vaadin, että parturi- kampaamot ottavat käytäntöön hinnoittelun kolmessa kategoriassa. Esim alin hinta on molemmille sukupuolille sama. Nykyisin käytäntö on se, että on sinulla pitkät tai lyhyet hiukset, haluat pesun tai et otat föönauksen tai et, niin naiset maksavat aina saman hinnan ja n. 10 euroa enemmän kuin miehet. Kysyn vaan miksi? tällaiselle nykyiselle hinnoittelulle ei ole järkiperäistä perustetta. Eihän miestenkään hiuksia saa leikata miten sattuu, eikä kaikki naiset ole samanlaisia.
kampaamoparturi hinnat
leenak
6530
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Parturit kampaajat kaikenkarvaiset hierojat ja ennustaja eukot ja myös taksit ovat Suomessa veroista vapautettu porukka,jos kaikki "maksaisivat" veroja samanlailla niin kuinkahan tämä yhteiskunta toimisi.
Naisilla ei ole asevelvollisuutta joten älä valita. Palvelusaika aiheuttaa valtavan tulonmenetyksen miehille.
l/f siilitukka ja jatkossa pelkästään lyhennytä, niin eiköhän hintakin ole sama kuin miehillä.
Jos mies pitkään tukkaan teettää samat jutut kuin naiset, niin eiköhän silloinkin hinta ole sen mukainen.
vuodesta 90 alkaen, pari kertaa viikossa riittää. Koneen sain kaverilta ilmaiseksi.
en tiedä mitä parturi nykyään maksaa, en ole tiennyt noin viiteentoista vuoteen.
Aika harvalle naiselle tosin taitaa käydä tälläinen hiusmuoti ja ilman että muuttaa tai sävyttää sitä.Hahah.
...maksaa kyllä saman naiselle kuin miehellekin
Eli leikkaa siiliksi.
Tai tee niinkuin minä ja kierrä nuo parturit kaukaa. Oon leikannu itseltäni hiukset jo 10 vuoden ajan. Ja hyvin onnistuu. Ei kun 10 millin terä ja kone surisemaan.
Miksei parturi-kampaamoissakin voitaisi siirtyä aika -perusteiseen laskutukseen? Eli laskutettaisiin hommaan mennen ajan perusteella. Tuntihinta olisi sama kummallekin sukupuolelle.