SELLON PYSÄKÖINTI

maalaistollo

Kyllä nyt ottaa taas kuluttajaa pattiin. Olin Sellossa (kauppakeskus Espoossa, jos joku ei tiedä) ostoksilla semmosen kuus tuntia ja kun palailin autolle huomasin tuulilasilla paperilappusen jossa odotteli 40e valvontamaksu!! Netissä mainostettiin 5h ilmaista pysäköintiä ja tajuan kyllä että sen jälkeen maksetaan, mutt 40e!! Sillä rahalla siellä pitäis saada olla viikon! Helposti seki aika siellä meni ku useampi muija etsi vaatteita ja käytiin syömässä ja kahvilla ja kiitokseksi kaikesta rahankäytöstä lävästään vielä tollanen pysäköintimaksu! VOITTE SELLON KAUPPIAAT OLLA VARMOJA ETTEI MEIKÄLÄISEN RAHAT AINAKA ENÄÄ TIPU TEIDÄN KASSOIHIN JA VOITTE SIITÄ SYYTTÄÄ PARKCOMIA!! Joku kohtuus pitäis olla, en meinaan missään selvästi nähny uhkauksia tollasesta maksusta eikä netissä mainita sitä sanallakaan. Oli viiminen kerta kun sinne autoni ajan. Voi myös olla että jokunen tuttu osallistuu tähän boikottiin, vaikka taitaa koko ostoskeskus olla tarkotettu pääkaupunkilaisille ettei tarttis edes omaa autoa käyttää ku pääsee julkisilla kulkuneuvoilla tai sitte voi käydä vaikka joka päivä ku asuu lähempänä. Kirottua!!! Eniten jurppii vielä se että kuluttajaviranomaisen mielestä tämä on aivan sallittua että tavallista ihmistä tällä lailla riistetään, taitaa neki saada osansa tästä maksusta, on se sen verran suuri!

4

5149

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hankkia rillit..

      Meinaan vaa et parkkitiloista et siellä pääse kauppakeskuksen puolelle ilman et kävelet niiden ilmoitusten ohi joissa kerrotaan tämä aika&sakko jos ylität ko ajan. Eikä ne ilmoitukset OLE kooltaan kuin vaatimattomat 1m x 1,5m. Jos siis parkkitiloihin ajaessasi olet sulkenut juuri silmäsi ajaessasi ohi samanlaisten ilmoitusten.
      Että nyt syytät ihan väärää puuta.
      Ja tuo sakko on yhtäläinen kaikkialla. Sellon kauppakeskus ei valitettavasti voi päättää paljonko heidän parkkipaikalla sakotetaan (tällöin se voisi olla vaikka kaksinkertainen,niinhän noita tarkastusmaksujakin koko ajan korotetaan..)
      Että onko sinulla vielä jotain itkettävää tähän aiheeseen..???

      • maalaistollo

        Edelleen on laitonta ettei sakosta ilmoiteta netissä jossa mainostetaan ilmaista pysäköintiä ja kyllä vaan pääsin ihan sujuvasti ohi niiden kylttien, jos niitä edes oli siellä vielä kesällä, on muutenki ihan tarpeeks seurattavaa ku ekaa kertaa jossain liikkuu. Sitäpaitsi kun kyse on PARKKITALOSTA ni en ole kyllä ikinä ennen kuullu että pysäköinnistä mätkästään tämmöset maksut, kyllä muut parkkitalot toimii tuntivelotuksella tms. joka on ihan toista luokkaa esim. 1e/h.


    • Anonyymi

      Mietin just paljonko selloparkissa menee sakkoa,jos aika ylittyy. Se takia menenkin isoon Omenaan. Viimeksi kun aika ylittyi maksoin 5 sen euroa ylimenevästä ajasta. 40 on kauhea hinta.

    • Anonyymi

      Ei kaupoilla käynnistä pitäisi joutua maksamaan mitään. Moni on kanssasi varmaan ihan samaa mieltä. Ja mielestäni informointi on ollut riittämätöntä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan aussikulta, missä?

      Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      436
      2877
    2. Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?

      Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      269
      2505
    3. Haluaisin sun kanssa yhteisen

      Elämän. Haluun sut.
      Ikävä
      64
      1969
    4. Pikkunaiselle terkkuja

      Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi
      Ikävä
      326
      1484
    5. Arto Satonen ja kokoomus 2020: Poliittiset virkanimitykset ovat koruptiota

      2025: Kokoomus on junttaamassa Arto Satosta Kelan johtoon ohi pätevämpien hakijoiden. https://www.hs.fi/politiikka/art-
      Maailman menoa
      172
      1359
    6. Voisiko olla jopa niin

      Että kumpikin vähän pelkää totaalista heittäytymistä, koska tiedetään että se olisi menoa sen jälkeen. Samaan aikaan hal
      Ikävä
      75
      1172
    7. Pystyisitkö ottamaan kaivattuasi

      Elämääsi miten pian
      Ikävä
      93
      1107
    8. Saara Aalto ja Teemu Roivainen paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaus kietoi meidän kohtalomme..."

      Oho! Ex-pari on palannut yhteen musiikin merkeissä. He tekevät Rakkaustarina-nimeä kantavan 20-vuotisjuhlakiertueen syks
      Suomalaiset julkkikset
      12
      1057
    9. K&T: Harvinainen haastattelu: Susanna Laine avaa suhdetta Petri Nygårdiin: "Olin sinkku vuosia..."

      Susanna Laine ei ole kertonut suhteestaan Petri Nygårdiin (Petri Laurila) julkisuudessa juurikaan. Aktiivisesti sosiaali
      Suomalaiset julkkikset
      9
      1035
    10. Kuinka paljon on

      Merkitystä seksillä kun valitset kumppania?
      Ikävä
      106
      903
    Aihe