Demokratian helveksumista osoittava Viron Keskustapuolueen ja Kansanliiton yritys saada Neuvosto-Eestin viimeinen päämies Arnold Rüütel jatkamaan presidenttinä on epäonnistunut. Kepu ja Kansanliitto boikotoivat parlamentissa tapahtunutta äänestystä ja valinta siirtyi valitsijamiesneuvostolle. Se valitsi hetki sitten kansan suursuosikin, MEP Toomas Hendrik Ilveksen Viron uudeksi presidentiksi. Mielipidemittauksissa Ilveksen (sd.) kannatus oli yli 70%
Demokratia voitti ja hyvä niin.
Demokratia voitti ja hyvä niin.
Vastaukset 5
Vanhimmat
M.O.T.
Onneksi olkoon Viron Kansa ja Toomas Ilves.
Tarkoitan tuota Ilveksen voittoa.
Puhuin pitkästikin asiasta jo tuolla avauksessani
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=110&conference=1500000000000105&posting=22000000019712226
Mutta silloin en vielä ihan tarkkaan tiennyt, millainen kosmopoliitti tuo Ilves onkaan. Tämän aamun lehdistä vasta luin, että hän on syntynyt ja viettänyt lapsuutensa Ruotsissa, siis virolaispakolaisten lapsena, sitten asunut, käynyt koulunsa ja opiskellut pitkälle Yhdysvalloissa. Kun mainitsin puhuvan hänen neljää vierasta kieltä, tarkoitin englantia, suomea, saksaa ja ranskaa (joiden taidosta olen nähnyt mainittavan), mutta varmaan joukkoon kuuluu ruotsikin.
Katkera paikka sikäläiselle kepulle, kun eivät enää saaneet omaa "Kekkostaan" eli Rüütelia pysymään vallan satulassa.
Peliä on vasta pelattu 1.erä ja tilannehan on 1-1 HPK:ta vastaan ;-)
...palstan kepulaisista itkee tätä viestiä poistettavaksi, koska se ei ole suomen keskustasta.
Joka tapauksessa: onneksi olkoon Viro! Demokratia voitti. Kepulaisten asettamat äänestyskiellot ja äänten ostamiset voidaan nyt kirjoittaa myrkynvihreällä värillä Viron historiaan.