liigakarsinoista on olllut juttua lehdissä ja textikanavalla että smliigasta ei tiputeta liigakarsinnan hävinnyttä joukkuetta mestikseen mitä helvetin järkeä siinä on?mestiksen voittaja kovalla työllä voittaa mestiksen ja liigakarsinnan eikä saa tiputtaa ketään mestikseen,eihän siinä oo mitään iloa..vai pelkääkö smliigan johto että jos joku mestisjoukkue tiputtaa smliigan viimesen niin kyseisen juokkueen fanit alkaa riehuun ja aiheuttaa mellakan..
liigakarsinnat mitä vittua!!!
pablo83
6343
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Asiaa puhut. Katopa tuota alempana olevaa keskustelua ko. aiheesta. Ei todellakaan ole järkeä tuossa. Vielä 90-luvulla karsinta jotenkin toimi, mutta huonompaan suuntaan on koko ajan menty. Tarkoitan mestis-joukkueen nousu mahdollisuuksia, kun Tuto nousi 1994 se voitti karsintasarjassa (SM-liiga joukkueella ei kotietua). Sitten siirryttiin paras viidestä playoff-menetelmään, ja nyt paras seitsemästä, jossa liigajengillä kotietu. Ei taida olla enää paluuta entiseen, sääli.
koska kohta mestistä uhkaa kuolema...ja mestiksen väki suuttuu liigaväelle ja suomen kiekkomaailma menee sekasin..parempi karsintasysteemi äkkiä..karsintahan on tarpeellinen ehdottomasti ja ketä se haittaa jos liigan viimenen hakee välillä vauhtia mestiksestä saatais väriä molempiin liigoihin kun juokkueet vaihtuis vähän.
Jos liiga pysyy suljettuna, kuten mielestäni nyt on, niin mestiksen mielenkiinto lopahtaa. Jukureilla alkaa pelaaminen maistua jo puulta, onko se voittanut peräti 5 mestaruutta 2000-luvulla, mutta kun liiga on suljettu ei pysty tavoittelemaan mitään uutta. Yleensäkin jos liiga olisi avoin niin kyllä mestisseurat, jotka todella haluavat liigaan, laittavat olosuhdeasiat kuntoon. Ja kyllä yleisömäärät lähtevät nousuun silloin. Eihän kukaan ole kiinnostunut mistään amatöörimestaruudesta. Myönnän kyllä että mestiksessä pelaa seuroja, joilla ei ole edellytyksiä pelata liigassa, mutta on kuitenkin myös niitä joilla on (Sport, Jukurit, TuTo, KooKoo).
ja kun mestiksen paras joukkue nuosis aina joka kevät mahdollisesti liigan niin sieltä nousis uusia joukkueita esiin..yks ratkasu olis tietenkin laittaa vanhat pierut, pois smliigan johdosta. Jotka mun mielestä estää lajin kehitystä suomessa sinne. Pitäs saada nuorempaa väkeä johtoon jos me kaksikin, tajutaan että näin ei tuu mitään.Niin eikös tääkin asia kerro että siellä smliigan, johdossa on vääriä miehiä?
Helkovaaran keksintö se aikanaan oli tuo sulkeminen. Äijälle olis pitänyt antaa kenkää jo 90-luvulla niin näin ei ois varmaan päässyt käymään. Se on ajatellu vain rahaa ja miten sitä saadaan yhä enemmän ja enemmän, mm. keinotekoiset välisarjat, säälipleijarit, joista en tykkää yhtään. No onneks se jää eläkkeelle vuoden alussa. Vuorisesta en tiedä, mutta ensi töikseen sais avata tuon liigan pysyvästi.
se vuorinen ymmärtäis ettei näin voi jatkaa..ja että liigan pitää olla auki mestisseuroille ei kukaan jaksa kattoa kun eräät kaksi nimeltä mainitsematonta seuraa rämpii liigassa..