Turpeesta dieseliä

keskustalainen

Suomessa kannattaisi ryhtyä tekemään Fischer-Tropsch-menetelmällä dieseliä.

Raaka-aine on uusiutuvaa ja turpeen hyödyntäminen vähentää ilmakehän kasvihuoneilmiön kannalta vahingollisia metaanipäästöjä.

http://www.fischer-tropsch.org/

Tutustukaa ja olkaa vihreitä!

11

2236

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • syystä...

      Lippos demarien eikä kokoomuksen mielestä kannatettava ajatus.
      Mutta niille on vaikeaa selittää ja venkuloida, että MIKSI sitä ei saisi alkaa tuottamaan.

      • tuohon...

        Tarkoitin että, "niiden on vaikeaa selittää ja.....


    • ihmettelyä

      Skenaarioita olen lukenut ja niissä todellakin on kahden tuotantolaitoksen voimin valjastettu koko Suomen, mukaanlukien laivaliikenne, polttoöljytarve.

      Palotilan täyttämiseksi kun ei loppujen lopuksi tarvita muuta kuin palavaa ainetta. Sitä on saatavissa vaikka mistä.

      Tiesittekö, että yhden ihmisen energiapäästöt, ns. "ilmavaivat" kuljettaisivat normaalin henkilöauton maapallon ympäri.

    • ylihiihtäjä

      Täällä esitetty vaihtoehto nestemäisen polttoaineen – diesel, bensiini – valmistamiseksi kiinteästä hiiltä sisältävästä aineesta, kuten kivihiilestä tai meillä turpeesta, ei ole mikään uusi ja mullistava keksintö. Menetelmässä on hiileen saatava liittymään vetyä ja siitä johtuu menetelmän nimi – hydraus eli vedyttäminen. Menetelmä perustuu vanhaan saksalaiseen keksintöön (1920?), jossa hydraus tapahtuu suuren paineen alaisuudessa. Toisen maailmansodan aikana saksalaisilla oli niukkuutta bensiinistä ja he rakensivat tuotantolaitoksia polttoaineen tuottamiseksi kivihiilestä ja tämä tuotanto meni lähinnä armeijan tarpeisiin. Sodan päättymisen jälkeen kyseiset tuotantolaitokset kannattamattomina lakkautettiin. Myös Suomalainen kemisti Gustav Komppa kehitti sodan aikana menetelmän bensiinin valmistamiseksi turpeesta. Osattiin sitä meilläkin.
      Raakaöljyn hinta on viime vuosina noussut niin rajusti, että hydrausta on eri puolilla alettu uudelleen miettiä mahdollisuutena polttonesteiden tuottamiseksi.

      Etelä-Afrikan öljytarpeesta on vuosia suurin osa ollut kivihiilestä saksalaisten konsultoimissa tuotantolaitoksissa hydraamalla tuotettua. Sysäyksen tuotantolaitosten rakentamiselle antoi maan apartheid-politiikasta johtunut saarto, jonka seurauksena raakaöljyä tai valmiita öljytuotteita ei saatu. Etelä-Afrikan tilannetta helpottaa vielä saarron purkaannuttuakin se, että kivihiiltä saadaan avolouhoksista halvalla. On epäselvää, vai lieneekö salaisuus, mikä on heidän tuottamansa raakaöljyn hinta, kun siitä esiintyy julkisuudessa vain arviota, n. 140 $ barreli.
      Raakaöljyn hinta on nykyään n. 60 $ barreli ja jos hydraamalla valmistettu maksaa reilusti 2-kertaisen hinnan, niin ei kannata suoalueita omistavien isäntien vielä ruveta näkemään unta ”turvesheikin” ruusuisesta tulevaisuudesta.

      Eräs lähiajan todennäköinen vaihtoehto on säästäminen. Ennen kaikkea liikenteessä voidaan säästää varustamalla henkilöautot nykyistä pienempitehoisilla moottoreilla. Mihin Suomessa tarvitaan henkilöautoja joiden huippunopeus on 200…250 km/h, kun nopeusrajoitus moottoriteillä on 120 km/h?

      • ............

        50 senttiä litralta (bensa/diesel) Vapon mukaan.


    • meikäläinenvain

      Kuten eräs pohjanmaalainen iso rypsin tuottaja sanoi; kyllä hän biomassaa mulle myy ja saattaisi
      kuivuria sillä käyttää mutta ei hän sitä omaan
      Mersuunsa tankaa!

      Eli ei paljoa ole luottoa siihen puuhaan näissä kotokutoisissa laitoksissa.

      Itseasiassa, Mersun takuu laukeaa välittömästi jos tankkiin laitaa jotain bio/rypsi tms moskaa.

      Laittaisitko itse oman auton tankkiin jotain turvemoskaa, enkä en.

      • ..............

        Synteettinen diesel on kuulemma parempilaatuista kuin tavallinen.

        Vertaus: ruokasuolan tekemiseen tarvittavat aineet (natrium ja suolahappo) ovat molemmat vaarallisia aineita. Lopputuote ei yllätys yllätys olekaan niin vaarallista.


      • meikäläinenvain
        .............. kirjoitti:

        Synteettinen diesel on kuulemma parempilaatuista kuin tavallinen.

        Vertaus: ruokasuolan tekemiseen tarvittavat aineet (natrium ja suolahappo) ovat molemmat vaarallisia aineita. Lopputuote ei yllätys yllätys olekaan niin vaarallista.

        "Synteettinen diesel on kuulemma parempilaatuista kuin tavallinen. "

        - missä olet tuon kuullut, Esson baarissa?
        Tuo on taas näitä juttuja että joku kertoi nakkikioskilla että "kuuelma". Uskotko?

        Itse en uuden auton tankkiin laita,
        en usko että kovin moni muukaan


      • ..........
        meikäläinenvain kirjoitti:

        "Synteettinen diesel on kuulemma parempilaatuista kuin tavallinen. "

        - missä olet tuon kuullut, Esson baarissa?
        Tuo on taas näitä juttuja että joku kertoi nakkikioskilla että "kuuelma". Uskotko?

        Itse en uuden auton tankkiin laita,
        en usko että kovin moni muukaan

        ........


    • ulkomaalainen

      Keskustelu biopolttoaineesta on tietämättömyyden ja vanhankantaisten intressitaistelujen leimaama. Samaan aikaan, kun muualla maailmassa satsataan toisen sukupolven biopolttoaineiden tuotantotekniikan kehittämiseen, nimittäin ihanteellisia ominaisuuksia omaavien polttoaineiden valmistus mistä tahansa hiilivetyjä sisältävästä raaka-aineista, puusta, turpeesta, peltokasvien osista, kaatopaikkajätteestä jne., puuhataan Suomessa ja muuallakin laajoja investointeja edellisen sukupolven tekniikkaan.

      Mm. Saksassa on 200.000 t vuosikapasiteetin BTL- tuotantolaitos (eli Biomass To Liquid) parhallaan suunnitelun alla (osapuoleena mm. Shell)ja rakennetaan 2008 alkaen. Suomessa ollaan vouhattamassa paljon pienempiä ensimäisen sukupolven tuotantolaitoksia hajallaan sijoitettuna ja Neste julkaisiee suuren ääneen rasvoja käsetelevän laitoksen jolla tehdään , jos muistan oikein, 20.000 t/v.

      Jossain on nyt tässä Suomen biopolttoaine- kaavailuissa sellainen peruvika, että se voi tulla tosikalliiksi.

      Lisäksi: Erässä lehdessä oli tavattoman hyvä juttu siitä, että on kertakaikki väärin, että ruoasta tehdään polttoaineita (etanooli), kun maailmassa on nälkää ja että on järjetön kasvataa koko kasvin suurella panostuksella ja käyttää siitä vain jyvät (öljykasvit).

      Metsissä ja pakettipeloilla on niin paljon biomassa, ettei viljelyä tarvittaisi lainkaan, jos vain ymmärätään valita oikeat jalostusmenetelmät

      • ..............

        .........


    Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      74
      2992
    2. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      68
      2857
    3. Muutama syy

      Sille miksi IRL kohtaaminen on hänelle vaikeaa
      Ikävä
      68
      1832
    4. Tykkään susta

      Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä
      Ikävä
      17
      1699
    5. Onko kaivatullasi

      Hyvä vai huono huumorintaju?
      Ikävä
      24
      1657
    6. Onko kaikki hyvin, iso huoli sinusta

      Miten jakselet? Onko sattunut jotain ikävää. Naiselta
      Ikävä
      26
      1632
    7. Estitkö sä minut

      Oikeasti. Haluatko, että jätän sun ajattelemisen? :3
      Ikävä
      20
      1610
    8. Tiedätkö tykkääkö

      Kaivatustasi siinä mielessä joku muukin kuin sinä itse
      Ikävä
      48
      1307
    9. Millainen meno

      Viikonloppuna? Mulla hirvee vitutus päällänsä. Onko muilla sama tunne??
      Ikävä
      38
      1283
    10. Onko meillä

      Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko
      Ikävä
      9
      1279
    Aihe