naisten pätemisestä

antifeministiPomo

Olen huomannut että monet naiset työelämässä ymmärtävät väärin virkkeen "naisen pitää olla tuplasti miestä pätevämpi saadakseen saman tehtävän". He ovat ymmärtäneet nimikkeen väärin ja kuvittelevat sen tarkoittavan sitä että naisten pitää päteä tuplasti. Meillä työpaikalla on naisilla kova päteminen päällä. He pääsevät teknologia-alalla olemattomalla osaamisella töihin ja sitten koitetaan päteä hädissään.

Muutama tällainen nainen alkoi tosissaan pätemään jonkin aikaa sitten. He toimivat alaisinani mutta eivät tajunneet sitä vaan yrittivät vaikuttaa päätöksiini. Järjestin asiat niin että toinen heistä hoitaa nyt vähemmän tärkeitä asioita (lue paskahommia). Ja kun tilaisuus tulee seuraavan kerran niin toiselle käy samalla tavalla.

1

505

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jepskukkuulalrraa

      Jos IHMINEN (joko mies tai nainen) ei osaa hommiaan niin se ei ole pätevä. Ja tälläinen ihminen on pakotettava hommiin johon hän on työkykyinen.

      Itselläni on 25 alaista joista moni yrittää tehdä itselleen sopimattomia töitä. (en uskalla päästää ihmistä tekemään hommia joihin ei ole koulutusta) monet tulevat kysymään että ''Miksi tarttee tehdä paska hommia'' Minä vaan vastaan että koska et ole papereidesi mukaan pätevä tekemään muita hommia.

      Monelle sanon että voin järjestää tarvittavia kursseja jotka antavat paperit jopa minun tasolleni (olen itse käynyt kurssin jonka avulla minut korotettiin virkaani)

      Mutta monet sanovat että ei ole aikaa mennä kursseille. No tähän minä taas vastaan että jos osoittaa todellista halua kursseille niin voin järjestää tuuraajan tilalle tai lomaa.

      Hyvin monet sanovat tähän että ''Äääh... En minä viitti''

      Kertokaa hyvät ihmiset miksi jos minä annan mahdollisuden tälläiseen toimintaan miksi he eivät käytä sitä hyväkseen? Tiedän että monella on pelkkä rahan himo se että haluavat parempia hommia. Muttakun en voi antaa koska ei ole koulutusta siihen.

      Miksi ihmiset eivät halua kouluttaa itseään enempää mitä on?

      Minä olen mielestäni hyvin mukava ja hyvä pomo koska minä olen valmis vaikka heti alkaa hoitamaan hommia eteenpäin niin että alaiseni voisivat käydä kursseilla josta saisivat pätevyyttä lisää.

      Mainittakoon että minä en ole pomo joka makaa toimistossa ja katsoo jääkiekkoa päivät pitkät ja vetää sikaria (minulla taas on tälläinen pomo joten en itse halua olla sellainen) minä teen aivan samoja hommia kuin alaisenikin. Ja tarpeen mukaan tuuraan alaisia jos jollain on menoa tai tarvetta poissa ololle. Ja minulla on todella lämpimät välit alaisiini. He pitävät minusta ja minä heistä.

      Niin ja mainittakoon vielä tasa-arvon nimissä että minun alaisistani noin puolet ovat miehiä ja naisia. Ja ylennyksen/parempien hommien pyytäjistä noi 70% on naisia.

      Ja vielä että n. 20% parempien hommien pyytäjistä on suostunut kursseille joita olen ehdottanut joista n. 5% on ollut naisia.

      Jos joku nainen joka haluaa puolustaa naisia lukee tän niin kerro minulle miksi naiset eivät suostu kursseille niin hyvin kuin miehet? Meneekö siinä kunnia ja maine viisaudesta? Ei ainakaan minun mielestä. Sehän tuo sitä vain lisää.

      Olen itse mies.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!

      Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!
      Haapavesi
      108
      2264
    2. Hyvää yötä, olen rakastunut suhun

      Sanon tämän kyllä vielä sulle henkilökohtaisestikin. 😘
      Ikävä
      84
      1975
    3. Tiedätkö et olet

      Ärsyttävän hyvännäköinen.
      Ikävä
      53
      1566
    4. Nyt tiedän

      Että joku on lahjonut jonkun tai olemme idiootteja. Nuo kokkareiden päsmärit tuli valituksi valtuustoon. Onnea vaan kai
      Sysmä
      50
      1506
    5. Oletko mokannut?

      Oletko omasta mielestäsi mokannut jotain kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      153
      1476
    6. Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin

      "Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I
      Perussuomalaiset
      48
      1384
    7. Oletko ymmärtänyt

      Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?
      Ikävä
      144
      1314
    8. Kepun hegemonia jatkumassa vankkana Puolangalla

      Tuuliviirien vallankumous jäi pahasti piippuun!
      Puolanka
      26
      1156
    9. Ottaisitko miten

      Kaivattusi?
      Ikävä
      111
      1128
    10. Paraneeko ilmapiiri nyt?

      Paraneeko kunnallispolitiikan ilmapiiri nyt kun persuilla meni vaalit päin pers3ttä ja änkyräpersut tipahtivat vilttiket
      Hyrynsalmi
      25
      1084
    Aihe