeuteen asti.
Voin paljastaa laitteen ja myyjän nimen jos asiat eivät etene.
Hui, me ihan vapistaan kaikki. Toi on lapsellista, kun aikuiset ihmiset hoitavat asioitaan näin. Vieläpä yrittäjä.
Asiallinen reklamaatio valmistajalle jossa mainitset ettei tuote ole sellainen kun pitää ja kieltäydyt maksamasta. Vaadit korvaavaan tuotteen tai kaupan purkamisen.
En tunne yrittäjien oikeuksia paljoakaan, mutta eiköhän laki noin yleisesti suojaa heitäkin, vaikka kuluttajansuojalakia ei tässä voisikaan soveltaa. Voisiko tuon tulkita esimerkiksi sopimusrikkomukseksi?
Ostamasi tuote ei ilmeisesti ollut sellainen kuin myyjä lupasi. Myyjän toimittama esite / mainos / kuvaus ja kaupanteosta saamasi kuitti ovat varmasti riittävä todiste siitä, millainen sopimus välillänne tehtiin. Tältä pohjalta asiaa voisi lähteä viemään eteenpäin.
Jos haluaisit tehdä palveluksen muillekin yrittäjille, voisit konsultoida asianajajaa ja selvittää sillä tavalla, miten laki suojaa yrittäjää tällaisessa tilanteessa. Jo asianajajan yhteydenotto saattaisi tehdä myyjän yhteistyöhaluisemmaksi.
Kerro ihmeessä meillekin, miten asiassa lopulta kävi.
http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1987/19870355?search[type]=pika&search[pika]=kauppalaki
Tota ollaan tankattu kauppiksessa ja nyt AMK-puolella vaikka kuinka...
Koita kaupan purkua... tosin laki lähtee siitä, että virhe korjataan ensin ja kaupan purkaminen on se viimeinen episodi, jos ei muuta.