Tarvittisin tietoa 18 hv 3-syl. kubotan dieselmoottorista. Ollaan yritetty saada käymään kyseistä moottoria. Ongelmana on, että syöttöpumppu ei nosta ainetta suuttimille asti. Pumpulle asti ainetta kuitenkin menee.
"Kaasuvivustossa" pumpun päällä on 2 päällekkäistä vipua. Toinen on kaasu- ja toinen ilmeisesti sammuttimen vipu. Nyt täytyis vaan tietää, missä asennossa vipujen täytyy olla. Alempi on kaiketi kaasu ja päällimmäinen sammutin. Olenko oikeassa? Vai voisiko vika olla kenties jossain muualla syöttöpumpussa? Kirjoitelkaa myös muita vinkkejä tai kokemuksia tästä koneesta, jos sattuu olemaan tiedossa. Moottoriin on niin pirun vaikeaa löytää mitään tietoa mistään.
Tietääkö kukaan kubota dsl:stä?
9
14379
Vastaukset
- Ipe
Mää mitään moottoreista tiedä, mutta eiks jossain Bobcat tyyppisissä vehkeissä oo Kubotan dieseleitä, samoin veneenmoottoreina näyttää olevan...?
Siis luulis tietoo löytyvän ao. moottorin myyjiltä... Venepörssissä, ym vene lehdissä oon ainakin nähny Nanni-Kubotan mainoksia, mutta en muista tähän hätään firman nimeä.- Kubotamies
Kiitos vaan vinkeistä, eipä teitä vinkinantajia kauheesti oo ilmestynyt, eli eipä taida paljoo kellään olla kokemuksia noista vehkeistä. Kone-keskolta saa ainakin osia tilailtua, mutta onko siellä ketään, joka osais antaa tekniikasta neuvoja on sitten eri asia. No, varmasti joltain dieselkoneistamoltakin saattais tulla informaatioo. Täytyy ottaa selvää. Ajattelin vaan että jos tältä palstaltakin saattais saada jotain tietoa.
Venemoottoreina ja bobcateissa on joo samanmerkkisiä koneita.
- j
Ei ole kokemuksia juuri Kubotasta mutta, ainakin Rotodieselin pupussa on kaksi vipua. Toinen on yhteydessä kaasupedaaliin ja toinen on yhteydessä vahapatruunaan, joka säätää kylmän koneen tyhjäkäyntiä. Hätätilassa koneen saa sammutettua siitä. Normaalisti sammuttaminen käy virtavaimesta, jolloin pumpun päädyssä olevasta sammutinpotikasta katkeaa virta ja polttoaineen syöttö menee poikki. Jos Kubotassa on tälläinen sähkötoiminen sammutin, niin kannattaa tarkistaa sen toiminta ja samoin se , että tyhjäkäyntivipua ei ole ruuvattu sammutusasentoon. Kannattaa ruuvata koneesta yksi polttoaineputki löysälle, niin siitä näkee sitten , että syöttääkö pumppu vai ei.
- kubotamies
Nyt kone syöttää jo komiasti ainetta 2:lle suuttimelle, kolmas on vielä pimeänä. Tiedä häntä sitten olisko syöttöpumppu vielä hiukan jumissa, kun kone on seissyt n.1,5v. Kansi on kyllä välillä otettu irti ja suuttimet tarkistettu, mutta pumpulle ei ole tehty mitään. Savua tulee aika raakasti startatessa, että lupaavalta näyttää siinä mielessä.
- j
kubotamies kirjoitti:
Nyt kone syöttää jo komiasti ainetta 2:lle suuttimelle, kolmas on vielä pimeänä. Tiedä häntä sitten olisko syöttöpumppu vielä hiukan jumissa, kun kone on seissyt n.1,5v. Kansi on kyllä välillä otettu irti ja suuttimet tarkistettu, mutta pumpulle ei ole tehty mitään. Savua tulee aika raakasti startatessa, että lupaavalta näyttää siinä mielessä.
No sittenhän se melkein jo käy. Jos uskallat, niin suihkauta vähän Start pilotea imusarjaan, siis vähän ja varovasti. Kone voi räjähtää sen avustuksella käyntiin. Dieselin joukkoon voisi kanssa lisätä vähän vaikkapa 2-T öljyä, joka voitelisi pitkään seisonutta ja ehkä takertelevaa pa-järjestelmää.
- olli
j kirjoitti:
No sittenhän se melkein jo käy. Jos uskallat, niin suihkauta vähän Start pilotea imusarjaan, siis vähän ja varovasti. Kone voi räjähtää sen avustuksella käyntiin. Dieselin joukkoon voisi kanssa lisätä vähän vaikkapa 2-T öljyä, joka voitelisi pitkään seisonutta ja ehkä takertelevaa pa-järjestelmää.
No niin jos olet saanut syötön kohdalleen eikä ajoitus ole ihan pielessä niin vain hekun toimimattomuus on enää käynnistymisen esteenä. Runsas savutus kielii siitä että hehkutus ei toimi tai starttaat liiaan hätäisesti, Kubotan moottorin ominaisuus on huono käynnistyvyys jopa kesälämpimillä eli pakkasilla ei ole vähäisintäkään mahdollisuutta käynnistymiseen ilman jotain käynnistysapua.
- kubotamies
olli kirjoitti:
No niin jos olet saanut syötön kohdalleen eikä ajoitus ole ihan pielessä niin vain hekun toimimattomuus on enää käynnistymisen esteenä. Runsas savutus kielii siitä että hehkutus ei toimi tai starttaat liiaan hätäisesti, Kubotan moottorin ominaisuus on huono käynnistyvyys jopa kesälämpimillä eli pakkasilla ei ole vähäisintäkään mahdollisuutta käynnistymiseen ilman jotain käynnistysapua.
Kiitosta vaan vinkeistä. Hehkutettu on, mutta täytynee vielä tarkistaa, pelaako kaikki hehkut. Virtaa ne ainakin nappaa hehkuttaessa. Lisävirtaa on annettu 180a akusta, mutta ilmeisesti kone öljyineen on senverran kylmä, että se ei starttaa, vaikka kone pyörähteleekin aika iloisesti tuolla akulla. Starttipilottia kokeiltiin antaa varovasti, kone kyllä hörähteli, mutta ei aivan kuitenkaan käynnistynyt.
Kone on kyllä tallissa, mutta siellä ei ole kuin n. 5-10 astetta lämmintä. Öljynä tedoilin 15w-40 Diesel-mineraaliöljy. Ilmeisesti öljypohjaa kannattaa lämmittää jonkin aikaa noilla öljyillä. Virtaa hukkuu nimittäin yllättävästi starttauksessa eli öljynpaine ilmeisesti melko korkealla. Eiköhän se jo kohta käy. - Teemu
pumpun kyljessä oleva vipu on sammutin ja sen pitää olla taaksepäin vedettynä samoin pumpun päällä oleva vipu.Tarkasta tuleeko pumpun päällä
olevasta messinkiventtiilistä polttoainetta ja
sulje venttiili. Minuutin hehku ja starttaus niin
pitäisi lähteä.
- Anonyymi
Pumpun sisällä olevat mäntäelementit voi olla jumissa, liikuuko sammutin pumpun kyljessä ?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit866023KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3215155Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja202658Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei512605Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852831842Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1031669Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro171521- 1101511
seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen
Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa1191412Olen ihmetellyt yhtä asiaa
Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm1331393