Eikö ole aika huisia, että jumalan nimeen on tehty mitä hirveimpiä tekoja maailmassa?
Onko kukaan nähnyt sitä jumalaa, jonka nimeen noita tekoja on tehty?
Voiko ateisti/agnostikko olla yhtä hyvä tai parempi ihminen kuin jumalaan uskova?
Onko pakko kuulua kirkkoon ollakseen hyvä jumalan palvelija?
Voiko olla suoraa yhteyttä jumalaan ilman, että välissä hääräävät pastorit ja muut kirkonmiehet puhumalla synnin palkasta ja muusta liirumlaarumista?
Miten kirkolla ja uskonnolla voi olla niin suuri vaikutus yhteiskunnassa epäuskottavine raamatun tarinoineen, kun tiede esittää samaan aikaan paljon uskottavammat teoriat maailman synnystä ym.?
Onko uskonto/uskonnot ihmiskunnan suurin huijaus?
Onko kukaan nähnyt sitä jumalaa, jonka nimeen noita tekoja on tehty?
Voiko ateisti/agnostikko olla yhtä hyvä tai parempi ihminen kuin jumalaan uskova?
Onko pakko kuulua kirkkoon ollakseen hyvä jumalan palvelija?
Voiko olla suoraa yhteyttä jumalaan ilman, että välissä hääräävät pastorit ja muut kirkonmiehet puhumalla synnin palkasta ja muusta liirumlaarumista?
Miten kirkolla ja uskonnolla voi olla niin suuri vaikutus yhteiskunnassa epäuskottavine raamatun tarinoineen, kun tiede esittää samaan aikaan paljon uskottavammat teoriat maailman synnystä ym.?
Onko uskonto/uskonnot ihmiskunnan suurin huijaus?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Se riippuu kenet/minkä asetat jumalaksi? Jos palvot ja uskot epäjumalaan/-jumaliin niin niihin nimiin voi kyllä kaiken vääryyden laittaa.
Tosi Jumala ei tahdo kelleen pahaa, mutta tuomitsee väärinteot ja pahuuden eikä jätä seuraamuksitta.
Etsi tosi Jumalaa koska kirjoituksestasi päätellen et sitä ole vielä löytänyt.
Kaikki ihmiset ovat pohjimmiltaan hyviä, niin uskon, on vaan kiinni siitä asenteesta minkä ihminen ottaa.
Omalta kohdaltani voin sanoa että mun asennettani ohjaa tervejärkisyys. Itsekäs tahto on ansa joka voi kummitella toisinaan, mutta on vaan taisteltava epäviisautta vastaan. En kuulu kirkkoon, mutta olen aina uskonut Jumalaan. Mä rukoilen tarvittaessa kun tuntuu että olen siihen sopivassa mielentilassa ja on tarve lähentyä Jumalaa.
Uskon myös Raamattuun ja sen merkitykseen. Raamatun tarinat ovat opettavaisia, silloin eläneiden ihmisten kokemuksia joista on meille hyötyä kun niitä tutkimme ja mietimme. Raamattu myös kertoo elämän alusta ja mitä tulee tapahtumaan.
Tiede on ihmisten kehittämää elämän tutkimista verrattuna kokonaisuuteen se ei ole kuin osanen elämää ja sen sisältöä ja kaiken lisäksi vielä hyvin puutteellista, kaikkea mitä elämä on ihminen ei tule edes saamaan tietoonsa niin on Raamatussa sanottu.
On myös niin että elämä on moniselitteistä, elämää voidaan tarkastella monelta kantilta esim. tiede on yksi tapa eikä todellakaan ainoa. Ja tiedehän kuitenkin pohjautuu siihen kaikkeen minkä Jumala alun alkaen on luonut siis elämään.
Onko se fyysinen henkilö?
Miltä se näyttää?
Minkä ikäinen se on (milloin ja miten syntynyt)?
Missä se asuu?
Onko sillä parta?
Ehtiikö se kuulla kaikkien rukoilijoiden rukoukset ja miten?
Lukeeko jumala ajatuksesi ja miten?
Entä, jos koko uskonto kuitenkin on ihmiskunnan suurin huijaus?
Ramattuakaan ei tiemmä ole kirjoittanut jumala, vaan ihan vain ihmiset.
Lisäksi raamattuun on tehty muutoksia aikain saatossa.
Entäs sitten, kun se jumala, johon sinä uskot, ei olekaan oikea jumala jonkun toisen mielestä?
Kuka on oikeassa, kuka palvoo väärää jumalaa?
Mikä on se tosi jumala, jota kehotat minuakin etsimään?
Kannattaako minun etsiä mitään jumalaa, kun en sitä ole löytänyt enkä usko sitä löytävänikään, mutta pyrin elämään niin, etten aiheuta kanssaihmisilleni pahaa?
Joudunko silti helvettiin, kun en usko jumalaan?
Onko se siis minun vikani, jos en usko jumalaan sitä kautta, että en ole etsinyt riittävästi jumalaa?
Minulla on ollut niin paljon muuta tekemistä, että jumalan etsiminen on jäänyt vähemmälle, olenko siis huono ihminen?
Miksei se jumala lähetä minulle selkeää merkkiä olemassaolostaan, ettei minun tarvitsisi miettiä, onko jumalaa olemassakaan?
Luulisi sen nyt sellaisen merkin lähettävän jokaiselle, joka epäilee hänen olemassaoloaan?
Vai eikö aika riitä sellaiseen, kun pitää lukea kaikkien maailman rukoilevien ihmisten rukoukset noiden rukoilijoiden ajatuksista?
Millainen se helvetin isäntä lienee?
Onko sitäkään kukaan nähnyt?
Tuskinpa, silti kirkonmiehet ovat kautta aikain pelotelleet ja pitäneet ihmisiä nöyrinä pelottelemalla helvetillä, jos ei tee niin kuin he kehottavat.
Ei tarvitse ihmetellä, millä takapajuista kansaa on ennen hallittu, kun tiedonvälityskin on ollut juuri sitä, että vain synnistä paasaavat saarnamiehet ovat kulkeneet pelottelemassa ihmisiä.
Etsi tosi Jumalaa nöyrällä asenteella niin löydät sen.
Jumalan, vaikka hänen olemassaoloaan ei kukaan kykene todentamaan, pilkkaamisesta voi saada tuomion.
Aika outoa, että vaikka pilkattu ei tee tutkintapyyntöä tai ole muutenkaan viemässä asiaa eteenpäin, hänen pilkkaamisestaan voidaan tuomita ihmisiä!
Jos sitä pilkkaa, voikohan siitäkin saada tuomion?