Yksi kysymys:
Jos tullaan valo-ohjattuun risteykseen, jossa on esimerkiksi vasemmalle kääntyville nuolivalo, kuten joissain tapauksissa on ja suoraan meneville ihan normaali valo ja tässä edessä menee suojatie, niin miten on seuraavssa tapauksessa: Jos vasemmale kääntyville palaa punainen nuoli, mutta eteenpäin meneville on vihreä ja jalankulkijoille on punainen valo, niin saako siitä huolimatta suoraan menevät, joille palaa vihreä, ylittää suojatien pysähtymättä vaikka rinnalla on vasemmalle kääntyviä, punaisen nuolivalon takana ja suojatien edessä paikoillaan olevia autoja?
Vaikeasti selitetty, mutta toivottavsti ymmärsitte.
Jos tullaan valo-ohjattuun risteykseen, jossa on esimerkiksi vasemmalle kääntyville nuolivalo, kuten joissain tapauksissa on ja suoraan meneville ihan normaali valo ja tässä edessä menee suojatie, niin miten on seuraavssa tapauksessa: Jos vasemmale kääntyville palaa punainen nuoli, mutta eteenpäin meneville on vihreä ja jalankulkijoille on punainen valo, niin saako siitä huolimatta suoraan menevät, joille palaa vihreä, ylittää suojatien pysähtymättä vaikka rinnalla on vasemmalle kääntyviä, punaisen nuolivalon takana ja suojatien edessä paikoillaan olevia autoja?
Vaikeasti selitetty, mutta toivottavsti ymmärsitte.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Tuo pysähtyminen tarkoittaa yleensä sellaista suojatietä minkä edessä ei valoja ja jos siihen joku on pysähtynyt viereisellä kaistalla niin sinunkin on jos siellä sattuu olemaan jalankulkija.
Kuvailemassasi tapauksessa jalankulkijoilla on punainen joten he eivät voi tulla eteesi.
Käännyttäessä on tietenkin väistettävä jalankulkijoita.
>>>Käännyttäessä on tietenkin väistettävä jalankulkijoita.
Älä usko edellistä kirjoittajaa....''
Suojatien eteen pysähtyneen auton rinnalle on aina ja JOKA TAPAUKSESSA pysähdyttävä siltä varalta, että joku kuitenkin ylittää tietä "suojatiellä" punaisesta valosta huolimatta.
Vuoden kokemuksella, enlä koskaan ole törmännyt sellaiseen tilanteeseen, että joku olisi pysähtynyt ajaessaan suoraan vihreillä valoilla, kun joku on esim. vasemmalla kääntymiskaistalla odottamassa omaa vuoroaan. Olisi aika tökkivää liikenne, jos jokaisen pitäisi pysäyttää sen viereisen auton kohdalla.
Mietis nyt vähän
en usko, että edellinen kirjoittaja itsekään noin tekee. Johan tuossa olisi liikenteen vaarantamisesta kysymys... Tietysti, jos joku sieltä vahingossa päin punaisia kävelee, niin pakko onkin pysähtyä, koska päälle ei saa ajaa, vaikka kävelijä tekisikin väärin.
Tämähän huomioidaan siten, että muutenkin valoihin tullessa hidastaa, että ehtii huomioimaan kaiken ja tarvittaessa pysähtymään myös niille keltaisille ja punaisille valoille.
Kyllä minä olen aina varoiksi pysähtynyt edellä kuvatun laisissa tilanteissa.
Jos punainen nuoli palaa vasemalle ja suoraan meneville palaa vihreä valo, niin on se kaikesta huolimatta hyvä pysähtyä siltä varalta jos kuitenkin, joku tulee. Mutta kieltämässä olen ihmetellyt, että miksi ne torvet siellä takana soivat ja miksi ne ihmiset ovat silti niin vihamielisiä vaikka pelkästään ihan hyvää tarkoitan? Parikertaa on nimittäin niin käynyt, että juuri sillä olen ihmishengen pelastanut...
En muutenkaan ymmärrä, miksi ihmisten tarvitsee ajaa niin julmetun lujaa kaupungissa ja muutenkin. Itselläni on periaate, että ajan varmuuden vuoksi kymmenentä vähemmän kuin rajoituksissa määrätään. Vaikka ajaisinkin sitä sallittua 40km/h taajamassa niin silti aina löytyy niitä jotka pörhältävät ohi. Hullua ja täysin piittaamatonta, ilman mitään vastuuta muista kanssaihmisistä.
Kyllä meille ainakin autokoulussa opetettiin, että edellisen kaltaisissa tilanteissa ei saa pysähtyä. Normaali hiljentäminen ja varovainen lähestyminen toki kuuluu asiaan. Mutta ei siis pysähtyminen, koska sitä eivät takanatulijat osaa ennakoida. Punaisia päin kävelijä on niin poikkeustilanne, että siihen ei kannata sentään kokonaan pysähtymällä varautua???
Eikä annettu ajella liian hiljaakaan, vaan nopeusrajoitusten mukaan. Pitäähän liikenteen kuitenkin olla sujuvaa ja sitä se ei ole, jos joku ajaa liian hiljaa. Tähän myös näin kortin saaneena pyrin. Eri asia on sitten taas kun tulee talvi ja oikein huonot kelit..
takanasi. Teet heille yllätyksen ja mitenkähän peräänajotilanteessa, kuka maksaa?
Tutkinnossa taitaa tulla hylky, jos näin teet.
Takana tulevan on aina saatava pysähtymään kulkuneuvonssa tilanteessa kuin tilanteessa. Siksi on olemassa termi nimeltä "turvaväli"
Vihreillä valoilla kaupunkiajossa pysähtyminen on kiellettyä ilman pätevää syytä.
"Vihreillä valoilla kaupunkiajossa pysähtyminen on kiellettyä ilman pätevää syytä."
Etsipä nyt tuo kohta jostain säännöstä ja kerro, mistä se löytyy. En usko että onnistut.
Toinen momentti tarpeettomasti estää tai häiritä!!!
3 §
Tienkäyttäjän yleiset velvollisuudet
Tienkäyttäjän on noudatettava liikennesääntöjä sekä muutenkin olosuhteiden edellyttämää huolellisuutta ja varovaisuutta vaaran ja vahingon välttämiseksi.
Tienkäyttäjä ei saa tarpeettomasti estää tai häiritä liikennettä.
Te, jotka pysähtelette vihreisiin ja ajatte 10km/h alle rajoitusten, ette ole tainneet paljon ajella esimerkiksi Helsingissä? Olisi mielenkiintoista nähdä aamuruuhkassa jonkun pysähtyvän vihreisiin valoihin. Saattaisi parhaassa tapauksessa tällainen maailmanparantaja aiheuttaa (lue: olla syyllinen) nopeasti kymmenien autojen ketjukolarin. Pitäkää ihmiset järki päässä liikenteessä. Tämä ei tarkoita pelkästään, että ajaa mahdollisimman turvallisesti, koska liikenteessä on tilanteita, joissa voi ja pitää käyttää tiettyä rohkeutta, jopa röyhkeyttäkin. Siellä pikkuteillä ajellessa saattaa tuollaisella varovaisella tyylillä vielä selvitä, mutta ettehän te saisi tuollaisella köröttelyllä isommissa ruuhkissa edes kaistaa vaihdettua, herranen aika.
Ihan tiedoksi vain...