Poliisi toimi lauantaina oikein ja esti vahinkojen aiheutumisen. Mielenosoitus ei ollut enää laillinen, koska sille ei ilmoitettu vastuullista järjestäjää tai yhdyshenkilöä.
Oli miten oli, tämä anarkisti, prekariaatti, vasemmistohörhö, vihreä elämäntapaintiaanien joukko puhuu koko ajan yksilön oikeuksista. Kuinka heillä on oikeus osoittaa mieltä ja oikeus olla mitä ovatkaan.
Oletteko koskaan kuulleet heidän puhuvan mitään velvollisuuksista? Mihin ovat kadonneet vanhan ajan kunnioitettavat arvot, joissa yhteiskunnan jäsen tunsi velvollisuuksia lähimmäisiään tai yhteiskuntaa kohtaan. Velvollisuudet ja vastuu on siis kadonnut, kun on mukavampaa ja trendikkäämpää puhua oikeuksista.
Oli miten oli, tämä anarkisti, prekariaatti, vasemmistohörhö, vihreä elämäntapaintiaanien joukko puhuu koko ajan yksilön oikeuksista. Kuinka heillä on oikeus osoittaa mieltä ja oikeus olla mitä ovatkaan.
Oletteko koskaan kuulleet heidän puhuvan mitään velvollisuuksista? Mihin ovat kadonneet vanhan ajan kunnioitettavat arvot, joissa yhteiskunnan jäsen tunsi velvollisuuksia lähimmäisiään tai yhteiskuntaa kohtaan. Velvollisuudet ja vastuu on siis kadonnut, kun on mukavampaa ja trendikkäämpää puhua oikeuksista.
Vastaukset 9
Vanhimmat
On ilmeisen hauskaa luokitella kaikki samaan ryhmään. Itse pidin todella surkuhupaisana, että prekariaatit eivät osanneet vastata mitään kysymykseen velvollisuuksista ja silti vastustan poliisin lauantaisia toimia. Nuoret eivät noin yleisesti järjestäydy jokaviikko päättämään yhdessä, että mitä kukin sanoo missäkin haastettelussa joten miten se minulle voi kuulua joutua puolustamaan mitä yksittäiset prekariaatit sanovat haastattelussa?
Itse todellakin katson että minulla on velvollisuuksia ihan samassa suhteessa kuin oikeuksia. Ennenkaikkea minulla on velvollisuus ottaa vastuu _omista_ teoistani ja sitä olen mielestäni elämäni aikana toteuttanut. Voin myös ottaa vastuuta muiden teoista jos olen ollut niihin osallisena, esimerkiksi antanut neuvoja, ohjeita tai käskyjä. Prekariaattien kanssa en ole ollut missään yhteydessä, joten heidän teoistaan en koe olevani missään vastuussa.
Koen myös olevani vastuussa omasta ja lähipiirini hyvinvoinnista. Tässä suhteessa poliisin toiminta lauantaina kohtasi vastuukäsitykseni. Kun poliisi loukkaa selkeästi hyvin useita kansalaisoikeuksia tunnen olevani vastuussa niiden puolustamisesta. Kansalaisoikeudet ovat ne perusta mille demokraattinen yhteiskunta rakentuu ja niiden romuttaminen johtaa pidemmällä tähtäimellä totalitaristiseen valtioon kuten esim. Neuvostoliitto, Hitlerin Saksa, Pohjois-Korea. En todellakaan sano, että Suomi olisi jo totalitarismi, mutta mikäli kansalaiset eivät koe velvollisuudekseen huolehtia oikeuksistaan kohdellaan kansaa kuin lampaita ja tälläinen asenne johtaa lopulta väärinajattelijoiden toimittamiseen siperiaan/saunantaakse.
Nyky ihmiset eivät velvollisuuksia hyväksy
heillä on vain oikeuksia. Veronmaksussa on sama
ilmiö , ja avustuksien muilutus kuuluu näihin.
Ihmiset ovat kun harakan poikasia suu selällään
vaatimassa minulle.
Onko kansalaisella velvollisuus seurata kädet taskussa kun yhteinen omaisuus myydään huutokaupalla ulkomaiseen omistukseen?
niistä tärkein on kansalaisoikeuksien puolustaminen.
turvataan?
vaan suhtautumalla kriittisesti poliisin toimiin, mikäli tarvetta ilmenee.
Miksi suhtautua kriittisesti kun mitään väärää ei tapahtunut ja se on jo todistettu?
tietääkseni mm. poliisin toimista tehdyt lukuisat valitukset ovat vielä kokonaan käsittelemattä.
Tietääkseni olet väärässä.