Olen huomannut että monet naiset työelämässä ymmärtävät väärin virkkeen "naisen pitää olla tuplasti miestä pätevämpi saadakseen saman tehtävän". He ovat ymmärtäneet nimikkeen väärin ja kuvittelevat sen tarkoittavan sitä että naisten pitää päteä tuplasti. Meillä työpaikalla on naisilla kova päteminen päällä. He pääsevät teknologia-alalla olemattomalla osaamisella töihin ja sitten koitetaan päteä hädissään.
Muutama tällainen nainen alkoi tosissaan pätemään jonkin aikaa sitten. He toimivat alaisinani mutta eivät tajunneet sitä vaan yrittivät vaikuttaa päätöksiini. Järjestin asiat niin että toinen heistä hoitaa nyt vähemmän tärkeitä asioita (lue paskahommia). Ja kun tilaisuus tulee seuraavan kerran niin toiselle käy samalla tavalla.
naisten pätemisestä
1
514
Vastaukset
- Jepskukkuulalrraa
Jos IHMINEN (joko mies tai nainen) ei osaa hommiaan niin se ei ole pätevä. Ja tälläinen ihminen on pakotettava hommiin johon hän on työkykyinen.
Itselläni on 25 alaista joista moni yrittää tehdä itselleen sopimattomia töitä. (en uskalla päästää ihmistä tekemään hommia joihin ei ole koulutusta) monet tulevat kysymään että ''Miksi tarttee tehdä paska hommia'' Minä vaan vastaan että koska et ole papereidesi mukaan pätevä tekemään muita hommia.
Monelle sanon että voin järjestää tarvittavia kursseja jotka antavat paperit jopa minun tasolleni (olen itse käynyt kurssin jonka avulla minut korotettiin virkaani)
Mutta monet sanovat että ei ole aikaa mennä kursseille. No tähän minä taas vastaan että jos osoittaa todellista halua kursseille niin voin järjestää tuuraajan tilalle tai lomaa.
Hyvin monet sanovat tähän että ''Äääh... En minä viitti''
Kertokaa hyvät ihmiset miksi jos minä annan mahdollisuden tälläiseen toimintaan miksi he eivät käytä sitä hyväkseen? Tiedän että monella on pelkkä rahan himo se että haluavat parempia hommia. Muttakun en voi antaa koska ei ole koulutusta siihen.
Miksi ihmiset eivät halua kouluttaa itseään enempää mitä on?
Minä olen mielestäni hyvin mukava ja hyvä pomo koska minä olen valmis vaikka heti alkaa hoitamaan hommia eteenpäin niin että alaiseni voisivat käydä kursseilla josta saisivat pätevyyttä lisää.
Mainittakoon että minä en ole pomo joka makaa toimistossa ja katsoo jääkiekkoa päivät pitkät ja vetää sikaria (minulla taas on tälläinen pomo joten en itse halua olla sellainen) minä teen aivan samoja hommia kuin alaisenikin. Ja tarpeen mukaan tuuraan alaisia jos jollain on menoa tai tarvetta poissa ololle. Ja minulla on todella lämpimät välit alaisiini. He pitävät minusta ja minä heistä.
Niin ja mainittakoon vielä tasa-arvon nimissä että minun alaisistani noin puolet ovat miehiä ja naisia. Ja ylennyksen/parempien hommien pyytäjistä noi 70% on naisia.
Ja vielä että n. 20% parempien hommien pyytäjistä on suostunut kursseille joita olen ehdottanut joista n. 5% on ollut naisia.
Jos joku nainen joka haluaa puolustaa naisia lukee tän niin kerro minulle miksi naiset eivät suostu kursseille niin hyvin kuin miehet? Meneekö siinä kunnia ja maine viisaudesta? Ei ainakaan minun mielestä. Sehän tuo sitä vain lisää.
Olen itse mies.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.5384518Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek183641Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2842322Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia4762189Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?
En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.881535Onko kenellekään muulle käynyt niin
Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk1081401- 1571393
Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?
Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel641311- 651244
- 841154