Maataloustuet on saatava julkisiksi

Maatalousyrittäjien tulosta valtaosa tulee verorahoista. On aivan pöyristyttävä epäkohta, että näiden tukiaisten määriä ja tukiaisia saavien nimiä ei ole vielä tehty julkisiksi.

Varsinaisen yritystoiminnan tuet ovat kaikki julkisia.

Suomessa tunnetusti moni maatalousyrittäjä vieläpä nostaa tukiaisia aiheettomasti. Viime aikoina onkin ilahduttavasti peritty tukia takaisin. Kesällä tuli ilmi, että mm. kanaloissa on tehty suuren luokan tukiaishuijauksia.

Tukiaisten maksatuksen valvontaa on siis myös tehostettava. Valvojille on annettava rajattomat oikeudet tutustua tukiaisia saavien maatilojen kaikkiin osiin. Lisäksi valvojille on annettava oikeus tehdä iskuja ilman ennakkovaroitusta mihin vuorokauden aikaan tahansa. Tällainen toiminta on kaikkien veronmaksajien etu. Maatalouteenhan tuhlataan varsin merkittävä osa valtion koko budjetista.

13

527

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • väärinkäytökset

      Sama kuin Merijärvelle palkattaisiin vakituinen pysäköinninvalvoja.

      • Private-Eye

        Merijärven ainoan baarin edessa on joka pysäköity liuta traktoreita ja mopoja. Nämä pysäköinnin valvojat lienevät vain baarin sisäpuolella.


    • Private-Eye

      Maataloustuotannon kokonaisarvosta yli 50 % on julkista rahoitusta. Sen tulee olla julkisesti täysin avointa ja näin ilmeisesti tullee olemaankin.

      Jyväjemmareiden epätoivoinen vedätys siitä että asumistuet ja toimeentulotuet tulisi myös julkistaa on epätoivoinen ja tuhoon tuomittu yritys.

      Joku jurpo käytti vertailuna jopa 200 euron asumistukea sekä 200 euroa per hehtaari vertausta. Ei paljon ole happi päässyt aivoja pilaamaan näiltä pojilta.

      Eiköhön lisäksi valtaosa aikuisisista kotiinsa talvehtimaan jääneistä saa toimeentulotukea ja mielenterveyslain perusteella kuntoutustukea.

      Suo siellä, vetelä täällä

      • totta joka sana

        Jos ottaa jonkun summan, niin pitää tietää, miksi sitä maksetaan.

        Miksi valtion pitää tukea metroa, vaikka se on selkeästi Helsingin tai Esboon tai Sipoon investointi?


      • Private-Eye

        Heitä tarkoitin edellisessä viestissä


      • Eikö mitään hyvää?
        Private-Eye kirjoitti:

        Heitä tarkoitin edellisessä viestissä

        Kaikesta sitä voi ihminen olla kateellinen.
        Mene pubiin itseäsi muille sprägille kehumaan, niin tulee parempi mieli.


      • Private-Eye
        Eikö mitään hyvää? kirjoitti:

        Kaikesta sitä voi ihminen olla kateellinen.
        Mene pubiin itseäsi muille sprägille kehumaan, niin tulee parempi mieli.

        En kai ole kateellinen jos vaadin heillekin yhtäläista yksityisyyden suojaa kuin kunnon kansalaisille.


    • viitsi valehdella

      Suomi oli lähes ainoita eu maita joiden tukihärdelistä ei eu:lla löytynyt huomautettavaa. Ja tuo sinun kanala"ankkasi" on tutkinnan alla, sinä TIETENKIN tiedät siitä jo sen TOTUUDEN. Nykyisinkin eu.tarkastajat voivat kyllä "tutustua" maatilan kaikkiin osiin.Jos ja kun mainitsemiisi ennaltailmoittamattomiin "iskuihin " ryhdytään, pääsevät nuo tarkastajat tutustumaan varmaankin myös sellaisiin kohteisiin joihin eivät ehkä haluaisi tutustua, kuten paskaloorit, sarkaojat,lietekuilut yms.Isännät saattavat olla sitä mieltä. että jos tutkitaan niin sitten "pohojia myören".

      • Juuso Aapeli

        Usein miettinyt miten pitkälle suomalaisen maanviljelijän vieteri venyykään ennenkuin se jossain päin pimahtaa poikki. Maatilojen EU-tarkastajaksihan on systemaattisesti valkattu maatalous elinkeinoon hyvin negatiivisesti suhtautuvia pilkun viilaajia. Saattaa olla,että joskus ja jossain joku tarkkailija tosiaankin joutuu tarkastamaan lietesäiliön pohjarakenteita hyvinkin tarkkaan.


      • Private-Eye
        Juuso Aapeli kirjoitti:

        Usein miettinyt miten pitkälle suomalaisen maanviljelijän vieteri venyykään ennenkuin se jossain päin pimahtaa poikki. Maatilojen EU-tarkastajaksihan on systemaattisesti valkattu maatalous elinkeinoon hyvin negatiivisesti suhtautuvia pilkun viilaajia. Saattaa olla,että joskus ja jossain joku tarkkailija tosiaankin joutuu tarkastamaan lietesäiliön pohjarakenteita hyvinkin tarkkaan.

        Taitaa siellä eduskunnassa ole sellaisia ihan elävinäkin.


    • Heh, heh..,,..

      ..monena oman avauksensa alla. Kukapa muu viitsisi känän ulostuksia kommentoida kuin Känä itse.Tonkii siis omaa paskaansa... Mitä nyt kepulikorhonen joskus ihastelee vertaistaan.

      • Jo vain on

        Jo vain parsa


    • olet hauska

      veikko.

      Kun tietää sinun omat toimintasi tässä yhteiskunnassa :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      44
      2952
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      36
      2621
    3. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      53
      2584
    4. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      100
      2226
    5. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      48
      2084
    6. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      331
      1846
    7. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      150
      1546
    8. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      73
      1408
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1178
    10. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      28
      1165
    Aihe