Huuhaa-palstan kuvaus kuuluu seuraavanlaisesti: "Tämä palsta on täynnä huuhaata. Mielen älyttömimmät ajatukset ja tempaukset voi kirjoittaa tälle palstalle!"
Itse olen käsittänyt sanan huuhaa aivan erilailla. Huuhaahan on tieteen vastakohta: sillä ei ole mitään tekemistä älyttömien tempausten kanssa (tai karvaisten naisten tai miesten penisten). Käytännössä huuhaan piiriin ovat kuuluuneet mm. seuraavanlaiset ilmiöet. astrologia, spiritismi, homeopatia, ufot jne.
Ehdotan, että joko palstan nimi muutetaan vastaamaan paremmin tämän hetkistä sisältöä tai sitten sitä valvotaan (sensuroidaan) sen mukaan, että palsta käsittelee todellakin huuhaata.
Itse olen käsittänyt sanan huuhaa aivan erilailla. Huuhaahan on tieteen vastakohta: sillä ei ole mitään tekemistä älyttömien tempausten kanssa (tai karvaisten naisten tai miesten penisten). Käytännössä huuhaan piiriin ovat kuuluuneet mm. seuraavanlaiset ilmiöet. astrologia, spiritismi, homeopatia, ufot jne.
Ehdotan, että joko palstan nimi muutetaan vastaamaan paremmin tämän hetkistä sisältöä tai sitten sitä valvotaan (sensuroidaan) sen mukaan, että palsta käsittelee todellakin huuhaata.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Älä tuu tänne huuhaa-palstalle mesomaan. Ihan huuhaa-ehdotus tuollainen. Tämä on todellinen huuhaapalsta ja pysyy sellaisena. Mitään tieteellisiä analyysejäsi ei täällä voi hyväksyä. Harkitsen viestisi poistamista palstalle sopimattomana. Hyi häpeä!
kommentoin tota sun juttuas. me huuhaalaiset tiedetään mitä ollaan eikä kukaan voi muuttaa meitä tai ehdottaa edes että palstan nimeä vaihdetaan! et taida kuulua meihin *katsoo epäilevästi* älä arvostele meitä, me ollaan mukavia immeisiä!
By.Huuhaa blondy
En tiedä kuinka kauan tämän sinun huuhaalaisiksi kutsumasi klaani on ollut olemassa, mutta itse muistan ainakin hengailleeni suomi24:n keskustelupalstoilla aina silloin tällöin vuosi sitten ja silloin tämäkin palsta oli todellakin nimensä veroinen. Eli täällä keskusteltiin mm. astrologiasta. Itse olen sen verran järjestyksen ihminen, että mielestäni nimen pitää vastata sisältöä. Miksi ei sitten nimettäisi tätä palstaa vaikka Älyttömyyksiksi?
Itse asiassa haluaisin kommentin keskusteluryhmän seriffiltä (siis sisltä oikealta).
zuzalta..eipä sitä täällä paljon näy...
Älyttömyydet ei ainakaan nimeksi sopisi, sillä teitä vähä-älyisiä ei täällä kovin montaa ole, onneksi :)
Ymmärryksesi mukaan huuhaa on tieteen vastakohta. Silloinhan kaikki sielullinen ja henkinen on huuhaata, uskonto on huuhaata, jumala on huuhaata, Lipponen on huuhaata.
Ei veikkonen, huuhaa on kaiken tieteen yläpuolella, vaikka nyt juuri näyttääkin olevan keskittynyt navanalustutkimukseen. Itse olen kuullut huuhaa -nimitystä käytettävän kunnioittavasti viitattaessa jonkun inehmon briljantisti hallitsemaan elonosaan.
*sulattaa jäätynyttä päätä työpaikan WC:n hanan alla*
"Ymmärryksesi mukaan huuhaa on tieteen vastakohta. Silloinhan kaikki sielullinen ja henkinen on huuhaata, uskonto on huuhaata, jumala on huuhaata, Lipponen on huuhaata. "
Joo, kun puhuttaisiinkin edes uskonnosta sun muusta tai politiisesta manipuloinnista, niin se vielä menisi, mutta kun keskustelu todellakin liikkuu vajaaälyisen tasolla! Sen lisäksi, että vastusta epäjärjestystä (mitä nykyinen keskusteluryhmän nimi ja keskustelun sisältö edustaa) vastustan myös mielen köyhyyttä. Ja sitähän keskustelu täällä nimenomaan tällä hetkellö edustaa.
leikkivät, sanotaan. Täällä tuntuu vaan olevan pikkuisen liikaa noita lapsia, varsinkin anaaliasteella olevia. Toisaalta en halua, että palstasta tulee sellainen kuin esimerkiksi Ruusu-Risti -yhdistyksen keskustelufoorumi, jossa hengen ylevyys on sillä tasolla, että heikkopäistä hirvittää (tai hirvipäistä heikottaa). Tuo uskonnosta tai muista salatieteistä puhuminen voidaan taasen hoitaa Uskonto-nimikkeen alla olevilla palstoilla.
tuups.
täällä puhuttasiin uskonnosta mieti vähän siirry uskontopalstoille siellä hilluu pakana(m)ja muut sekopäät
sorsita meitä vajaa-älyisiä!! Jos lukisit näitä tekstejä niin tajuaisit kuinka fiksuja ihmisiä täällä on, kaipaat varmaan nainen vm 53:sta (ellet itse ole), se olikin sinulle varmaan sopivaa juttuseuraa.
Se vielä puuttuisi että alettaisiin tappelemaan uskonnosta ja politiikasta tällä palstalla, se vasta mielen köyhyyttä osoittaisikin.
PUPPU-palsta olisi hieno nimi.
PUPPU - HUHHAA 1 - 3
Ota täti tosta high voltage pyykkinarua. Sinä varmaan "älykkäänä" olentona osaat käyttää sitä oikein.