Minulla on kolme tohtorinhattua päässäni päällekkäin. Pelkän peruskoulusivistyksen saaneet eivät ymmärrä sitä, kuinka nöyrä olen. Joudun kumartumaan syvään ovella jottei hatut putoaisi päästäni. Enenpää tohtorinhattuja en voi hankkia, koska en pääsisi kulkemaan missään. Älyä kyllä riittäisi, mutta ovia pitäisi korottaa. Ainoastaan hengellisesti kääpiöt voisivat suorittaa useampia tohtorin tutkintoja kuin minä. Minä sentään olen lähes satakiloinen eläkeläinen uros. Seurakunta vain ei aina tahdo ymmärtää hattujeni määrää. Pakkohan niitä on päässä pitää kun ne on suorittanut. Julistan Ellen Whitea kolmenhatun voimin.
Kolmenhatun
tohtori Kuhilas
29611
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 29
Vanhimmat
Empä lähtisi perustamaan uskoani oljista rakennetuille KUHILAS-perustalle.
Uskokaa hyvät ihmiset, että tohtoriolkiukonperusta ei kestä myrskyssä vaikka niin luulettekin.
Älkää uskoko tätä vertauskuvallista juttua sillä keksin sen päästäni ihan itse?
""Edelleen kulkiessaan pyörre tempasi Oitin kartanon navetan hirsisen yläosan pois ja kaatoi muutaman metrin pituudelta navetan kiviseinää. Niinikään se rikkoi kartanon myllyn ja kiidätti sen katon erästä työläisasuntoa vasten, joka myöskin rikkoutui. Eräästä talosta riisti myrsky koko ikkunain yläpuolella olevan osan pois tuottamatta kuitenkaan sisällä olleille mitään vammoja.
Lisäksi rikkoi myrsky vielä 9 latoa, kaatoi metsää useiden hehtaarien alalta, tuhosi peltoja ja niittyjä ja vei m.m. eräältä pellolta KUHILAILLA olleen ruissadon mennessään.
Samana päivänä raivosi myös Nurmijärven pitäjän Uotilan kylässä Pitkänsillan talon pohjoispuolella kova pyärremyrsky, joka kulki etelästä pohjoiseen n. 30-50 m:n levyisellä ja kilometrin pituisella alueella katkoen kaikki puut, jotka sen eteen sattuivat sekä hävittäen aidat ja nostaen pelloilta KUHILAAT. Erikoisesti sattui rajuilman kohteeksi uudisviljelijä Fredrik Rannan talo, josta myrsky hävitti asuinrakennuksen vesikaton sekä navetta- ja latorakennuksen kaikki lautaosat. Ladosta jäi jälelle vain lattia sekä navetasta hirsiseinät.""
kestää.Että silleen!
Saako teologiantohtori Kuhilas saarnata sunnuntaina ja pyhittää sen?
Musta iho katoaa
Moni sambialainen haluaa väriä hipiäänsä.
"HE AJATTELEVAT, että jos ovat vaaleaihoisia, ovat he parempia kuin muut."
Tämän tietää parikymppinen sambialaistyttö Lyuni, koska puhuu itsestään. Ja niistä lukemattomista naisista, jotka päivittäin vaalentavat ihoaan hengenvaarallisilla voiteilla.
Katson kuvaa Lyunista ennen ja jälkeen. Muistossa vuosien takaa hän poseeraa mustiin siskoihinsa nojaten. Sambialaiset ovat kauniita, viehätyn yhä. Mustasta ihosta heijastuu lähemmäs 40 värisävyä. Mikä rikkaus!
"Kun tapasin somalialais-sambialaisen poikaystäväni,vajosin syvemmälle ihon vaalennukseen. Siitä tuli pakkomielle. Piti näyttää yhä vaaleammalta", sanoo kellertävän vaalea Lyuni.
Katsomme paljastavaa uimapukuotosta. Kuvassa hän on onnellinen, erilainen, suosittu, merkitty. Kuva on tuttu – eteläafrikkalaisten naistenlehtien sivuilta. Lyunikin tunnustautuu Cosmopolitanin lukijaksi.
Hetkittäin Lyuni on allapäin, että yleensä tulikin aloitettua.
"Mutten enää voi mitään. En voi lopettaa. Päiväksikään. Jos lopetan, minusta tulee musta, jopa mustempi. Tiedän kyllä, ihmiset saavat ihosyöpää. Mutta jos lopetan, tulen hirviöksi. Kasvot painuvat arville. Näyttäisin leprapotilaalta."
Sinun ei tarvitse toisia jäljitellä eikä teeskennellä, sillä sujuuhan tuo kun olet ihan aiato oma itsesi. Tiedän sinulle ensi kesäksi roolin erääseen näytelmään. Jos kiinnostaa, niin ilmoita. Voisin ehdottaa sinua.
Kuhilas sinä lupasit tunti sitten mennä nukkumaan.
Ajattele että vaimosi on odottanut jo tunnin sinua.
Saat anteeksi kun rikoit lupauksesi ja pyydän myös vaimosi puolesta.
Kuules hyvä veli, onko sinulla kaikki hyvin?
Asia on ihan niin, että kaikkiin toiveisiin en voi suostua. Pyyntöjä on yllin kyllin. Meillä on uskonnonvapaus. Minä saan pyhittää joko sapatin tai sunnuntain pyhäpäivänä.
Mulla on tikkataulu jossa on paavin kuva. Tule kuhilas kesäkauden päättäjäisiin niin heitetään tikkaa porttokirkon hengessä luopiotyylillä.
Saunotaan sitten päälle hyvän tikkakisan ja kehutaan paavia kardinaalihengessä.
- no ei varmasti.
Koko kirjoituksesi on höpö höpö juttua missä ei ole päätä eikä häntää. Sanot että ei muiden kannata uskoa mitä kirjoitat ja olen samaa mieltä.
Mitään sanomatonta, mutta en vain ymmärrä mitä varten vedät siihen kuhilaan?
Pane oma lakkisi päähän. Älä toisia kadehtien katsele. Älä sepittele heistä tarujasi, sillä eivät ne sinulle ole muuta kuin sisäisen puutteen huonoa korviketta. Tee työtä unelmiesi toteuttamiseksi. Ehkäpä se kunnian kukko sinullekin vielä kerran laulaa. Hyvää menestystä pyrkimyksillesi.
Valitettavasti siihen pitäisi itse osallistua, ja siihen ei kiinnostus riitä!
Kuhilaan tapahtumia:
17.7. Pellon piennar tapahtuma klo 19 Jarmo Pakkalan lypsykarjatilalla Elimäellä, osoite Varvarintie 59. Toisena kohteena Pirjo Värrin viljelmiin tutustuminen Elimäellä, osoite Sapilantie 30.
22.9. Kuhilaan kuluttaja / myyntitapahtuma Luomulauantai klo 11-15 Tiina ja Antti Purhon pihapiirissä, osoite Myllykoskentie 202, Koria (ajo-ohje: Korialta tie 359 kiertoliittymästä 2 km vasempaan josta viitoitus paikalle). Jäsenet voivat myydä omia tuotteitaan ja tavata kuluttajia. Myyntiasioissa yhteys Pirjo Värriin p. 05 - 382 1227
niin hyvin. Siinä kuulema ei tarvitse olla muuta kuin oma itsensä. Repliikit tulevat roolihahmosta luonnotaan.
Oma itseni olenkin juuri kaukana adventisteista joten esitän roolini sitten täällä OMANA itsenäni.
Kun on Savossa elänyt (karj.), niin ei alistu ohjaajien roolituksiin.
Meistä kun ei saa sidotuksi edes lyhdettä!
Löytyykö sieltä toisten sättijöitä ja syyttelijöitäkin? Minä olen kotoisin Hankasalmelta. Vaimoni syntyi Viipurissa eli tarkemmin sanottuna Tienhaarassa. Hän on kiva ja sopeutuvainen ihminen. Hän ei säti eikä syyttele. Meillä on hyvin sopuisaa elämä yhdessä.
Perushäive on lupsakkaa, paitsi täällä kintuille potkijoista ei pidetä.
Eikä väärin tulkitsijoista!
Olen juuri tuosta samasta kärsinyt jo pitkään Herätysliikkeiden palstalla.
....ehkä vielä on toivoa!
ja puhuu itsekseen! Jos tyydyt siihen ja tuo on sinusta hauskaa, niin hyvää jatkoa sinulle.
kun noin virnuilet ja ivaat toista ihmistä? Jos et tunne syyllisyyttä, niin silloin en voi muuta kuin ajatella, että moraali ei ole sinulle tärkeä asia syystä tai toisesta.
Jumalanlapset voivat vain tunnustaa adventtiliikkeen olevan puhdasoppisin ja raamatullisin seurakunta, vailla babylonin juovuttavan viinin harhaoppeja, kuten sunnuntain pyhyyttä.
Mitäs advari edes moraalista välittää?
Kuinkas tuollaiosia puhut?
Advarin moraali ei ole tavanomaista.
Heillä on omat normit!
Moraalinen käyttäytyminen edellyttää järkeä, vapaata tahtoa ja hyvää tahtoa. Jumala on antanut meille järjen, jonka avulla voimme tutustfua Herran tahtoon, Jumalan sanaan, kymmeneen käskyyn, rakkauden kaksoiskäskyyn, Kultaiseen sääntöön jne. Meille on annettu vapaa tahto. Pakotettu kuuliaissuus ei ole moraalia. ihmiselle on annettu vapaus valita hyvä tai paha. Kun järjellinen ihminen omasta vapaasta tahdostaa ja ilomielin haluaa taipua Herran tahtoon, niin katson, että sellainen käyttäytyminen eli elämä on moraalista elämää. Kristinuskon moraali perustuu juuri em. kymmeneen käskyyn, rakkauden kaksoiskäskyyn ja Kultaiseen sääntöön. Niitä kaikki adventistit arvostavat ja ne muodostavat heidän moraalinsa perustan.
Ei hyvällä tahdollakaan heidän ulkopuolisenaan voi pitää täälläolevista adventistien viesteistä.
Ihmiset menevät sitten siinä mukana!
vaan moraalisesta käyttäytymisestä. Nyt on sitten ihan eri asia, kenen elämä tai käyttäytyminen täyttää nämä kriterit.
Juuri tämä asenne on johtanut monta kertaa väärinymmärrykseen, kun minä esitän teoreettista tietoa ja toinen ajattelee, että kirjoitan adventisteista. Tekstiäni tässäkin kohtaa voi yrittää soveltaa adventisteihin tai muihin palstalla kirjoittavien henkilöiden moraaliin ja kysyä toimivatko he todella moraalisesti vai eivät.
Ihminen ei voi omalla synnin vallassa olevalla järjellään päästä lähellekään Jumalaa.
Jumalan on annettava ihmiselle ulkoapäin usko, jolla ihminen voi tarttua evankeliumiin.
että uskon suunta on ylhäältä alas. Tämä kuuluu uskon perusteisiin, eikö niin?
Eli sinä opetat ja oppilas ottaa vastaan!
Eli en ole asian suhteen ulkokullattu. Samaa päältä kuin sisältä. Uskon suunta on siis ylhäältä alas eli Pyhä Henki herättää ihmisen, kutsuu parannukseen ja uudestisynnyttää meidät.
Minä en halua sinua opettaa. Sinun ei tarvitse pelätä sitä. Minulla ei ole mitään tarvetta saada opettaa ihmisiä. Tämä on sinun tai teidän keksintöänne. Sinä ja te toiset saatte ajatella niin kuin itse haluatte. Herralle olet sinä ja toiset vastuussa elämästänne ja valinnoistanne ette missään tapauksessa minulle.