Jollakulla tällä palstalla on pakkomielle rockista. Se on aika tyhmää.
Eihän Rock yleensä mitään kauhean Jumalallista musiikkia ole mutta pahimmillaankin se on vain meidän syntisyytemme oire, ei mikään alkulähde.
Eihän Rock yleensä mitään kauhean Jumalallista musiikkia ole mutta pahimmillaankin se on vain meidän syntisyytemme oire, ei mikään alkulähde.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Hauku nyt tuomioittesi lisäksi minut vielä sairaaksi.
Tarkoitin lähinnä Pentecostalia.
Minusta tuntuu, että olen viimeaikoina nähnyt aivan liikaa rock aiheisia keskusteluja. Puolesta ja vastaan, ihan kuin kyseessä olisi isokin asia.
"Hauku nyt tuomioittesi lisäksi minut vielä sairaaksi. "
Tuomioiden? En minä ketään ole tuominnut.
Sori kauhiasti tuli multa sitten huti;(
Sattuu sitä paremmissakin piireissä =)
demonisissa uskonlahkoissahan soitetaan kitaramusiikkia ja henki viskoo ihmisiä selälleen lattialle?
eihän kitarakaan sisänsä ole syntiä
Vika on hengessä, ei musiikissa.
Katsos, sairaus (synti) on Jumalsuhteen puuttuminen/viallisuus. Kaikki muu on vain oireilua.
Tuskin mikään soitin sinällään on saatanasta. Käytetäänhän hellariseurakunnissakin monia soittimia säestyksenä.
Gospel musiikki on hengellistä, ja monen iskelmäartistin ohjelmista löytyy hengellisiä lauluja, kuten vaikkapa Kari Tapion, Olen kuullut on kaupunki tuolla, ja Valoon päin.
Rock on musiikkia, joka Bill Haleyn, Elviksen ja monen muun aikansa artistin esittämänä oli aivan kuunneltavaa ja nautittavaa musiikkia. Nykyrock ei enää ole musiikkia, ja tehosteet voivat olla saatanallisia. Siis on hyvää ja huonoa rock musiikkia.