Kun myy autonsa pois, tarvitseeko siitä maksaa jotain veroa?
Auton myyminen
timo7
9820
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Autonmyyntivero 30%.
Jos myyt voitolla?? niin myyntivoittoa verotetaan pääomatulon veroprosentilla eli 28 %. Myyntikulut voi vähentää.
ajoin sillä kolme vuotta Suomessa ja myin sen, sain tuplaten sen mitä autosta maksoin, enkä maksanut mitään myyntivoittoveroa. Elämäni paras autokauppa.
Nyt ymmärrän tehneeni verorikoksen!!!
Tapahtumasta on jo lähes 40 vuotta, liekö rikokseni vanhentunut?
Uusi Mustang maksoi 1966 USD 2000.
http://www.vero.fi/nc/doc/download.asp?id=655;58445
sivu 1, kohta 4
Siis veroa ei pienistä luovutusvoitoista mene, jos vuoden aikana tehtyjen kauppojen yhteenlaskettu MYYNTIHINTA (ei siis myyntivoitto) on enintään 1000 euroa.
Että tavanomaisen koti-irtaimiston ja esim auton luovutuksesta joutuu myös maksamaan veroa luovutusvoitosta. Tällöin raja ei vain ole tuo 1000e vaan se on korkeampi.
myynnistä kerry myyntivoittoa.
Tappiota sensijaan kertyy.
Näin on ainakin mulla aina käynyt !
että käyppäs maksamas etukäteen verottajalle puolet auton hinnasta ja lahjoita loput romaani-yhdistykselle niin ei ainakaan koira perään hauku. ja sitten voisit myydä vielä kaiken muun omaisuutesi eurolla jollekin niin ei tarvi murehtia veroista. kuka v...n idiootti maksaa veroa siitä jos myy autonsa. SIITÄ EI TARVITSE MAKSAA VEROA EIKÄ OLE TILIVELVOLLINEN KENELLEKKÄÄN!!!!