Merihaka: talojen kunto?

Tykkään kovasti Merihaasta (moni varmaan ihmettelee miksi :)) ja olen miettinyt sinne muuttoa. Mutta näinä putkiremonttien luvattuina aikoina mietin että missä kunnossa Merihaan talot on? Onko siellä tehty putki-, julkisivu-, tms. remontteja vai onko kaikki vielä tuloillaan, kenties lähitulevaisuudessa? Ja minkä verran Merihaassa on isoja perheasuntoja, löytyykö kämppiä saunalla?
102055
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Aluehan on loistavalla paikalla hakiksessa ja lähellä keskustaa, ei siinä mitään ihmettelemistä. Talot rakennettiin 70-luvulla tosi laadukkaiksi, ei luulisi vielä putkiremppoja olevan vaan mistä tietää. Kannattaisi kysellä taloyhtiöstä.
Muistelen että kun joskus kävin kylässä useammin kaverin luona, siinä talossa oli ainakin tosi hieno saunaosasto 16. kerroksessa josta näkymät lauteilta yli stadin. Ystävä perheellä oli 3h k p merinäköaloin.
Rumin talo siellä on veroviraston valkoinen äklötys.

Äänestä

Putkiremppoja tehty. Ei edes suunniteltu.

Äänestä

Ainakin niiden kaikkein korkeimpien kerrostalojen korkeimmissa kerroksissa tuntuu, kun tuulee kovin eli ei heikkohermoisille suositeltavia.

Äänestä

Hyviä kämppiä!

Äänestä

Suuret remontit edessä, alue kyllä hyvä, keskeinen paikka ja hyvät kulkuyhteydet joka paikkaan...

Äänestä

onkohan asia selvinnyt yli ( 6 v. kuuden vuoden ) jälkeen ???????

Äänestä

Ei ole putkiremonttia tehty Haapaniemenkatu 12:ssa. En kyllä ymmärrä, miten vanha verotoimisto voisi olla erityisen ruma merihakalaiseksi: maantasolta laskettuna 8 kerrosta. Vaatimaton samantyylinen kyhäelmä koko alueella, korkeimpien asuinrakennusten yltäessä tuplakerroksiin eli 16:een asuinkerrokseen.

Äänestä

Tilanne on vain huonontunut sitten vuoden 2006!

Äänestä
  • Kaikki on aina huonosti!

    Äänestä

minkä tasosia taloja tuol tätä nykyä on

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Muuttoa harkitseva kirjoitti:

Tykkään kovasti Merihaasta (moni varmaan ihmettelee miksi :)) ja olen miettinyt sinne muuttoa. Mutta näinä putkiremonttien luvattuina aikoina mietin että missä kunnossa Merihaan talot on? Onko siellä tehty putki-, julkisivu-, tms. remontteja vai onko kaikki vielä tuloillaan, kenties lähitulevaisuudessa? Ja minkä verran Merihaassa on isoja perheasuntoja, löytyykö kämppiä saunalla?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu