Paikallisessa Länsiväylä-lehdessä oli 16.9.06 Leena Metsämäen (Kristillisdemokraattien varavaltuutettu ja suomenkielisen opetuslautakunnan jäsen) kirjoitus. Otteita kirjoituksesta:
"Helinä Rautavaara-museo on koostanut kiertonäyttelun "Tanssivat jumalat" (LV 28.5 ja 10.9), jota se tarjoaa veloituksetta koulujen, päiväkotien ja lastentapahtumien käyttöön."
"Sitä mainostetaan neutraalisti kulttuuri- ja tanssiesityksenä, vaikka se sisällöltään täyttää kaikki uskonnon opetuksen ja jopa hartauden harjoittamisen elementit. Hindu-uskoinen tanssijatar tanssii jumalten tanssia, jota työpajassa opetetaan seikkaperäisesti myös lapsille. Rinnalla kerrottavat ja luettavat tarinat kertovat hindu-uskonnon, ja osin myös buddhalaisuuden perusteista, synnystä, jumalhahmoista, pyhistä symboleista ja esineistä ja jumalia lepyttäviän uhrilahjojen uhraamisesta. "
"Jos kristitty tanssijatar tulee kouluun esittäen ylistystanssia Jeesukselle, ja sen jälkeen hän opettaa samaa myös koululaisille kristillisten taustakertomustan kera, eikö kyse ole uskonnon opetuksesta ja harjoittamisesta? Onpa kyllä. Myös "Tanssivat jumalat" on hindulähetystyötä ja uskonnon harhoittamista. Sitä ei vain sanota, sillä se herättäisi paljon vastustusta ja olisi myös uskonnonvapauslain vastaista toimintaa."
"Koululaitos tutkii ja puntaroi erittäin tarkasti kaiken, mikä vähänkin vaikuttaa kristilliseltä, mutta tietämättömyyden ja suvaitsevaisuuden vaatimuksen tähden jättää huomiotta vastaavan toiminnan muiden uskontojen edustajien taholta. Silti uskonnonvapauslaki edellytttää tarkkaa seulaa erityisesti vieraiden uskontojen kohdalla, onhan maamme voimakkaasti luterilainen, ja yli 80 prosenttia koululaisista ja päiväkotilapsista kuuluu kristilliseen kirkkoon. Tätä perheiden tekemää valintaa tulisi kunnioittaa."
"Koulujen ja päiväkotien on oltava ajan tasalla kyetäkseen erottamaan uskonto ja kulttuuri toisistaan. Uskonnon esittely, vaikkakin kulttuuritapahtuman valhenimellä, on kiellettyä ilman, että vanhemmilta kysytään lupaa ja heille tiedotetaan asiasta sen oikealla nimellä. Uskonnollissävytteisen tilaisuuden täytyy myös sopia vieraiden uskontojen opetussuunnitelman esittelyosioon, aivan pienille alakoululaisille ja päiväkotilapsille sellaista opetussuunnitelmassa ei edes ole. Paitsi kouluu kelpuutettavissa esityksissä, tämä periaate tulisi huomoida myös museokäynneillä, mikäli museossa taiteen ja kansankulttuurin sijaan esitellään jumaltarustoja, rituaalivälineitä ja vieraiden uskontojen harjoittamista, puhumattakaan siitä, että lapset ohjattaisiin osallistumaan näihin uskonnollisiin menoihin."
Hindulähetystyötä Espoossa
5
330
Vastaukset 5
- kirjoitettu on
Kerrankin asiaa! Pakanajumalat valtaavat alaa kristillisissä maissa.
- opin hengessä
Vaikeampia on todeta Jumalan lähettämät eksytykset ja saatanan eksytykset valkeuden enkelien vaatteissa.
Tänäpäivänänä "pienimäärä hapatetta" eksyttää monia. - kirjoitettu on
opin hengessä kirjoitti:
Vaikeampia on todeta Jumalan lähettämät eksytykset ja saatanan eksytykset valkeuden enkelien vaatteissa.
Tänäpäivänänä "pienimäärä hapatetta" eksyttää monia.Samaa mieltä, mutta olemme turvassa kun turvaamme Raamattuun, Jeesukseen, Pyhän Hengen johtoon ja Jeesuksen todistukseeen!
- asiaan alpo
kirjoitettu on kirjoitti:
Samaa mieltä, mutta olemme turvassa kun turvaamme Raamattuun, Jeesukseen, Pyhän Hengen johtoon ja Jeesuksen todistukseeen!
Niimpä käymmekin pääasiaan.
Te muutatte Raamatun sannaan toisen sisällön kuin muilla on.
Me emme tarvitse teitä sisältöinenne.
Te ollette menettäneet kaikkien luottamuksen kaikissa asioissa, joita te uskotte. No sehän on hyvä, että osaat varoa ja varottaa jälkipolviasi vääristä uskonnoista.
Nyt sitten pitäisi vielä vähän tiivistää: millä saataisiin sinut varomaan ja varottamaan jälkipolviasikin kristillisperäisistä harhaopeista (adventismi, mormonismi jne)?
Vielä ruusuja (kun tässä on kerran kehumaan alettu): et ole pitkiin aikoihin sanonut kaikkia kirjoittajia minuksi! Nuo heikommat eivät kestä sitä, että useampi kuin yksi ihminen paljastaa heidän pahuuksiaan, vaan ovat suggeroineet itsensä siihen uskoon, että kirjoittajia onkin vain yksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Puukotus Kajaanissa
Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu561294- 19917
- 68772
- 64758
Nainen, tässä olen kahden vaiheilla
Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa69718- 47714
Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.
Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.131645Humalassa autolla ajo.
Tuhti humala hyydytti kuljettajan Suomussalmella -sammui rattiin ,uutisoi Ylä-Kainuu.10612Suloinen ja herkkä
Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.31595Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."
Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i11579Minä muistan
Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol45538Jäljitelmä Birginit
Ei jumaleisson, Jeffin vaimo kertoo et nää Hermesit olikin jäljitelmiä ja timangit labrarääsää. Anna mun kaikki kestää �124521- 4512
- 75508
Hyvää yötä hurmuri
Iltaa haaveeni! Kauniita unia😘 Jospa me vielä nähtäis ja juteltais, suukoteltais ja halittais, siliteltäis ja hyväiltä24493Pitäisikö seksille asettaa huvivero?
(ja jos hankkisi todistuksen sen harrastamisesta velvollisuudesta tai lisääntymistarkoituksessa, saisi siitä vapautuksen113454- 16451
- 36445
- 36437
Olet pelottava ilme vakavana
Sitä alkaa ajatella äkkiä kaikenlaista. Synkkiäkin juttuja. Kai tässä oma mielikuvitus kun laukkaa. 🤔😳26437
