Hindulähetystyötä Espoossa

Paikallisessa Länsiväylä-lehdessä oli 16.9.06 Leena Metsämäen (Kristillisdemokraattien varavaltuutettu ja suomenkielisen opetuslautakunnan jäsen) kirjoitus. Otteita kirjoituksesta:

"Helinä Rautavaara-museo on koostanut kiertonäyttelun "Tanssivat jumalat" (LV 28.5 ja 10.9), jota se tarjoaa veloituksetta koulujen, päiväkotien ja lastentapahtumien käyttöön."

"Sitä mainostetaan neutraalisti kulttuuri- ja tanssiesityksenä, vaikka se sisällöltään täyttää kaikki uskonnon opetuksen ja jopa hartauden harjoittamisen elementit. Hindu-uskoinen tanssijatar tanssii jumalten tanssia, jota työpajassa opetetaan seikkaperäisesti myös lapsille. Rinnalla kerrottavat ja luettavat tarinat kertovat hindu-uskonnon, ja osin myös buddhalaisuuden perusteista, synnystä, jumalhahmoista, pyhistä symboleista ja esineistä ja jumalia lepyttäviän uhrilahjojen uhraamisesta. "

"Jos kristitty tanssijatar tulee kouluun esittäen ylistystanssia Jeesukselle, ja sen jälkeen hän opettaa samaa myös koululaisille kristillisten taustakertomustan kera, eikö kyse ole uskonnon opetuksesta ja harjoittamisesta? Onpa kyllä. Myös "Tanssivat jumalat" on hindulähetystyötä ja uskonnon harhoittamista. Sitä ei vain sanota, sillä se herättäisi paljon vastustusta ja olisi myös uskonnonvapauslain vastaista toimintaa."

"Koululaitos tutkii ja puntaroi erittäin tarkasti kaiken, mikä vähänkin vaikuttaa kristilliseltä, mutta tietämättömyyden ja suvaitsevaisuuden vaatimuksen tähden jättää huomiotta vastaavan toiminnan muiden uskontojen edustajien taholta. Silti uskonnonvapauslaki edellytttää tarkkaa seulaa erityisesti vieraiden uskontojen kohdalla, onhan maamme voimakkaasti luterilainen, ja yli 80 prosenttia koululaisista ja päiväkotilapsista kuuluu kristilliseen kirkkoon. Tätä perheiden tekemää valintaa tulisi kunnioittaa."

"Koulujen ja päiväkotien on oltava ajan tasalla kyetäkseen erottamaan uskonto ja kulttuuri toisistaan. Uskonnon esittely, vaikkakin kulttuuritapahtuman valhenimellä, on kiellettyä ilman, että vanhemmilta kysytään lupaa ja heille tiedotetaan asiasta sen oikealla nimellä. Uskonnollissävytteisen tilaisuuden täytyy myös sopia vieraiden uskontojen opetussuunnitelman esittelyosioon, aivan pienille alakoululaisille ja päiväkotilapsille sellaista opetussuunnitelmassa ei edes ole. Paitsi kouluu kelpuutettavissa esityksissä, tämä periaate tulisi huomoida myös museokäynneillä, mikäli museossa taiteen ja kansankulttuurin sijaan esitellään jumaltarustoja, rituaalivälineitä ja vieraiden uskontojen harjoittamista, puhumattakaan siitä, että lapset ohjattaisiin osallistumaan näihin uskonnollisiin menoihin."

5

312

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kirjoitettu on

      Kerrankin asiaa! Pakanajumalat valtaavat alaa kristillisissä maissa.

      • opin hengessä

        Vaikeampia on todeta Jumalan lähettämät eksytykset ja saatanan eksytykset valkeuden enkelien vaatteissa.
        Tänäpäivänänä "pienimäärä hapatetta" eksyttää monia.


      • kirjoitettu on
        opin hengessä kirjoitti:

        Vaikeampia on todeta Jumalan lähettämät eksytykset ja saatanan eksytykset valkeuden enkelien vaatteissa.
        Tänäpäivänänä "pienimäärä hapatetta" eksyttää monia.

        Samaa mieltä, mutta olemme turvassa kun turvaamme Raamattuun, Jeesukseen, Pyhän Hengen johtoon ja Jeesuksen todistukseeen!


      • asiaan alpo
        kirjoitettu on kirjoitti:

        Samaa mieltä, mutta olemme turvassa kun turvaamme Raamattuun, Jeesukseen, Pyhän Hengen johtoon ja Jeesuksen todistukseeen!

        Niimpä käymmekin pääasiaan.
        Te muutatte Raamatun sannaan toisen sisällön kuin muilla on.
        Me emme tarvitse teitä sisältöinenne.
        Te ollette menettäneet kaikkien luottamuksen kaikissa asioissa, joita te uskotte.


      • No sehän on hyvä, että osaat varoa ja varottaa jälkipolviasi vääristä uskonnoista.

        Nyt sitten pitäisi vielä vähän tiivistää: millä saataisiin sinut varomaan ja varottamaan jälkipolviasikin kristillisperäisistä harhaopeista (adventismi, mormonismi jne)?

        Vielä ruusuja (kun tässä on kerran kehumaan alettu): et ole pitkiin aikoihin sanonut kaikkia kirjoittajia minuksi! Nuo heikommat eivät kestä sitä, että useampi kuin yksi ihminen paljastaa heidän pahuuksiaan, vaan ovat suggeroineet itsensä siihen uskoon, että kirjoittajia onkin vain yksi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin

      Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t
      Maailman menoa
      23
      5088
    2. Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin

      Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo
      Maailman menoa
      62
      3012
    3. Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..

      Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel
      Maailman menoa
      12
      2900
    4. HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä

      Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat
      Maailman menoa
      143
      2821
    5. Nepotismi jytkyttää porvaristossa

      Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi
      Maailman menoa
      18
      1597
    6. Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet

      Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k
      Maailman menoa
      86
      1570
    7. Martina Aitolehti podcastissa: Ero

      Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/696
      Kotimaiset julkkisjuorut
      227
      1506
    8. Kaikki ovat syntisiä!!!

      Näin täällä koko ajan vakuutellaan uskovaisten toimesta. Myös Päivi Räsänen on toistanut tätä samaa matraa jatkuvasti. N
      Luterilaisuus
      409
      1221
    9. Haluaisitko sinä

      Että välimme selkeäisivät vai tämäkö riittää sinulle?
      Ikävä
      68
      1110
    10. Persut palkkaavat verorahoilla

      avustajikseen lapsiaan ja naisystäviään. Juuso on palkannut avustajakseen oman poikansa. Hänen koulutustaustastaan ei
      Maailman menoa
      213
      976
    Aihe