A-Plus 21:10 [YLE1]

Nähtävästi keskustelua sukupuolten palkkaerosta, saattaa olla mielenkiintoinen. Katsokaa toki, ihmiset hyvät :)



- Dekas

9

1263

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tasan arvo

      samasta tai samanarvoisesta työstä on saatava samaa tai samanarvoista palkkaa, yli sektorirajojen. :)

      • P.e.p.e.

        "Siit mie en tiiä mittään", sano tasa-arvosta vastaava ministeri, jonka rinnassa on nappi: "Naisen euro on 80 snt". Voi ihme näitä propagandisteja.


      • P.e.p.e.
        P.e.p.e. kirjoitti:

        "Siit mie en tiiä mittään", sano tasa-arvosta vastaava ministeri, jonka rinnassa on nappi: "Naisen euro on 80 snt". Voi ihme näitä propagandisteja.

        Mitä mahtaa olla lähtöpalkkojen ero sairaanhoitajalla ja opistoinssillä (keskim. tehtäviähän useita eri tyyppisiä) julkisella puolella? Pitääkö huomioida se, että valtaosa sairaanhoitajista on ns. rividuunareita. Opistoinsseistä taas isoin osa esimiesasemassa tai siihen rinnastettavassa tehtävässä.


      • sikurisakari
        P.e.p.e. kirjoitti:

        "Siit mie en tiiä mittään", sano tasa-arvosta vastaava ministeri, jonka rinnassa on nappi: "Naisen euro on 80 snt". Voi ihme näitä propagandisteja.

        Tuo Haataisen vastaus esitettyyn epäkohtaan oli kyllä onneton. En tajua, miten hän ei osannut tarkastella asiaa vähän laajemmasta näkökulmasta. Tosiasiahan on, että tuolla P-Karjalassa saa tuolla pienemmällä palkalla paremman elintason kuin esim. Hesassa. Mielestäni tässä asiassa ministeri olisikin voinut tuoda esiin sen, että on sinällään aivan oikeutettua maksaa kalliimmilla asuinseuduilla korkeampaa palkkaa, koska mm. asuminen ja ruoka ovat kalliimpia.


      • JuuuuuuP
        P.e.p.e. kirjoitti:

        Mitä mahtaa olla lähtöpalkkojen ero sairaanhoitajalla ja opistoinssillä (keskim. tehtäviähän useita eri tyyppisiä) julkisella puolella? Pitääkö huomioida se, että valtaosa sairaanhoitajista on ns. rividuunareita. Opistoinsseistä taas isoin osa esimiesasemassa tai siihen rinnastettavassa tehtävässä.

        Sairaanhoitajaa voi verrata lähinnä johonkin suorittavaan työhön, autonasentajaan tai kirvesmieheen. Insinöörillä on kuitenkin vaativa koulutus ja sen mukainen työ, yleensä erikoisosaamista vaativaa suunnittelua, työnjohtoa jnp... Insinöörin alkupalkka valtiolla on A20... siis noin 1800 euroa.


    • aaaplus

      Hyvä pointti loppuun, johon ei vastausta löytynyt ja kuinka tökerösti haatainen sitä yrittikään kiertää..huh.Jos kerta yliopistoihin otetaan lahjakkuuden perusteella ja perslihasten perusteella, niin miksei työelämään päde sama tasa-arvo? Onhan suomi tasa-arvoinen niin eikö se ole sama kuka siellä pomona on. Kiintiöistä sanoisin niin, että jos kerta työmarkkinoille niitä saa niin kyllä sitten opiskelupaikkoihinkin!on se ihme jos töitä saa tulevaisuudessa naisena helpommin jonkun kiintiön perusteella.

      • tasa-arvoasiamies

        Tässä alkaa näkyä selvästi että me miehet on kyllästytty tohon ämmämäiseen lätinään siitä kuinka huonosti suomen naisilla on asiat. Toimittajatkin uskaltavat jo hiukan hiillostaa noita "tasa-arvo"-ihmisiä. Onhan se nyt naurettavaa että yliopistoihin ei olla pykäämässä kiintiöitä jotka suosisivat miehiä mutta yrityselämään kyllä sellaisia jotka suosisivat naisia. Sekö on tasa-arvoa?

        Sitten jaksetaan aina lätistä historiallisista vääryyksistä. Kyllä ne Suomen miehetkin ovat kokeneet vääryyksiä. Ministeri otti esimerkiksi tilanteen jossa naisten piti ilmaiseksi toimia sairaanhoitajina. Minun molemmat isoisäni joutuivat ilmaiseksi sotimaan suomen puolesta ja toinen heistä kuoli siellä ilman mitään korvausta.

        Sama lätinä jatkuu siinä että perhe jarruttaa urakehitystä naisilla. Yhtä lailla minun urakehitystäni on jarruttanut armeija, johon meni kokonainen vuosi. Minun yliopistossani monilla miehillä on valtavia vaikeuksia päästä armeijan jälkeen opiskeluissa alkuun kun on vuoden joutunut ryynäämään metsissä ja kaikki asiat ovat päässeet unohtumaan. Siinä teille urajarruja.

        Ihan sairasta on että suomessa saa vapaasti toimia nimikkeellä "tasa-arvoministeri" ihminen joka on ainoastaan kiinnostunut kohentamaan naisten asemaa. Maakuntien välinen tasa-arvo oli kuulemma hiusten halkomista. Ihan samasta asiastahan siinä on kyse. Maalaiset hakeutuvat/joutuvat matalapalkka-aloille. Entä missä on tutkimukset maahanmuuttajan euroista?

        Demarit ovat nolanneet itsensä täydellisesti tässä asiassa. Ennen äänestin heitä mutta en enää. Ex-pääministeri Lipponen ihastui nuoreen naiseen, jonka pääasiallinen tarkoitus näyttää olevan se että hän voi hyödyttää omaa poliittista (feminististä) uraansa huoraamalla vanhan ukon kanssa. Lipponen sen kuin sorvaa feministisiä aatteita. Esimerkiksi hän yritti saada eduskunnan uuden lisärakennuksen nimeksi ensimmäisen naisministerin nimen. Oksettavaa koko touhu sanon minä.


    • Mi-yes

      ..tuosta jatkuvasta "sukupuolen palkkaerot" p-jauhamisesta, tietenkin tuo teetetty "kansalaiskeskustelu".

      Oikeastaan, kyllä etoo Suomi.

      Viimeksi pisti silmään, samaa m-puloitua skeidaa koskien "suomaisisten mielestä" sitä tai tätä.

      Miten on, huomaako "suomalainen" miten koko hänen "mielipiteensä" on teetetty.....?

    • Nari_Säre

      ...näyttäisi olevan valtamediaa reilusti edellä oikean ja objektiivisen tiedon levittämisessä!

      Tällä palstallahan valveutuneet lukijat ovat voineet lukea viitteitä aitoihin tilastoihin ja näihin vaktoihin jo vuosia sitten.

      No - hyvä, että valtamediakin alkaa herätä feminismipropagandan kieroutumiin. :-)

    Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      129
      2073
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      105
      1886
    3. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      84
      1659
    4. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      64
      1534
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      33
      1202
    6. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      84
      1173
    7. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      56
      1132
    8. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1103
    9. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      1076
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      44
      1023
    Aihe