Olemmeko joutuneet

Ameeriikkalaisen MAP kirkon kautta toteutettavan asennemuokkauksen kohteeksi?

Vaihe 1
Jotkut opettavat niin loukkaavia että siitä hädin tuskin voidaan keskustella julkisesti. Tätä kuitenkin puoltavat arvostetut asiantuntijat arvostetussa foorumissa.

Vaihe 2
Ensin yleisö järkyttyy, sitten närkästyy.

Vaihe 3
Tosiasia on, että kun tästä asiasta keskustellaan, siitä tulee keskustelun aihe.

Vaihe 4
Myöhemmin, tämän närkästyttävän aiheen toistaminen keskustelutilaisuuksissa lieventää sen vaikutuksia.

Vaihe 5
Ihmiset eivät enää järkyty aiheesta.

Vaihe 6
Enää närkästymättä, ihmiset alkavat väitellä asenteista maltillisista äärimmäisiin; tai, he hyväksyvät lupaukset, haasteet, keinot saavuttaa tätä päämäärä.

Tämä prosessi toimii niin asiantuntevasti ja niin asteittaisesti, että arvojen ja asenteiden muutos kohteena olevien ihmisten mielissä on melkein näkymätön.

Lopulta päästään tavoitteeseen ja prosessi saatu päätökseen, tai sitä lähelle, uhri uskoo voimakkaasti että hän itse on muuttanut mieltään harkittuaan asioita perinpohjaisesti. Hän myös kiivaasti puolustaa tätä väitettään.

Erityisen tärkeä on huomata, että uhrit joiden arvot ja asenteet (aluksi uskonnolliset) on asetettu tähtäimeen muutosta varten, ovat niitä ihmisiä joiden mielipiteet kyseisestä aiheesta eivät ole alun perinkään olleet kovin tukevalla pohjalla.

Näin ollen kaltaiseni Raamatusta voimakkaasti ammentava kristitty jonka arvot ja asenteet ovat Raamatussa, ei ole tämän suunnitelman kohteena. Käännyttäjät tietävät, että tällaista ihmistä he eivät voi eksyttää.

Kohde on aina sellainen henkilö, jonka arvot ja asenteet perustuvat johonkin vähemmän kestävään, koska tällaisia ihmisiä voidaan muuttaa ja lopulta hyväksi käyttää missä tahansa hankkeessa.

Vaarana on kuitenkin lopulta joutua jonkinlaisen eliminoinnin kohteeksi.

Ilmeisesti Suomi on asennemuokkauksessa parhaillaan vaiheessa 4 ja 5. Nähtäväksi jää huomataanko ja saadaanko asennemuokkaus ajoissa pysäytettyä.

Parhaillaan ei ainakaan julkisuudessa ole näkyvissä hankkeita kansallisesti vahingollisen asennemuokkauksen pysäyttämiseksi. Vai onko sittenkin?

Tavallinen syntinen
Turust
401033
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 40

Vanhimmat

...ja ainakin omasta puolestani vien sitä järjestelmällisesti eteenpäin demokraattista ja laillista tapaa noudattaen.

Jokainen, jota asioiden nykytila raivostuttaa, voi kirjoittaa asiallisia viestejä omille kansanedustajilleen toivoen lakia joka velvoittaa uskonnollisia yhdistyksiä julkaisemaan tilinpäätöksensä. "Turust" ansiokkaana lehtimiehenä ja verbaaliakrobaattina takuulla kantaa oman kortensa kekoon. :-)

Jokainen voi lopettaa rahalahjoitukset MAP-kirkolle välittömästi kunnes kirkko lopettaa jäsentensä halveksivan kohtelun ja kertoo suoraan varojensa käytön. Se ei TODELLAKAAN ole varastamista Jumalalta, ehkä New Yorkin pörssit vaan väliaikaisesti notkahtavat ja pari pörssimeklaria saa kenkää. :-)

Jos joku on vakaumuksellisesti kiinnostunut tästä veli Tapanin niin suuresti mainostamasta "Jumalan valtakunnan" rakentamisesta, niin paljon parempi on itse suoraan sijoittaa sinne New Yorkin pörssiin sensijaan että maksaa MAP-kirkolle kymmenyksiä. Nämä "viisaat johtajat" kun ovat niin viisaita että kuitenkin sijoittavat ne rahat pörssiin, pitävät itse osakekirjat eivätkä edes kerro vaarnatason kuhnureille että mitä osakkeita ostelevat.

Joka sitten on vakavasti kiinnostunut itse kristinuskosta, liittykööt välittömästi johonkin aivan oikeaan kristilliseen kirkkoon missä pitäydytään Raamattuun eikä lueta kaikenmaailman TexWillereitä!

MAP-kirkossa uskonto on ainoastaan työväline jolla pidetään apinapsykologiaa hyväksikäyttäen kuhnurilauma ojennuksessa ja sen lompsat levällään.

Äänestä
  • Tässä yksi vertauskuva raamatusta.
    isäntä antoi kullekkin palvelialle omaisuuttaan hoidettavaksi yhdelle kolme toiselle kaksi ja viimeiselle yhden hoparahan. Kaksi ensimmäistä sioittivat rahansa ja kun isäntä oli palannut matkoiltaan olihän tyytyväinen palvvelioiden työhön paitsi tämän viimeisen joka oli kätkenyt kolikonsa maahan.!!!

    Äänestä

Missä minä pieni Xilomeida raukka mahdan sitten olla?

Ensin menin "MAPismiin" luterilaisuudesta ja lähdin pois kun huomasin tehneeni virheen.
Sitten taistelin MAPismia vastaan ja nyt olen siihen väsynyt, lopen väsynyt.

Olen siis sitä mieltä että niin kauan kuin ihminen tekee vilpittömästi hyvää Kristuksen nimessä ja yrittää parhaansa, on valtakunnassa kaikki (melkein) hyvin.

Olenko joutunut nyt tämän asennemutaation kohteeksi ja missähän vaiheessa olen menossa? Olenk mää hukas?

Nimim. Aidosti huolissaan oleva "X" =)

Äänestä
  • nimessä. Mikäli jollakin, siis millä tahansa uskonnollisella tai poliittisella liikkeellä on valtapyrkimyksiä toiminta ei tapahdu Kristuksen nimessä. Juuri tällä perusteella voimme erottaa oikean väärästä. Valitettavasti ihminen on siten luotu, että hän ottaa harha-askeleita huomaamattaan sekä myös vasten parempaa tietoaan.

    Tämä on juuri se jolla eroamme Jumalasta. Voimme ainoastaan olla alati valppaana Häneen turvautuen.

    Turust

    Äänestä

Sellainen ihminen jolla on vahva raamatun tuntemus kirkkohistoria tiedossaan on helppo hyväksyä myös mormoonin kirja ja kirkon opit sillä ne täydentävät ja tukevat raamattua tekevät siittä yhdenmukaisen.

Äänestä
  • Raamattua tuntevilla ja siihen luottavilla on vaarana joutua aina valtaan pyrkivien eliminoinnin kohteeksi. Ilmaisin näiltä osin avauksessani itseäni huonosti. Juuri tässä ihminen raadollisuudessaan erottuu Jumalasta. Minä olen hiljattain saanut varmuuden Mormonin kirjasta.

    Hyväksyn sen täysin ja otan huomioon karmaisevan kohtalon, johon siinä kerrotut kansakunnat omasta syystään joutuivat. Juuri tämä rohkaisee minua esiintymään Raamatun ja lähimmäisteni puolesta, vailla vähäisintäkään hengellistä, tai aineellista valtapyrkimystä. Itse asiassa tiedän tulevani eliminoiduksi. Kirjan totuudellisuus tulee esiin myös siitä mihin Joseph Smithin elämä lopulta päättyi.

    Itsessään mormonit ovat yhtä hyviä, ellei parempiakin ihmisiä kuin muut.

    Suomukset ovat pudonneet silmistäni.

    Tavallinen syntinen
    Turust

    Äänestä

  • Turust kirjoitti:

    Raamattua tuntevilla ja siihen luottavilla on vaarana joutua aina valtaan pyrkivien eliminoinnin kohteeksi. Ilmaisin näiltä osin avauksessani itseäni huonosti. Juuri tässä ihminen raadollisuudessaan erottuu Jumalasta. Minä olen hiljattain saanut varmuuden Mormonin kirjasta.

    Hyväksyn sen täysin ja otan huomioon karmaisevan kohtalon, johon siinä kerrotut kansakunnat omasta syystään joutuivat. Juuri tämä rohkaisee minua esiintymään Raamatun ja lähimmäisteni puolesta, vailla vähäisintäkään hengellistä, tai aineellista valtapyrkimystä. Itse asiassa tiedän tulevani eliminoiduksi. Kirjan totuudellisuus tulee esiin myös siitä mihin Joseph Smithin elämä lopulta päättyi.

    Itsessään mormonit ovat yhtä hyviä, ellei parempiakin ihmisiä kuin muut.

    Suomukset ovat pudonneet silmistäni.

    Tavallinen syntinen
    Turust

    "Turust" on pahasti höyrähtänyt luulemaan, että Mormonin kirjan kirjoittanut kansa olisi tuhoutunut siinä olevan opin vuoksi. Todellisuudessa kirjassa kerrotaan tapahtuneen juuri päin vastoin. Tuo kansa luopui sillä olevasta tosi evankeliumista. Heillä oli hyvin ihana aika, kun jopa kaikki olivat Kristuksen kirkon jäseniä. Kun he siitä luopuivat, niin he vaipuivat vielä syvempään paatumukseen kuin konsanaan vanhalla mantereella olleet.

    Äänestä

  • UPDATE_6767016 kirjoitti:

    "Turust" on pahasti höyrähtänyt luulemaan, että Mormonin kirjan kirjoittanut kansa olisi tuhoutunut siinä olevan opin vuoksi. Todellisuudessa kirjassa kerrotaan tapahtuneen juuri päin vastoin. Tuo kansa luopui sillä olevasta tosi evankeliumista. Heillä oli hyvin ihana aika, kun jopa kaikki olivat Kristuksen kirkon jäseniä. Kun he siitä luopuivat, niin he vaipuivat vielä syvempään paatumukseen kuin konsanaan vanhalla mantereella olleet.

    vaan täydellisesti vakuuttunut oman lapsuuden uskoni oikeellisuudesta. Viimevuosien aikana olen, - Tapani pitkälti sinun avullasi ja Pyhää Raamattua lukemalla löytänyt monia asioita jotka minua entisestään tukevat tässä asiassa. Tästä kaikesta olen sinulle kovasti kiitollinen. Muistanet kuinka ennakko luulottomasti alunperin olen tutkinut MAP uskontoa.

    Kansamme on jo n. 400 vuoden ajan luottanut kokonaisena kansakuntana ev.lut. kirkkoon. Näinä vuosisatoina olemme saavuttaneet mm. naisten yhtäläisen äänioikeuden, vankan kansallisen itsenäisyyden sekä nykyisen kaikkinaisen hyvinvointimme.

    Meillä kaikilla on kansallinen kirkkomme, joka on tukenut ja lohduttanut meitä pahoina päivinä. Sama kirkko joka on jykevänä ja perääntymättä seissyt rinnallamme tukien ja lohduttaen sodan, nälän, köyhyyden ja muina kurjuuden päivinä on edelleen rinnallamme aina, myös ilon päivinä.

    Kaikki tämä velvoittaa meitä horjumatta seisomaan pystypäin kirkkomme ja siitä saamamme Pyhän Kristillisen uskomme puolesta.

    Kaikesta edellä esiintuomastani löytyy historiastamme selkeät näytöt joka luonnollisesti antaa meille täydellisen varmuuden Jumalan siunaamasta oikeasta uskosta josta meidän ei tule luopua mikäli haluamme jatkossakin elää itsenäisenä kristittynä kansana.

    Nyttemmin tiedän Mormonin kirjan kansojen tuhosta, samoin tiedämme heidän myöhemmän profeettansa kohtalon joka pysyy muuttumattomana, riippumatta siitä millä tavalla sitä selitetään. Selittäjät sotkevat itsensä loputtomaan selitysten suohon.

    Suomen kansan oikeaa uskoa ei ole tarpeen selitellä se näkyy historiasta, kaikille niille jotka eivät ole antautuneet harhaluulojensa valtaan.

    Monet jotka Suomessa ovat johdateltuina luopuneet oikeasta lapsuuden uskostaan, ovat ajautuneet ylipääsemättömiin hengellisiin ongelmiin ja joutuneet kestämättömään epävarmuuden tilaan.

    Raamatusta on hyvä lukea kenen keskuuteen apostoli Paavali lähti lähetystyötään tekemään.

    Turust

    Äänestä

  • Turust kirjoitti:

    vaan täydellisesti vakuuttunut oman lapsuuden uskoni oikeellisuudesta. Viimevuosien aikana olen, - Tapani pitkälti sinun avullasi ja Pyhää Raamattua lukemalla löytänyt monia asioita jotka minua entisestään tukevat tässä asiassa. Tästä kaikesta olen sinulle kovasti kiitollinen. Muistanet kuinka ennakko luulottomasti alunperin olen tutkinut MAP uskontoa.

    Kansamme on jo n. 400 vuoden ajan luottanut kokonaisena kansakuntana ev.lut. kirkkoon. Näinä vuosisatoina olemme saavuttaneet mm. naisten yhtäläisen äänioikeuden, vankan kansallisen itsenäisyyden sekä nykyisen kaikkinaisen hyvinvointimme.

    Meillä kaikilla on kansallinen kirkkomme, joka on tukenut ja lohduttanut meitä pahoina päivinä. Sama kirkko joka on jykevänä ja perääntymättä seissyt rinnallamme tukien ja lohduttaen sodan, nälän, köyhyyden ja muina kurjuuden päivinä on edelleen rinnallamme aina, myös ilon päivinä.

    Kaikki tämä velvoittaa meitä horjumatta seisomaan pystypäin kirkkomme ja siitä saamamme Pyhän Kristillisen uskomme puolesta.

    Kaikesta edellä esiintuomastani löytyy historiastamme selkeät näytöt joka luonnollisesti antaa meille täydellisen varmuuden Jumalan siunaamasta oikeasta uskosta josta meidän ei tule luopua mikäli haluamme jatkossakin elää itsenäisenä kristittynä kansana.

    Nyttemmin tiedän Mormonin kirjan kansojen tuhosta, samoin tiedämme heidän myöhemmän profeettansa kohtalon joka pysyy muuttumattomana, riippumatta siitä millä tavalla sitä selitetään. Selittäjät sotkevat itsensä loputtomaan selitysten suohon.

    Suomen kansan oikeaa uskoa ei ole tarpeen selitellä se näkyy historiasta, kaikille niille jotka eivät ole antautuneet harhaluulojensa valtaan.

    Monet jotka Suomessa ovat johdateltuina luopuneet oikeasta lapsuuden uskostaan, ovat ajautuneet ylipääsemättömiin hengellisiin ongelmiin ja joutuneet kestämättömään epävarmuuden tilaan.

    Raamatusta on hyvä lukea kenen keskuuteen apostoli Paavali lähti lähetystyötään tekemään.

    Turust

    kerro suomen kansasta?

    Äänestä

  • Turust kirjoitti:

    vaan täydellisesti vakuuttunut oman lapsuuden uskoni oikeellisuudesta. Viimevuosien aikana olen, - Tapani pitkälti sinun avullasi ja Pyhää Raamattua lukemalla löytänyt monia asioita jotka minua entisestään tukevat tässä asiassa. Tästä kaikesta olen sinulle kovasti kiitollinen. Muistanet kuinka ennakko luulottomasti alunperin olen tutkinut MAP uskontoa.

    Kansamme on jo n. 400 vuoden ajan luottanut kokonaisena kansakuntana ev.lut. kirkkoon. Näinä vuosisatoina olemme saavuttaneet mm. naisten yhtäläisen äänioikeuden, vankan kansallisen itsenäisyyden sekä nykyisen kaikkinaisen hyvinvointimme.

    Meillä kaikilla on kansallinen kirkkomme, joka on tukenut ja lohduttanut meitä pahoina päivinä. Sama kirkko joka on jykevänä ja perääntymättä seissyt rinnallamme tukien ja lohduttaen sodan, nälän, köyhyyden ja muina kurjuuden päivinä on edelleen rinnallamme aina, myös ilon päivinä.

    Kaikki tämä velvoittaa meitä horjumatta seisomaan pystypäin kirkkomme ja siitä saamamme Pyhän Kristillisen uskomme puolesta.

    Kaikesta edellä esiintuomastani löytyy historiastamme selkeät näytöt joka luonnollisesti antaa meille täydellisen varmuuden Jumalan siunaamasta oikeasta uskosta josta meidän ei tule luopua mikäli haluamme jatkossakin elää itsenäisenä kristittynä kansana.

    Nyttemmin tiedän Mormonin kirjan kansojen tuhosta, samoin tiedämme heidän myöhemmän profeettansa kohtalon joka pysyy muuttumattomana, riippumatta siitä millä tavalla sitä selitetään. Selittäjät sotkevat itsensä loputtomaan selitysten suohon.

    Suomen kansan oikeaa uskoa ei ole tarpeen selitellä se näkyy historiasta, kaikille niille jotka eivät ole antautuneet harhaluulojensa valtaan.

    Monet jotka Suomessa ovat johdateltuina luopuneet oikeasta lapsuuden uskostaan, ovat ajautuneet ylipääsemättömiin hengellisiin ongelmiin ja joutuneet kestämättömään epävarmuuden tilaan.

    Raamatusta on hyvä lukea kenen keskuuteen apostoli Paavali lähti lähetystyötään tekemään.

    Turust

    olemme samaa mieltä. Olen samaa mieltä myös siitä, että usko Kristukseen on auttanut kansaamme. Usko häneen ja taivaalliseen Isäämme on aivan oikein. Ev.-lut. kirkko on on ollut kansallemme ainoa mahdollisuus ortodoksikirkon ohella. Muunlainen uskonto on täältä karkotettu. Uskonnonvapauslain suomalaiset saivat vasta 1922. Suomen viranomaiset karkottivat mormonilähetyssaarnaajat maasta maaliskuussa 1878. Papisto uhkasi sitä ennen lähetyssaarnaajia karkotuksella Siperiaan elleivät he lakkaisi saarnaamasta.

    Nyt tilanne on muuttunut. Palautettua evankeliumia saa julistaa täällä vapaasti, mutta vastustus on melkoista ja mitä kummallisempia valheita levitetään meistä. - Haluatko palata tuohon suvaitsemattomuuden aikaan!

    Omituisinta kirjoittelussasi on viime aikoina ollut, että muka se uskonto, joka noilla Amerikan mantereella olevillä "muilla lamopailla" oli, olisi ollut syyt heidän tuhoonsa.

    Suomen kansalla on oikea usko Jeesukseen Kristukseen, mutta oikea ev.lut. kirkko ei ole muuta laillisessa mielessä. Vain yksi kirkko on tosi eikä se ole näkymätön, vaan apostolien johtama palautettu kirkko.

    Äänestä

  • mormonin kirja kirjoitti:

    kerro suomen kansasta?

    saaneet kirjan tiedoksemme, varoitukseksi, sekä vahvistukseksi oikeasta uskostamme jota olemme vuosisatoja nudattaneet ja tulee edelleen noudattaa.

    Turust

    Äänestä

  • UPDATE_6767016 kirjoitti:

    olemme samaa mieltä. Olen samaa mieltä myös siitä, että usko Kristukseen on auttanut kansaamme. Usko häneen ja taivaalliseen Isäämme on aivan oikein. Ev.-lut. kirkko on on ollut kansallemme ainoa mahdollisuus ortodoksikirkon ohella. Muunlainen uskonto on täältä karkotettu. Uskonnonvapauslain suomalaiset saivat vasta 1922. Suomen viranomaiset karkottivat mormonilähetyssaarnaajat maasta maaliskuussa 1878. Papisto uhkasi sitä ennen lähetyssaarnaajia karkotuksella Siperiaan elleivät he lakkaisi saarnaamasta.

    Nyt tilanne on muuttunut. Palautettua evankeliumia saa julistaa täällä vapaasti, mutta vastustus on melkoista ja mitä kummallisempia valheita levitetään meistä. - Haluatko palata tuohon suvaitsemattomuuden aikaan!

    Omituisinta kirjoittelussasi on viime aikoina ollut, että muka se uskonto, joka noilla Amerikan mantereella olevillä "muilla lamopailla" oli, olisi ollut syyt heidän tuhoonsa.

    Suomen kansalla on oikea usko Jeesukseen Kristukseen, mutta oikea ev.lut. kirkko ei ole muuta laillisessa mielessä. Vain yksi kirkko on tosi eikä se ole näkymätön, vaan apostolien johtama palautettu kirkko.

    MAP-kirkolla ei ole ollut eikä tule olemaan mitään profeettaa. MAP-kirkko on palautettu pelkästään psyykatun rivimormonin mielikuvituksessa.

    Äänestä

  • UPDATE_6767016 kirjoitti:

    olemme samaa mieltä. Olen samaa mieltä myös siitä, että usko Kristukseen on auttanut kansaamme. Usko häneen ja taivaalliseen Isäämme on aivan oikein. Ev.-lut. kirkko on on ollut kansallemme ainoa mahdollisuus ortodoksikirkon ohella. Muunlainen uskonto on täältä karkotettu. Uskonnonvapauslain suomalaiset saivat vasta 1922. Suomen viranomaiset karkottivat mormonilähetyssaarnaajat maasta maaliskuussa 1878. Papisto uhkasi sitä ennen lähetyssaarnaajia karkotuksella Siperiaan elleivät he lakkaisi saarnaamasta.

    Nyt tilanne on muuttunut. Palautettua evankeliumia saa julistaa täällä vapaasti, mutta vastustus on melkoista ja mitä kummallisempia valheita levitetään meistä. - Haluatko palata tuohon suvaitsemattomuuden aikaan!

    Omituisinta kirjoittelussasi on viime aikoina ollut, että muka se uskonto, joka noilla Amerikan mantereella olevillä "muilla lamopailla" oli, olisi ollut syyt heidän tuhoonsa.

    Suomen kansalla on oikea usko Jeesukseen Kristukseen, mutta oikea ev.lut. kirkko ei ole muuta laillisessa mielessä. Vain yksi kirkko on tosi eikä se ole näkymätön, vaan apostolien johtama palautettu kirkko.

    Mormonin kirjassa niin laamanilaiset, nefiläiset, lemuelilaiset kuin muutkin sotivat ja tappavat toisiaan tappamasta päästyäänkin. Yksikään näistä kansoista ei turvaudu Jumalaan, vaan omaan voimaansa. Jos Mormonin kirjan Jumalan seuraamisesta olisi ollut jotain siunausta, olisivat edes nefiläiset selviytyneet. Ovathan juutalaisetkin pelastuneet kansakuntanakin ja pelkän Vanhan testamentin voimin. Nyt näistä mormonin kirjassa kuvatuista kansoista hevosineen, nautakarjoineen, miekkoineen ja kärrynpyörineen ei ole jäänyt vähäisimpiäkään olemassaolon merkkejä.

    Kun espanjalaiset ja portugalilaiset saapuivat Ameerikkaan, ei ollut mitään jälkiä edes tästä Mormonin kirjan opetusten mukaan eläneestä nefiläisestä populaatiosta. Jumala oli hävittänyt nämä jumalattomat kansat kerta kaikkiaan tyystin maan päältä! Näin on paha saanut palkkansa ja Mormonin kirjan oppien noudattaminen koitunut tuhoksi.

    ...siis olettaen, että Mormonin kirjassa kerrotut asiat olisivat yleensä todenpitävät minkään historiallisen faktan mukaan.

    Äänestä

  • UPDATE_6767016 kirjoitti:

    olemme samaa mieltä. Olen samaa mieltä myös siitä, että usko Kristukseen on auttanut kansaamme. Usko häneen ja taivaalliseen Isäämme on aivan oikein. Ev.-lut. kirkko on on ollut kansallemme ainoa mahdollisuus ortodoksikirkon ohella. Muunlainen uskonto on täältä karkotettu. Uskonnonvapauslain suomalaiset saivat vasta 1922. Suomen viranomaiset karkottivat mormonilähetyssaarnaajat maasta maaliskuussa 1878. Papisto uhkasi sitä ennen lähetyssaarnaajia karkotuksella Siperiaan elleivät he lakkaisi saarnaamasta.

    Nyt tilanne on muuttunut. Palautettua evankeliumia saa julistaa täällä vapaasti, mutta vastustus on melkoista ja mitä kummallisempia valheita levitetään meistä. - Haluatko palata tuohon suvaitsemattomuuden aikaan!

    Omituisinta kirjoittelussasi on viime aikoina ollut, että muka se uskonto, joka noilla Amerikan mantereella olevillä "muilla lamopailla" oli, olisi ollut syyt heidän tuhoonsa.

    Suomen kansalla on oikea usko Jeesukseen Kristukseen, mutta oikea ev.lut. kirkko ei ole muuta laillisessa mielessä. Vain yksi kirkko on tosi eikä se ole näkymätön, vaan apostolien johtama palautettu kirkko.

    suureksi siunaukseksi, että olemme yhdessä voineet tunnustaa kristillisen uskomme. Olen tavannut monia, jotka ovat uskossaan liikuttavan vahvoja. Nämä vakaasti uskovat ovat pelastaneet monia läheisiään totaaliselta epätoivolta.

    Vanhimmat meistä ovat kokeneet, sodan, läheisten menetyksen ja sairauksien runtelun. Olemme kaikesta huolimatta uskomme avulla uskoneet huomiseen vakkakin olemme kärsineet monasti, sillä uskomme on ollut aitoa lohduttaen meitä yhdessä ja erikseen.

    Vanhempana ja ajattelevana ihmisenä kykenet ajattelemaan lähimenneisyydestämme tilanteen jossa lähimpämme olivat kovassa tykistökeskityksessä, henkinen kestävyys oli äärimmäisellä koetuksella, jolloin myös yhteinen usko oli tärkeä osa kestämisessä.

    Kenellä on oikeus esimerkiksi tuollaisessa tapauksessa mennä sanomaan tai edes ajatella olevansa ainoassa oikeassa uskossa. Voitko Tapani laittaa käden sydämellesi sanoen Ameeriikan lampaat ovat ainoassa oikeassa uskossa?

    Minä en mitään tunteilleni voi, mutta vastoin tietoista tahtoani loukkaannun väitteistä jota tuomitsevat minut vääräoppiseksi. Minua kertomani asiat ovat liipanneet läheltä ja pitkän etsimisen jälkeen olen löytänyt varmuuden oikeasta uskosta sekä Mormonin kirjasta. Sydämestäni toivon muille kaikkien koettelemusten jälkeen sitä samaa.

    Minä en liioin liene syyllinen siihen, että MK kertoo elävästi tuosta tuhosta.

    Suomi näyttää olleen Jumalan erityisessä suojeluksessa sen vaikeina aikoina saaden ohjausta keskeisissä valinnoissaan. Ameeriikan lampaat ovat taas kulkeneet eri teitä joista tiedämme mihin se heidät johti.

    Niin kuin olen todennut en kuulu MAP kirkon kohderyhmään, velvollisuuteni on tukea ja auttaa niitä, jotka tuossa kohderyhmässä ovat. Joutuessamme todelliseen tilanteeseen emme voi valita minkä kirkon kautta Häntä palvelemme. Jeesukseen itseensä meidän tulee uskoa.

    Usko johonkin profeettaan ei meitä lopulta auta edes vähäisessä määrässä. Jumalan avulla olen itse vapautunut alkoholista ja sinä kertomasi mukaan tupakasta. Olkaamme siitä kiitollisia Hänelle jolle kiitos kuuluu. Tuskin kysymyksessä on Joseph Smith?

    Jeesus itse opetti meille lopulta ääretöntä suvaitsevaisuutta rakkauden kaksoiskäskyllään, toivoisin olevani tai pääseväni oikealle vapahtajamme viitoittamalle tielle. Tiedän kaiken loukkaantumisen lopulta kumpuavan ylpeydestä.

    Turust

    Äänestä

  • calmato kirjoitti:

    Mormonin kirjassa niin laamanilaiset, nefiläiset, lemuelilaiset kuin muutkin sotivat ja tappavat toisiaan tappamasta päästyäänkin. Yksikään näistä kansoista ei turvaudu Jumalaan, vaan omaan voimaansa. Jos Mormonin kirjan Jumalan seuraamisesta olisi ollut jotain siunausta, olisivat edes nefiläiset selviytyneet. Ovathan juutalaisetkin pelastuneet kansakuntanakin ja pelkän Vanhan testamentin voimin. Nyt näistä mormonin kirjassa kuvatuista kansoista hevosineen, nautakarjoineen, miekkoineen ja kärrynpyörineen ei ole jäänyt vähäisimpiäkään olemassaolon merkkejä.

    Kun espanjalaiset ja portugalilaiset saapuivat Ameerikkaan, ei ollut mitään jälkiä edes tästä Mormonin kirjan opetusten mukaan eläneestä nefiläisestä populaatiosta. Jumala oli hävittänyt nämä jumalattomat kansat kerta kaikkiaan tyystin maan päältä! Näin on paha saanut palkkansa ja Mormonin kirjan oppien noudattaminen koitunut tuhoksi.

    ...siis olettaen, että Mormonin kirjassa kerrotut asiat olisivat yleensä todenpitävät minkään historiallisen faktan mukaan.

    että sinäkin entisenä mormonina luulet, että oppien noudattaminen johti tuhoon, kun tapahtui aivan päin vastoin. - Miten kauas totuudesta voikaan joutua. Aivan selvätkin asiat käännetään päälaelleen!

    Äänestä

  • Turust kirjoitti:

    suureksi siunaukseksi, että olemme yhdessä voineet tunnustaa kristillisen uskomme. Olen tavannut monia, jotka ovat uskossaan liikuttavan vahvoja. Nämä vakaasti uskovat ovat pelastaneet monia läheisiään totaaliselta epätoivolta.

    Vanhimmat meistä ovat kokeneet, sodan, läheisten menetyksen ja sairauksien runtelun. Olemme kaikesta huolimatta uskomme avulla uskoneet huomiseen vakkakin olemme kärsineet monasti, sillä uskomme on ollut aitoa lohduttaen meitä yhdessä ja erikseen.

    Vanhempana ja ajattelevana ihmisenä kykenet ajattelemaan lähimenneisyydestämme tilanteen jossa lähimpämme olivat kovassa tykistökeskityksessä, henkinen kestävyys oli äärimmäisellä koetuksella, jolloin myös yhteinen usko oli tärkeä osa kestämisessä.

    Kenellä on oikeus esimerkiksi tuollaisessa tapauksessa mennä sanomaan tai edes ajatella olevansa ainoassa oikeassa uskossa. Voitko Tapani laittaa käden sydämellesi sanoen Ameeriikan lampaat ovat ainoassa oikeassa uskossa?

    Minä en mitään tunteilleni voi, mutta vastoin tietoista tahtoani loukkaannun väitteistä jota tuomitsevat minut vääräoppiseksi. Minua kertomani asiat ovat liipanneet läheltä ja pitkän etsimisen jälkeen olen löytänyt varmuuden oikeasta uskosta sekä Mormonin kirjasta. Sydämestäni toivon muille kaikkien koettelemusten jälkeen sitä samaa.

    Minä en liioin liene syyllinen siihen, että MK kertoo elävästi tuosta tuhosta.

    Suomi näyttää olleen Jumalan erityisessä suojeluksessa sen vaikeina aikoina saaden ohjausta keskeisissä valinnoissaan. Ameeriikan lampaat ovat taas kulkeneet eri teitä joista tiedämme mihin se heidät johti.

    Niin kuin olen todennut en kuulu MAP kirkon kohderyhmään, velvollisuuteni on tukea ja auttaa niitä, jotka tuossa kohderyhmässä ovat. Joutuessamme todelliseen tilanteeseen emme voi valita minkä kirkon kautta Häntä palvelemme. Jeesukseen itseensä meidän tulee uskoa.

    Usko johonkin profeettaan ei meitä lopulta auta edes vähäisessä määrässä. Jumalan avulla olen itse vapautunut alkoholista ja sinä kertomasi mukaan tupakasta. Olkaamme siitä kiitollisia Hänelle jolle kiitos kuuluu. Tuskin kysymyksessä on Joseph Smith?

    Jeesus itse opetti meille lopulta ääretöntä suvaitsevaisuutta rakkauden kaksoiskäskyllään, toivoisin olevani tai pääseväni oikealle vapahtajamme viitoittamalle tielle. Tiedän kaiken loukkaantumisen lopulta kumpuavan ylpeydestä.

    Turust

    Sen olen jo todennut, mutta evankeliumin täyteys on vielä oikeampaa.

    Äänestä

  • UPDATE_6767016 kirjoitti:

    Sen olen jo todennut, mutta evankeliumin täyteys on vielä oikeampaa.

    yhdessä tunnustetussa yhteisessä uskossamme. Millä muulla tavoin evankeliumin täyteys voisi toteutua?

    Evankeliumi on Uuden testamentin keskeisimpiä käsitteitä, ja se tarkoittaa hyvää sanomaa, ilouutista (kr. eu-angelion). Evankeliumi ilmaisee yhdellä sanalla Jeesuksen elämäntyön merkityksen.

    Evankeliumi sisältää Kristuksen opetus- ja parantamistoiminnan, sakramenttien asettamisen, hänen pelastustyönsä ristillä sekä hänen ylösnousemuksensa.

    Evankeliumi ilmaisee sen, mitä Jumala armosta lahjoittaa ihmiselle.

    Evankeliumi on myös yleisnimitys Uuden testamentin neljälle ensimmäiselle kirjalle eli Matteuksen, Markuksen, Luukkaan ja Johanneksen evankeliumeille. Uuden testamentin kaanonin eli kirjakokoelman ulkopuolisia evankeliumeja ovat esim. Tuomaan ja Pietarin evankeliumit.

    Kirkossa evankeliumissa kuullaan kirkon uskon mukaisesti läsnäolevan Kristuksen ääni.

    Kumpa voisimmekin nousta yhdessä ylös tunnustamaan yhteisen kristillisen uskomme.

    Turust

    Äänestä

  • Turust kirjoitti:

    vaan täydellisesti vakuuttunut oman lapsuuden uskoni oikeellisuudesta. Viimevuosien aikana olen, - Tapani pitkälti sinun avullasi ja Pyhää Raamattua lukemalla löytänyt monia asioita jotka minua entisestään tukevat tässä asiassa. Tästä kaikesta olen sinulle kovasti kiitollinen. Muistanet kuinka ennakko luulottomasti alunperin olen tutkinut MAP uskontoa.

    Kansamme on jo n. 400 vuoden ajan luottanut kokonaisena kansakuntana ev.lut. kirkkoon. Näinä vuosisatoina olemme saavuttaneet mm. naisten yhtäläisen äänioikeuden, vankan kansallisen itsenäisyyden sekä nykyisen kaikkinaisen hyvinvointimme.

    Meillä kaikilla on kansallinen kirkkomme, joka on tukenut ja lohduttanut meitä pahoina päivinä. Sama kirkko joka on jykevänä ja perääntymättä seissyt rinnallamme tukien ja lohduttaen sodan, nälän, köyhyyden ja muina kurjuuden päivinä on edelleen rinnallamme aina, myös ilon päivinä.

    Kaikki tämä velvoittaa meitä horjumatta seisomaan pystypäin kirkkomme ja siitä saamamme Pyhän Kristillisen uskomme puolesta.

    Kaikesta edellä esiintuomastani löytyy historiastamme selkeät näytöt joka luonnollisesti antaa meille täydellisen varmuuden Jumalan siunaamasta oikeasta uskosta josta meidän ei tule luopua mikäli haluamme jatkossakin elää itsenäisenä kristittynä kansana.

    Nyttemmin tiedän Mormonin kirjan kansojen tuhosta, samoin tiedämme heidän myöhemmän profeettansa kohtalon joka pysyy muuttumattomana, riippumatta siitä millä tavalla sitä selitetään. Selittäjät sotkevat itsensä loputtomaan selitysten suohon.

    Suomen kansan oikeaa uskoa ei ole tarpeen selitellä se näkyy historiasta, kaikille niille jotka eivät ole antautuneet harhaluulojensa valtaan.

    Monet jotka Suomessa ovat johdateltuina luopuneet oikeasta lapsuuden uskostaan, ovat ajautuneet ylipääsemättömiin hengellisiin ongelmiin ja joutuneet kestämättömään epävarmuuden tilaan.

    Raamatusta on hyvä lukea kenen keskuuteen apostoli Paavali lähti lähetystyötään tekemään.

    Turust

    Ev.Lut. on kait kärsinyt jonkilaisen inflaation kansalaisten silmissä koska se on "niin tavallinen". Kyllähän ameriikassakin on mormoneja jotka juovat kahveeta ja viinaksia normaalisti, ja kun pitää temppeliin päästä niin tehdään hetkeksi parannus että saadaan suositus. Tarkoitan nyt siis vaikka sukulaisen sinetöintiä eli häitä.

    Ihmiset hakevat kovasti hengellistä kotiaan ja tuntuu että luterilainen kirkko on liian lähellä, eikä sillä ole tarjottavanaan mitään "extremeä".

    Usko ei ole extremeä tai ylimaallisia kokemuksia. Se nimenomaan on tavallista!

    Edelleen, mielestäni Kristuksen antama kaksoiskäsky sanoo sen kaiken. Jos ihminen etsii uskonsa täyttymystä jostain suoritteista tai kokemuksista, niin se johtaa ennenpitkää harhaan.

    Mielestäni sen takia meille ei ole annettu muita käskyjä kuin tuo kultainen kaksoiskäsky koska emme pysty edes sitä noudattamaan. Olisiko se kenties meille se tärkein opin tie, jota pitänee kulkea ja jossa pitää kilvoitella? On se minusta.

    Aikani olin mormoni ja selkäni taipui taakan alle, enkä koskaan tuntenut itseäni kyllin hyväksi -siinä on jo lähtökohdat väärät. Kelvollisuuden mittarit ovat ns. mettästä.

    Kaiken turhan riisuttuani, ja lopettamasta kuuntelemasta ihmisiä olen yrittänyt siivilöidä sopasta sattumat ja lopputuloksen luitte jo ylempää.

    Se ei tarkoita ettenkö pitäisi mormoneista ja rakastaisi useita heistä! tai että kieltäisin heidät!

    Siunausta siis kaikille! =)

    Äänestä

  • *Xilomeida* kirjoitti:

    Ev.Lut. on kait kärsinyt jonkilaisen inflaation kansalaisten silmissä koska se on "niin tavallinen". Kyllähän ameriikassakin on mormoneja jotka juovat kahveeta ja viinaksia normaalisti, ja kun pitää temppeliin päästä niin tehdään hetkeksi parannus että saadaan suositus. Tarkoitan nyt siis vaikka sukulaisen sinetöintiä eli häitä.

    Ihmiset hakevat kovasti hengellistä kotiaan ja tuntuu että luterilainen kirkko on liian lähellä, eikä sillä ole tarjottavanaan mitään "extremeä".

    Usko ei ole extremeä tai ylimaallisia kokemuksia. Se nimenomaan on tavallista!

    Edelleen, mielestäni Kristuksen antama kaksoiskäsky sanoo sen kaiken. Jos ihminen etsii uskonsa täyttymystä jostain suoritteista tai kokemuksista, niin se johtaa ennenpitkää harhaan.

    Mielestäni sen takia meille ei ole annettu muita käskyjä kuin tuo kultainen kaksoiskäsky koska emme pysty edes sitä noudattamaan. Olisiko se kenties meille se tärkein opin tie, jota pitänee kulkea ja jossa pitää kilvoitella? On se minusta.

    Aikani olin mormoni ja selkäni taipui taakan alle, enkä koskaan tuntenut itseäni kyllin hyväksi -siinä on jo lähtökohdat väärät. Kelvollisuuden mittarit ovat ns. mettästä.

    Kaiken turhan riisuttuani, ja lopettamasta kuuntelemasta ihmisiä olen yrittänyt siivilöidä sopasta sattumat ja lopputuloksen luitte jo ylempää.

    Se ei tarkoita ettenkö pitäisi mormoneista ja rakastaisi useita heistä! tai että kieltäisin heidät!

    Siunausta siis kaikille! =)

    kävellyt sisälle ns. hengelliseen tilaisuuteen, jossa on ollut sellaiset elementit, että olen joutunut täydellisesti hämilleni, itsesuojeluvaistoni ja ehkäpä Raamatun tuntemukseni on kuitenkin auttanut minut ulos.

    Henkisesti herkät ihmiset pitäisi jotenkin voida estää joutumasta tuollaisiin tilaisuuksiin, varsinkin jos heillä parhaillaan on jonkinlaisa kriisejä.

    Minun mielestäni ihminen on kykenevä tekemään oikeita uskonnollisa ratkaisuja ainoastaan silloin kun hänen elämänsä on mahdollisimman hyvässä tasapainossa.

    Meidän tulee pyrkiä tasapainoon sekä henkisessä, että aineellisessa elämässämme. Henkimaailman asioilla meidän ei tule leikitellä. Harvat jos kukaan sellaisesta selviytyy vaurioitta. Aineelinen kehityksemme ei liioin voi ylittää henkistä kehitystämme, noin keskimäärin.

    Halusimme tai emme, joudumme myös sopeutumaan lopulta omaan kulttuuritaustaamme. Elämämme on helpompaa jos emme turhaan räpiköi omaa, tässä ja nyt olevaa normaalia elämää vastaan. Ainoastaan silloin vomme kohdata aidon ja todellisen siunauksen.

    Uskonnot voivat pahimmillaan olla huumeen kaltaisia, vieroittaen meidät oikeasta todellisuudesta.

    Turust

    Äänestä

  • Turust kirjoitti:

    kävellyt sisälle ns. hengelliseen tilaisuuteen, jossa on ollut sellaiset elementit, että olen joutunut täydellisesti hämilleni, itsesuojeluvaistoni ja ehkäpä Raamatun tuntemukseni on kuitenkin auttanut minut ulos.

    Henkisesti herkät ihmiset pitäisi jotenkin voida estää joutumasta tuollaisiin tilaisuuksiin, varsinkin jos heillä parhaillaan on jonkinlaisa kriisejä.

    Minun mielestäni ihminen on kykenevä tekemään oikeita uskonnollisa ratkaisuja ainoastaan silloin kun hänen elämänsä on mahdollisimman hyvässä tasapainossa.

    Meidän tulee pyrkiä tasapainoon sekä henkisessä, että aineellisessa elämässämme. Henkimaailman asioilla meidän ei tule leikitellä. Harvat jos kukaan sellaisesta selviytyy vaurioitta. Aineelinen kehityksemme ei liioin voi ylittää henkistä kehitystämme, noin keskimäärin.

    Halusimme tai emme, joudumme myös sopeutumaan lopulta omaan kulttuuritaustaamme. Elämämme on helpompaa jos emme turhaan räpiköi omaa, tässä ja nyt olevaa normaalia elämää vastaan. Ainoastaan silloin vomme kohdata aidon ja todellisen siunauksen.

    Uskonnot voivat pahimmillaan olla huumeen kaltaisia, vieroittaen meidät oikeasta todellisuudesta.

    Turust

    Ongelmana taitaa olla taas se inhimillinen itsekkyys.Jumalan puoleen kun ei käännytä silloin kun asiat ovat hyvin.
    Ihmiset edelleen ovat aina "pyyntökannalla", kiitos on kuitenkin vielä tärkeämpi muistaa!

    Kun on hätä, niin silloin voi riittää kuka tahansa ystävällinen ihminen joka lupaa "pelastusta".
    Ajan kuluessa, yhteisöä kun ei noin vain jätetä. Teknisesti se voi olla helppo asia mutta sosiaalisesti ei.

    Minunkin oli vaikea "palata" takaisin, koska mormonismi oli tavallaan erottanut minut aika useista ihmisistä.
    Olin tietysti ihan palasina koska luotettavuuteni oli kokenut kovan kolauksen prosessin aikana. Sekä mormonien puolelta että "entiseten" ystävieni puolelta.
    Nykyään ystäväpiirini onkin muokkautunut aivan uudeksi. On siellä mormoneja ja vanhojakin kavereita mutta enimmäkseen ystäväni ovat minua huomattavasti vanhempia ihmisiä jotka tietävät mitä soita elämä saattaa tasaiselle tiellemme tuoda.

    Kyllä minä edelleen puolustan totuutta, mutta yritän rakastaan enemmän ;-)... Sinuakin "Turust"

    Äänestä

  • UPDATE_6767016 kirjoitti:

    että sinäkin entisenä mormonina luulet, että oppien noudattaminen johti tuhoon, kun tapahtui aivan päin vastoin. - Miten kauas totuudesta voikaan joutua. Aivan selvätkin asiat käännetään päälaelleen!

    Kerropa sitten, miksi näistä Mormonin kirjassa mainituista kansoista ja heidän väitetystä uskonnostaan ynnä muusta sivilisaatiostaan ajopeleineen ja nautoineen ei ollut kerta kaikkiaan enää yhtään mitään jäljellä enää 1400-luvulla?

    Mormonin kirjan hurskaat nefiläiet tuhoutuivat ihan siinä missä väärätkin.

    Äänestä

  • calmato kirjoitti:

    Kerropa sitten, miksi näistä Mormonin kirjassa mainituista kansoista ja heidän väitetystä uskonnostaan ynnä muusta sivilisaatiostaan ajopeleineen ja nautoineen ei ollut kerta kaikkiaan enää yhtään mitään jäljellä enää 1400-luvulla?

    Mormonin kirjan hurskaat nefiläiet tuhoutuivat ihan siinä missä väärätkin.

    Tai unohdatko sinä, hyvämuistiseksi itseäsi kehunut, sen, mitä olet lukenut Mormonin kirjasta!
    Kun tuo kansa tuhoutui, siellä ei enää ollut hurskaita nefiläisiä ei muitakaan Kristusta seuraavia. Tuhoutuminen oli seurausta luopumuksesta.

    Äänestä

  • Turust kirjoitti:

    yhdessä tunnustetussa yhteisessä uskossamme. Millä muulla tavoin evankeliumin täyteys voisi toteutua?

    Evankeliumi on Uuden testamentin keskeisimpiä käsitteitä, ja se tarkoittaa hyvää sanomaa, ilouutista (kr. eu-angelion). Evankeliumi ilmaisee yhdellä sanalla Jeesuksen elämäntyön merkityksen.

    Evankeliumi sisältää Kristuksen opetus- ja parantamistoiminnan, sakramenttien asettamisen, hänen pelastustyönsä ristillä sekä hänen ylösnousemuksensa.

    Evankeliumi ilmaisee sen, mitä Jumala armosta lahjoittaa ihmiselle.

    Evankeliumi on myös yleisnimitys Uuden testamentin neljälle ensimmäiselle kirjalle eli Matteuksen, Markuksen, Luukkaan ja Johanneksen evankeliumeille. Uuden testamentin kaanonin eli kirjakokoelman ulkopuolisia evankeliumeja ovat esim. Tuomaan ja Pietarin evankeliumit.

    Kirkossa evankeliumissa kuullaan kirkon uskon mukaisesti läsnäolevan Kristuksen ääni.

    Kumpa voisimmekin nousta yhdessä ylös tunnustamaan yhteisen kristillisen uskomme.

    Turust

    kuuluu paljon sellaista, jota ei ole millään muulla kirkolla:
    - apostolinen johto
    - valtuudet
    - jatkuva ilmoitus
    - temppelityö omasta ja kuolleiden puolesta
    Ns. irvingiläiset ovat jäljitelleet taitavimmin alkukirkon toimintoja, mutta heidän saamansa ilmoitus on hyvin epämääräistä. Se on toiseksi lähinnä sitä, miten tulisi olla. Vain palautetulla kirkolla on kaikki juuri niin, kuin kuuluukin olla.

    Äänestä

  • UPDATE_6767016 kirjoitti:

    Tai unohdatko sinä, hyvämuistiseksi itseäsi kehunut, sen, mitä olet lukenut Mormonin kirjasta!
    Kun tuo kansa tuhoutui, siellä ei enää ollut hurskaita nefiläisiä ei muitakaan Kristusta seuraavia. Tuhoutuminen oli seurausta luopumuksesta.

    Mormonin kirjan opetukset siis eivät toimineet, toisin kuin juutalaisilla, joilla on toiminut Vanhan testamentin opetukset jo useamman tuhannen vuoden ajan.

    Mormonin kirjan versio ei ottanut toimiakseen.

    Kristillinen kirkkokin on pysynyt maan päällä kohta pari tuhatta vuotta, eikä loppua näy, kuten ei juutalaisuudellakaan.

    Mutta mormonismin opit katosivat maan päältä, kun kansat joille niitä on opetettu hävittivät itsensä ja myös karjansa, miekkansa, kärrynsä, vehnänsä ja rukiinsa sekä mehiläisensä viimeiseen mieheen ja siipipariin ja lehmään.

    Äänestä

  • calmato kirjoitti:

    Mormonin kirjan opetukset siis eivät toimineet, toisin kuin juutalaisilla, joilla on toiminut Vanhan testamentin opetukset jo useamman tuhannen vuoden ajan.

    Mormonin kirjan versio ei ottanut toimiakseen.

    Kristillinen kirkkokin on pysynyt maan päällä kohta pari tuhatta vuotta, eikä loppua näy, kuten ei juutalaisuudellakaan.

    Mutta mormonismin opit katosivat maan päältä, kun kansat joille niitä on opetettu hävittivät itsensä ja myös karjansa, miekkansa, kärrynsä, vehnänsä ja rukiinsa sekä mehiläisensä viimeiseen mieheen ja siipipariin ja lehmään.

    oli Jeff Lidsain mukaan kuietenkin kauris. Eikö Ameeriikassa edelleenkin ole jotakin pambeja, myski härät yms. Ameeriikan suurriistan he kyllä tappoivat lähelle sukupuuttoa?

    Ilmeisesti nuo Mormonin kirjan kansat olivat ansainneet kohtakonsa, - niin kovalta kuin se meistä tuntuukin. Näkisin myös Joseph Smithin kohtalon olleen ennustettavissa ja hän tiesi sen hyvin, kuten oppi aivan oikein kertoo.

    Mormonin kirja kyllä toimii, kansat hävisivät, juuri niin kuin kirja kertoo, myös myöhemmin siveettomyys on johtanut ainakin yksilöiden tuhoon.

    Turust

    Äänestä

  • UPDATE_6767016 kirjoitti:

    kuuluu paljon sellaista, jota ei ole millään muulla kirkolla:
    - apostolinen johto
    - valtuudet
    - jatkuva ilmoitus
    - temppelityö omasta ja kuolleiden puolesta
    Ns. irvingiläiset ovat jäljitelleet taitavimmin alkukirkon toimintoja, mutta heidän saamansa ilmoitus on hyvin epämääräistä. Se on toiseksi lähinnä sitä, miten tulisi olla. Vain palautetulla kirkolla on kaikki juuri niin, kuin kuuluukin olla.

    -Apostolinen johto ei kuulu.
    -Valtuuksia mormonikirkolla ei ole.
    -Jatkuvaa "ilmoitusta" ei ole, koska kaikki "ilmoitetut" asiat ovat ennustusten osalta menneet pieleen ja moniavioisuus ja mustien pappeuskielto ovat olleet kirkon johdon sekoilua, eivät Jumalan ilmoituksia.
    -Kuolleiden kanssa ei luonnollisestikaan tarvitse puljailla.

    Mainitset jatkuvasti jonkin ihmeen "palautetun kirkon" todistamatta asiaa.

    Äänestä

  • calmato kirjoitti:

    Mormonin kirjan opetukset siis eivät toimineet, toisin kuin juutalaisilla, joilla on toiminut Vanhan testamentin opetukset jo useamman tuhannen vuoden ajan.

    Mormonin kirjan versio ei ottanut toimiakseen.

    Kristillinen kirkkokin on pysynyt maan päällä kohta pari tuhatta vuotta, eikä loppua näy, kuten ei juutalaisuudellakaan.

    Mutta mormonismin opit katosivat maan päältä, kun kansat joille niitä on opetettu hävittivät itsensä ja myös karjansa, miekkansa, kärrynsä, vehnänsä ja rukiinsa sekä mehiläisensä viimeiseen mieheen ja siipipariin ja lehmään.

    tälläkin mantereella. Sen seuraukset olivat hirvittäviä ristiretkineen, uskonsotina, noitavainoineen, kerettiläisten kiduttamisena ja tappamisena, noitien polttamisina. Uskonnollinen vaino oli ankaraa. Suomessakin saatiin uskonnonvapauslaki vasta 1922.

    Äänestä

  • löpsis! kirjoitti:

    -Apostolinen johto ei kuulu.
    -Valtuuksia mormonikirkolla ei ole.
    -Jatkuvaa "ilmoitusta" ei ole, koska kaikki "ilmoitetut" asiat ovat ennustusten osalta menneet pieleen ja moniavioisuus ja mustien pappeuskielto ovat olleet kirkon johdon sekoilua, eivät Jumalan ilmoituksia.
    -Kuolleiden kanssa ei luonnollisestikaan tarvitse puljailla.

    Mainitset jatkuvasti jonkin ihmeen "palautetun kirkon" todistamatta asiaa.

    kun ihminen tekee oman osansa tutkien totuutta rakastaen ja välttäen sellaista ennakkoluuloisuutta, jonka vallassa olet.

    Äänestä

  • UPDATE_6767016 kirjoitti:

    tälläkin mantereella. Sen seuraukset olivat hirvittäviä ristiretkineen, uskonsotina, noitavainoineen, kerettiläisten kiduttamisena ja tappamisena, noitien polttamisina. Uskonnollinen vaino oli ankaraa. Suomessakin saatiin uskonnonvapauslaki vasta 1922.

    Ei tällä Vanhalla mantereella mitään luopumista ole kristinuskosta tapahtunut. Sanoma Jeesuksen opetuksista ja ylösnousemuksesta on kulkenut halki vuosisatojen.

    Sen sijaan Ameerikan mantereelta ei ole löytynyt mitään merkkejä siellä muinoin vallinneesta mormonismista. Mormonin kirjan kuvailemia asioita, kuten nautakarjaa, mehiläisiä, pyörällisiä ajoneuvoja, miekkoja, lampaita, vehnää tai ruista ei ole löydetty. Mainittakoon, että Suomestakin, vaikka täällä on jääkausi jyrännyt ja ilmasto on ankarampi on löydetty vesipähkinää, jota kivikauden ihmiset käytttivät ravinnokseen. Samoin on löytynyt ravintoeläinten luita jopa niin tarkasti, että on voitu päätellä, mitkä olivat tärkeimpiä saaliseläimiä.

    Kysymys kuuluu siis edelleen, että miten on mahdollista ettei Ameerikan lauhkeammilta mailta löydy mitään jäänteitä Mormonin kirjan kuvailemasta sivilisaatiosta, jonka parissa sinun mukaasi siis tapahtui "luopumus".

    ...suosittelen että otat selvää erilaisista Meso-Amerikkalaisista kulttuureista. On tosi mielenkiintoista ja esim. mayoista on ihan viime vuosina saatu uutta tietoa, myös suomennettuna löytyy kolme kiinnostavaa kirjaa. Valitettavasti tukea mormonismille ei näistäkään löydy, mutta sivistys ei ole hullummaksi.

    Äänestä

  • UPDATE_6767016 kirjoitti:

    kun ihminen tekee oman osansa tutkien totuutta rakastaen ja välttäen sellaista ennakkoluuloisuutta, jonka vallassa olet.

    Tosipaikan tullen et siis pysty todistamaan muulla kuin epämääräisellä: "Pyhä Henki todistaa"-mantrallasi.

    Täsmälleen samaa todistusta voi käyttää jonkin muun uskonsuunnan puolesta tai mormonismia vastaan.

    Jos joku sanoo totuuden rakkauden ja Pyhän Hengen todistavan hänelle, että mormonismi on eksytystä, milläs voit todistaa hänen olevan väärässä?

    Äänestä

  • calmato kirjoitti:

    Ei tällä Vanhalla mantereella mitään luopumista ole kristinuskosta tapahtunut. Sanoma Jeesuksen opetuksista ja ylösnousemuksesta on kulkenut halki vuosisatojen.

    Sen sijaan Ameerikan mantereelta ei ole löytynyt mitään merkkejä siellä muinoin vallinneesta mormonismista. Mormonin kirjan kuvailemia asioita, kuten nautakarjaa, mehiläisiä, pyörällisiä ajoneuvoja, miekkoja, lampaita, vehnää tai ruista ei ole löydetty. Mainittakoon, että Suomestakin, vaikka täällä on jääkausi jyrännyt ja ilmasto on ankarampi on löydetty vesipähkinää, jota kivikauden ihmiset käytttivät ravinnokseen. Samoin on löytynyt ravintoeläinten luita jopa niin tarkasti, että on voitu päätellä, mitkä olivat tärkeimpiä saaliseläimiä.

    Kysymys kuuluu siis edelleen, että miten on mahdollista ettei Ameerikan lauhkeammilta mailta löydy mitään jäänteitä Mormonin kirjan kuvailemasta sivilisaatiosta, jonka parissa sinun mukaasi siis tapahtui "luopumus".

    ...suosittelen että otat selvää erilaisista Meso-Amerikkalaisista kulttuureista. On tosi mielenkiintoista ja esim. mayoista on ihan viime vuosina saatu uutta tietoa, myös suomennettuna löytyy kolme kiinnostavaa kirjaa. Valitettavasti tukea mormonismille ei näistäkään löydy, mutta sivistys ei ole hullummaksi.

    kristinuskoon viittavista seikoista kuten kirjoituksista tuhottiin. Tässä tietoja:

    http://www.jefflindsay.com/bme23.shtml

    Äänestä

  • löpsis! kirjoitti:

    Tosipaikan tullen et siis pysty todistamaan muulla kuin epämääräisellä: "Pyhä Henki todistaa"-mantrallasi.

    Täsmälleen samaa todistusta voi käyttää jonkin muun uskonsuunnan puolesta tai mormonismia vastaan.

    Jos joku sanoo totuuden rakkauden ja Pyhän Hengen todistavan hänelle, että mormonismi on eksytystä, milläs voit todistaa hänen olevan väärässä?

    niin huomaat! Uskonnollinen totuus on kuin makuaistimus, jota ei voi toiselle välittää.

    Äänestä

  • UPDATE_6767016 kirjoitti:

    kristinuskoon viittavista seikoista kuten kirjoituksista tuhottiin. Tässä tietoja:

    http://www.jefflindsay.com/bme23.shtml

    Etkö pysty itse sanomaan mitään tai edes viitata asiallisempiin lähteisiin?

    Äänestä

  • UPDATE_6767016 kirjoitti:

    niin huomaat! Uskonnollinen totuus on kuin makuaistimus, jota ei voi toiselle välittää.

    Olen kokeillut monia ruokalajeja, mutta läheskään kaikki eivät sovi minulle vaikka jotkut muut ylistäisivät niitä maasta taivaaseen.

    Äänestä

  • UPDATE_6767016 kirjoitti:

    niin huomaat! Uskonnollinen totuus on kuin makuaistimus, jota ei voi toiselle välittää.

    Tavallisesti henkinen kontrolli sisältää neljä elementtiä, jotka vaikuttavat toisiinsa. Jos esimerkiksi ihmisen käytös muuttuu, muuttuvat myös hänen tunteensa ajattelunsa, koska ihminen pyrkii välttämään tekojensa ja ajatustensa välistä ristiriitaa. Tämän kognitiivisen dissonanssin teorian muotoili kuten tietänet Ameeriikalainen psykologi Leon Festinger (1919-1989).

    Kohteen täytyy pukeutua, syödä, työskennellä, jne. kuten ryhmä haluaa.

    Uhrin täytyy oppia yhteisön oppirakennelma ja vaimentaa epäilynsä kulttia kohtaan. "Syntistä" mieltä hallitaan ajattelun pysäyttämistekniikoilla.

    Syyllistämällä ja pelottelulla uhri saadaan pitämään kultin kannalta kielteiset ajatukset kurissa. Uhria voidaan myös estää jättämästä ryhmää, kertomalla, ettei sen ulkopuolella ei ole toivoa pelastuksesta.

    Myös informaatiota valvotaan. Valvonta tulee esiin missä tahansa ympäristössä jossa kohteen oletetaan olevan. Tämä on tullut hyvin selvästi esiin mm. tällä mormoni palstalla poistamalla kokonaan informaatio joka ei noudata kultin oppirakennetta. Käytännössä tämä merkitsee uskon ja vapaan mielipiteen estämistä.

    Kultin kannalta oletetusti haitallista tietoa ei kerrota jäsenille. Kultti jakaa tiedon ulkomaailmasta omien julkaisujensa kautta. Usein on vaikeaa osoittaa kenen pyrkimyksistä lopulta on kysymys.

    Tavoitteena on kuitenkin aina saavuttaa merkittävä hallinnollinen ja joukkojen ohjailuun pystyvä ryhmittymä joka näennäisesti toimii lain ja yleisen moraalin asettamissa rajoissa. Tosin myös pyrkimyksenä on voimakkaasti vaikuttaa kohderyhmän uskonnolliseen sekä moralliseen tavoite asetteluun.

    Myös tästä kysymyksestä olen valmis keskustelemaan laajasti sekä maltillisesti.

    Turust

    Äänestä

  • UPDATE_6767016 kirjoitti:

    kristinuskoon viittavista seikoista kuten kirjoituksista tuhottiin. Tässä tietoja:

    http://www.jefflindsay.com/bme23.shtml

    uskovatko mnormonit, että mayat olivat tuo Mormonin kirjan mukaan Ameerikkaan saapunut juutalainen heimo?

    Miksi sitten Mormonin kirjassa kuitenkin puhutaan vain Vanhan mantereen asioista, kuten nautakarjasta, mehiläisistä, vehnästä sun muista. Miksi ei missään Mormonin kirjassa mainita Vanhan mantereen asukkaille uusia ravintoaineita, kuten maissia, perunaa, tomaattia, bataattia, kurpitsaa, kaakaota, vaniljaa, maapähkinöitä, ananasta, avokadoa, papuja tai kalkkunoita? Ei mitään mainintoja ruokavaliosta sinne päinkään, miten Väli-amerikassa on syöty Mormonin kirjan aikoihin. Ei tietoa tupakasta, ei chilistä. Myöskään mainintoja mayojen tähtitieteestä, matematiikasta, steeloista, arkkitehtuurista tai muusta olennaisesta ei ole. Ei sanaakaan raakakumin käytöstä, kaskeamisesta...

    Miksi, ei, oi miksi? Miksi Smith ei edes yrittänyt kirjoittaa uskottavaa kirjaa ja ottanut selvää asioista vaan satuili omasta päästään puolivillaisuuksia ja suoranaisia räikeitä virheitä.

    Äänestä

  • UPDATE_6767016 kirjoitti:

    kristinuskoon viittavista seikoista kuten kirjoituksista tuhottiin. Tässä tietoja:

    http://www.jefflindsay.com/bme23.shtml

    tosiaan tuhosivat suurimman osan mayojen koodekseista. Käsityksesi siitä, että tuhoamista olisi tehty jotta kristillinen aines olisi saatu tuhotuksi on sen sijaan täysin tuulesta temmattu. Espanjalaiset valloittajat eivät osanneet juuri lukea edes omalla kielellään saati että olisivat osanneet lukea paikallista kirjoitusta tai ymmärtäneet kieltä. Miten he siis olisivat voineet tietää, mitä tuhota ja mitä ei? Kyllä koodeksit hävitettiin nimenomaan pakanallisina, ei kristittyinä esineinä.

    Mayojen tärkeä kirjan Popol Vuh on säilynyt. Se on saatavissa mytös suomeksi. Mikään siinä ei viittaa kristinuskoon tai mormonismiin.

    Nyt tarvittaisiin vähän lihaa luiden päälle. Ja tiedoksi, että olen jo tarpeeksi monta kertaa yrittänyt etsiä Jef Lindsayn loputtomasta linkkiviidakosta olennaisia tietoja. En ole avannut enää pitkään aikaan tarjoamiasi linkkejä, koska olen huomannut sen turhaksi. Lindsay on monisanainen ja selittelevä, että niissä linkeissä tuhlautuu vain aikaa ilman että todellisia tiedon murusia löytyisi. Tekstimassaa on vaikka kuinka paljon, mutta siitä kun yrittää tietoa seuloa on kuin sikaa yrittäisi keritä, paljon porua ja villoja vähän.

    Äänestä

vuosikausia jatkuneen aivopesun uhreiksi, jossa heille on perusteettomasti uskoteltu, että mormonit eivät ole kristittyjä. Tätä on toistettu toistamasta päästyäkin niin, että on täysin kadonnut se tosiasia, että Raamatussa sanottiin kristityiksi kaikkia, jotka uskovat Kristukseen.

Nyt on koetettu perusteettomasti selittää, ettei mormoneilla olisi sama Kristus kuin Raamatussa kerrottu. Se on tyystin haluttu unohtaa, että on suuri ero uskontunnustusten luomalla kolmimnaisuusopilla ja Raamatusta selviävällä Isän, Pojan ja Pyhän Hengen erillisyydellä. Mormoni uskovat samoin kuin on Raamatussa, mutta eivät usko ihmisten luomaan järjettömään kolminaisuusoppiin.

Äänestä
  • eläneet Jumalan heille armossaan suoman kristillisen opin mukaan saavuttaen suuren kansallisen ja kristillisen vakauden.

    Kukaan ei kiellä eikä voi kieltää mormoneja uskomasta omaan kristillisyyteensä. Näin uskoessaan toivoisin heidän kuitenkin huomioivan historialliset tapahtumat ja kiistattomat selittelyillä parantumattomat tosiasiat.

    Tuleeko meidän vakaassa uskossa olevien ev.luttien hyväksyä syytökset Raamatussa olevan Pyhän Kolminaisuuden järjettömyydestä? Velvollisuutemme uskovina ja Jeesuksen oppilaina ymmärrämme syyttäjiä, emmekä heitä enempää paheksu.

    "Sillä he eivät tiedä mitä he tekevät"

    Meidän kaikkien tulee ponnistella kykyjemme mukaan, ettemme yksilöinä emmekä kansakuntana luovu Pyhän Hengen jojdatuksella saamastamme oikeasta uskosta. Mormonin kirja on meille varoittava esimerkki

    Turust

    Äänestä

sanomalleni on, että keskeiset lisäselvitykseni ja harkitun varovaisin sanankääntein esittämäni tarkennukset tässä ketjusta on eliminoitu aivan esittämieni odotusten mukaisesti.

Vastoin aikaisempaa oletustani olemme siirtymässä vaiheeseen 6. joka sellisenaan hyvin sopii MAP kirkon muuhun ajoitukseen (temppeli).

Tuollaisilla poistoilla minut yritetään saattaa omituiseen valoon kiertelemällä oikeaa totuutta.

Tämä prosessi toimii niin asiantuntevasti ja niin asteittaisesti, että arvojen ja asenteiden muutos kohteena olevien ihmisten mielissä on melkein näkymätön.

Turust

Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Turust kirjoitti:

Ameeriikkalaisen MAP kirkon kautta toteutettavan asennemuokkauksen kohteeksi?

Vaihe 1
Jotkut opettavat niin loukkaavia että siitä hädin tuskin voidaan keskustella julkisesti. Tätä kuitenkin puoltavat arvostetut asiantuntijat arvostetussa foorumissa.

Vaihe 2
Ensin yleisö järkyttyy, sitten närkästyy.

Vaihe 3
Tosiasia on, että kun tästä asiasta keskustellaan, siitä tulee keskustelun aihe.

Vaihe 4
Myöhemmin, tämän närkästyttävän aiheen toistaminen keskustelutilaisuuksissa lieventää sen vaikutuksia.

Vaihe 5
Ihmiset eivät enää järkyty aiheesta.

Vaihe 6
Enää närkästymättä, ihmiset alkavat väitellä asenteista maltillisista äärimmäisiin; tai, he hyväksyvät lupaukset, haasteet, keinot saavuttaa tätä päämäärä.

Tämä prosessi toimii niin asiantuntevasti ja niin asteittaisesti, että arvojen ja asenteiden muutos kohteena olevien ihmisten mielissä on melkein näkymätön.

Lopulta päästään tavoitteeseen ja prosessi saatu päätökseen, tai sitä lähelle, uhri uskoo voimakkaasti että hän itse on muuttanut mieltään harkittuaan asioita perinpohjaisesti. Hän myös kiivaasti puolustaa tätä väitettään.

Erityisen tärkeä on huomata, että uhrit joiden arvot ja asenteet (aluksi uskonnolliset) on asetettu tähtäimeen muutosta varten, ovat niitä ihmisiä joiden mielipiteet kyseisestä aiheesta eivät ole alun perinkään olleet kovin tukevalla pohjalla.

Näin ollen kaltaiseni Raamatusta voimakkaasti ammentava kristitty jonka arvot ja asenteet ovat Raamatussa, ei ole tämän suunnitelman kohteena. Käännyttäjät tietävät, että tällaista ihmistä he eivät voi eksyttää.

Kohde on aina sellainen henkilö, jonka arvot ja asenteet perustuvat johonkin vähemmän kestävään, koska tällaisia ihmisiä voidaan muuttaa ja lopulta hyväksi käyttää missä tahansa hankkeessa.

Vaarana on kuitenkin lopulta joutua jonkinlaisen eliminoinnin kohteeksi.

Ilmeisesti Suomi on asennemuokkauksessa parhaillaan vaiheessa 4 ja 5. Nähtäväksi jää huomataanko ja saadaanko asennemuokkaus ajoissa pysäytettyä.

Parhaillaan ei ainakaan julkisuudessa ole näkyvissä hankkeita kansallisesti vahingollisen asennemuokkauksen pysäyttämiseksi. Vai onko sittenkin?

Tavallinen syntinen
Turust

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu