"Kangasjärven mukaan duplikoituminen on kasveilla yleinen tapa saada uusia geenejä, jotka voivat ruveta hoitamaan uusia tehtäviä."
"Jättipoppelilla on 44 000 geeniä, riisillä 38 000 ja lituruoholla 31 000. Ihmisellä niitä vähemmän kuin lituruoholla, noin 30 000."
http://www.tiede.fi/uutiset/uutinen.php?id=2684
Jättipoppeli on ihmistä ylempänä ;)
Dublikoitumalla uusia geenejä
13
685
Vastaukset
- huh hah hei
Ainakin evoluutio-teoreetikkojen päättelyä ajatellen,,,,,,,,,,,kyllä!
- Minä vaan
Ei tuo todista, että planeetat on luotu. Se on vain sinun toiveuntasi. Jos oikein kovasti pinnistät, saatat ehkä jopa ymmärtää miksi näin on.
- geeneistä metsässä
MrKAT:
""Jättipoppelilla on 44 000 geeniä, riisillä 38 000 ja lituruoholla 31 000. Ihmisellä niitä vähemmän kuin lituruoholla, noin 30 000."
http://www.tiede.fi/uutiset/uutinen.php?id=2684
Jättipoppeli on ihmistä ylempänä ;)"
Niin, evoluutioteoriahan ennusti aiemmin, että ihmisellä olisi 100 000 geeniä. Kun geenimäärä mitattiin, toisin kävi. Ennustus meni metsään.- tiede on
Tiede on sellaista. Jos havainnot eivat sovi teoriaan pyitaan teoriaa korjaamaan. Kreationismissa tata ongelmaa ei ole, kaikkihan on tarkkaan kerrottu suuressa kirjassa lopullisena totuutena.
- Minä vaan
tiede on kirjoitti:
Tiede on sellaista. Jos havainnot eivat sovi teoriaan pyitaan teoriaa korjaamaan. Kreationismissa tata ongelmaa ei ole, kaikkihan on tarkkaan kerrottu suuressa kirjassa lopullisena totuutena.
"Kreationismissa tata ongelmaa ei ole, kaikkihan on tarkkaan kerrottu suuressa kirjassa lopullisena totuutena."
Ja Answers in Genesis jopa myöntää tämän ihan suoraan.
Statement of Faith:
http://www.answersingenesis.org/home/area/about/faith.asp
Viimeinen kohta:
"No apparent, perceived or claimed evidence in any field, including history and chronology, can be valid if it contradicts the Scriptural record."
Eli jos havainto on ristiriidassa Raamatun kanssa, vika on havainnossa. Halleluja. - Empiristi
Ennustetta ei tehty evoluutioteorian pohjalta, vaan pääteltiin mRNA-molekyylien määrästä.
Jättipoppelin kanssa on kiva vaihtaa ajatuksia :D
Professori Lähdekin lie tehnyt mutta ennenkaikkea Tapio Kaitaharju vaihtoi "värähtelyjä", ehkäpä siis kommunikoi, puiden kanssa halaamalla tv:ssä.
Myös Esko Jalkanen puheli samantapaisia, tv:ssä (muinoin).
Saattaapa ihminen pyydellä anteeksi (jos kukaan ei näe) että joutuu ison kaverin kaatamaan..MrKAT kirjoitti:
Professori Lähdekin lie tehnyt mutta ennenkaikkea Tapio Kaitaharju vaihtoi "värähtelyjä", ehkäpä siis kommunikoi, puiden kanssa halaamalla tv:ssä.
Myös Esko Jalkanen puheli samantapaisia, tv:ssä (muinoin).
Saattaapa ihminen pyydellä anteeksi (jos kukaan ei näe) että joutuu ison kaverin kaatamaan..Miten te suhtautuisitte näihin halaajiin, jos he pyytäisivät päästä puhumaan ja esittelemään teidän temppeliinne/opinahjoihinne näitä vaihtoehtoisia käsityksiänsä ?
MrKAT kirjoitti:
Miten te suhtautuisitte näihin halaajiin, jos he pyytäisivät päästä puhumaan ja esittelemään teidän temppeliinne/opinahjoihinne näitä vaihtoehtoisia käsityksiänsä ?
kyseessä lienee olleet vikkanoidat tai sitten ei.
- herramrks
"Jättipoppeli on ihmistä ylempänä ;)"
Niin sen näkee jo siitä että jättipoppeleiden ahneus ja vallanhimo on paljon pienempää kuin ihmisten
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kunpa minä tietäisin
Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv282577- 1272253
- 1281916
Syitä välttelyyn
En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?1061897Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.
Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.101634Purrasta tehty huoli-ilmoitus
Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b0161431196Miksi kaivattunne
ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo901095Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu
Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu241072Pelottaa kohdata hänet
En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt891051Olisin halunnu vaan tutustua
Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno36999