Oliko lomalaisilla aseet

mukana

Jatkosodan aikana?

Jos ei, niin mihin ne luovutettiin?

5

658

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ktx

      Luultavasti oli, koska monet ammuskelivat kivääreillään kotiseudun päällä pörrääviä vihollisen lentokoneita. Jos eivät sitten olleet paikkakunnan suojeluskuntalaisia.

    • Talvisodan aikaan oli ilmeisesti alkua aikana ollu lomalaisilla aseet mukan mutta siitä oli aiheutunu kaikenlaista harmia, mm. aseiden katoamisia ja "järjestyshäiriöitä" jokainen voi kuvitella tilanteen jossa juopuneella sotilaalla on esim. suomikonepistooli kainalossa keskellä kaupunkia ja mitä siitä saattaa aiheutua... Sitä että säilöttiinkö aseet loman aikana omassa yksikössä vai oliko esim. joku erityinen säilöntäpaikka tms. paikka jossa niitä jemmattiin en osaa sanoa, olen sitä joskus itekkin pohtinu.

      • T.P.H.

        Luulisin, että aseita säilytettiin paikkakunnan poliisilaitoksella, nimismiehen luona tai jossain armeijan tiloissa, mutta varmaa en tiedä.

        Ei tarvinut olla suojeluskuntalainen, että sai valtiolta kiväärin. Meilläkin oli kuulemma kolmannen vapaussodan (eli jatkosodan) aikana ruåtsin mauseri valtiolta lainassa, joka sitten palautettiin sodan jälkeen. Isoisäni kun ei ollut rintamalle kykeneväinen.


    • Näin oli

      >>suomikonepistooli kainalossa

      • fennoman

        tuo aseiden kotiin vienti.Aseita katosi sen verran paljon kun mennessä vietiin vaikkapa sotasaalis kivääri ja takaisin tultiin ilman sitä.

        Metsästyksessä niitä käytettiin ja monet ennakoivat tilannetta sodan jälkeen ja toivat sen takia varmuuden vuoksi.

        Myös näitä aseita kätkettiin sodan jäljeisissä sekavissa tunnelmissa ja kätkojä purettaessa niitä meni varikoihin.

        Näitä varmuuden vuoksi tuotuja alettiinkin jonkin ajan kuluttua sodan päättymisestä muuttamaan metsästyskivääreiksi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      69
      2512
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      2187
    3. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      105
      2157
    4. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      99
      2121
    5. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      9
      2062
    6. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      107
      1963
    7. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1895
    8. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      595
      1875
    9. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      21
      1669
    10. Kemet lomautukset

      Onkohan tuo oikein lain mukaista toimintaa jatkaa jo lomautettuina olevien uudelleen lomautusta yhdenvertaisuuden ja tas
      Suomussalmi
      41
      1443
    Aihe