TÄSSÄ ON KOVA

8337
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

alkavat ymmärtää, että heidänkin elämänsä pituus on hyvin rajallinen.
Sitten iskee paniikki päälle ja haluavat jättää jonkinlaisen "jäljen" historiaan...

Äänestä
  • aina "arvosteltavaa",vaikka asia olisi länsimainen hyväkin teko!

    Äänestä

  • Olisiko kuitenkin niin että TOISET rikkaat ovat sokaistuneet loppuiäkseen, eivätkä enää ymmärrä edes omaa etuaan? Raha ja valta ovat heille itseisarvoja. Mitäköhän se Rumfeldkin, vanha mies tekee niillä rahoilla, kun 10 vuoden päästä makaa sängyssä?

    Mutta hyvä että on toisenkinlaisia miehiä. En voi moittia tuota sälliä. Mitä, jos sinäkin antaisit SUHTEESSA yhtä suuren panoksen?

    Äänestä

  • Vanhempiahan he ovat kirjoitti:

    Olisiko kuitenkin niin että TOISET rikkaat ovat sokaistuneet loppuiäkseen, eivätkä enää ymmärrä edes omaa etuaan? Raha ja valta ovat heille itseisarvoja. Mitäköhän se Rumfeldkin, vanha mies tekee niillä rahoilla, kun 10 vuoden päästä makaa sängyssä?

    Mutta hyvä että on toisenkinlaisia miehiä. En voi moittia tuota sälliä. Mitä, jos sinäkin antaisit SUHTEESSA yhtä suuren panoksen?

    Kuinka ison osan omaisuudestaan hän antaa?

    Äänestä

maailmassa tarvitaan.

Äänestä

Tuopin tarjoan jos tulee baarissa vastaan! Tuollaisia tarvitaan! Fossiilisista polttoaineista pitäisi päästä ihan tosissaan eroon, ja tutkimusta pitää tukea.

Suprajohtavuustutkimukset tarvitsevat rahaa, samoin polttoainetutkimukset, fuusioenergiatutkimukset, tehokkaampia akkuja tarvitaan jne jne.

Äänestä

Kovin lahjoittaja on hän, jolle lahjoittamisensa jälkeen jää vähiten jäljelle, esimerkiksi Raamatussa mainittu leski, joka lahjoitti viimeisen roponsa. Tänäänkin keskuudessamme elää pienituloisia/vähävaraisia (mm. eläkeläisiä), jotka lahjoittavat vähästään lähetystyöhön Punaiselle Ristille, Unicefille jne. Heitä minä arvostan enemmän kuin jutussa mainitun henkilön kaltaisia, jotka jatkavat luksuselämäänsä lopuilla miljoonillaan/miljardeillaan.

Äänestä
  • Lisään vielä: Hyvä lahjoittaja lahjoittaa mediaa paikalle kutsumatta, ilman salamavalojen räiskettä, muille asiasta mainitsematta, kiitosta odottamatta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


JÄTKÄ.... kirjoitti:

http://www.iltasanomat.fi/uutiset/ulkomaat/uutinen.asp?id=1239585

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu