Euroopan investointipankin varapääjohtaja Sauli Niinistö esitti aivan aiheellisesti kritiikkiä mannertenvälisen nahjuksen Matti Vanhasen hallituksen talouspolitiikasta.
Vanhanen on keskittynyt toimettomuuteen ja virheiden välttelyyn. Taloutta on Vanhasen aikana hoidettu niin väärin kuin väärin voi maailmantalouden noususuhdanteen aikana hoitaa. PerusKEPUlaiseen tapaan on unohdettu, että noususuhdanteet eivät kestä ikuisesti ja noususuhdanteessa on varauduttava laskusuhdanteeseen.
Niinistön kritiikki osui suoraan maaliin. Matti Vanhanen otti nk. "herneen nenään" kun paljastettiin, että keisarilla ei itse asiassa ole vaatteita lainkaan. Erityisen kiusallista tämä on Vanhaselle, joka on kaikin voimin koittanut valehdella kansalle.
Unkarissa pääministerin valehtelu johti suurmielenosoituksiin. Nyt Matti Vanhanen on toistuvasti kärähtänyt valehtelusta ja kohta hänelle tulee noutaja. Viimeistään se tapahtuu ensi kevään eduskuntavaaleissa.
Niinistön kritiikki Vanhasesta osui!
7
268
Vastaukset
- Kehtaa ottaa
Vielä ylijäämäiset budjetit omiksi ansioikseen, vaikka hänellä ei ole niihin osaa eikä arpaa.
Ainut meriitti miehellä on seiskan lööpeissä esiintyminen Susan pukille päästyään... - kysymyksiä
Miksi Niinistö tuli ulos Luxemburgin kaapista nyt? Aikooko ½vallaton poikamies jäädä taas kiinni poistuessaan Saarelalta, kun rouva onkin kutsunut iltapäivälehdet ikuistamaan saaliin? Vai aikooko Sauli astua sisään politiikkaan?
Matti vaan sattuu olemaan pääministerinä hyvinä vuosina. Ei poliitikot tee yhtään mitään kansantalouden hyväksi vaan puhuvat ainoastaan propagandaa suurteollisuuden pussiin. Jotkut jopa säätävät lakeja pientä korvausta vastaan. - Ökyisäntä
Nimitys mannertenvälinen nahjus kuului tunnetulle tuulviiri Väinö Leskiselle, joka oli sosialisti. Hänet muistetaan useista rötöksistä ja munauksista. Känä tuntee niitä varmaan enemmän kun lukeutuu samaan aatesuuntaan...
- Wanha mies
Ökyisäntä on jälleen kerran tapansa mukaisesti totaalisesti väärässä.
Mannertenvälinen nahjus nimitystä käytettiin kyllä eräästä henkilöstä aikoinaan, mutta ei hän todellakaan Väinö Leskinen ollut.
Taas kerran huomaamme, että Ökyisäntä lienee saanut politrukin koulutusta Alkio-opistossa, mutta siellähän tunnetusti tiedon ja osaamisen taso on matala.
- faktaa!
On varmaan mukava kirjoittaa "Euroopan investointipankin varapääjohtaja Sauli blaablaablaa" Vittu jätkä pääsi sinne poliittisella mandaatilla ja samaa sakkia taitaa olla koko pankin johto.
Kaikki kokkarit on pellejä. Harri "minä juon nyt kahvia" Holkeri. Ilkka "minä panen kaikkia" Kanerva. Ylioppilas Katainen. Kaikki ne ompeluseuramuijat. Ben "korkkiruuvi" Tsyskovitsi. Kimmo "pikkukekkonen" Sasi. Ja kaikki ne vuorineuvosten perskärpäset.
Kopsulit ei ole ikinä välittäneet kansantaloudesta pätkääkään. Aina vaan kaikki omiin/isännän taskuihin. Kokkeleiden kannatus vaaleissa pitäisi olla korkeintaan 2%.- täydellisesti
naulan kantaan. Kokkarit ovat kaikki täysiä pellejä.
- psyykkisesti
vammautunutta sakkia
moraalina pelkkä itsekkyys
http://www.sampo2002.oulu.fi/psykopatit/kehityspsykologia.htm
tätä mieltä psykologian ammattilaiset, he jotka ovat tutkineet ihmisen sielua
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 693114
- 453003
Oletko pitkävihainen ja onko sinulla " huono muisti muisti "?
Mitä asioita et unohda tai anna anteeksi ? Mitä asioita voit " unohtaa" tai unohtaa? Vastaa koskien kaivattuasi tai yle512331Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta
Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas3411980- 1401749
Kaikesta muusta
Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko161565Ikävöin sua
Sä vaan pyörit mun mielessä, en saa sua unohdettua. Tilanteesta tekee vaikean sen kun molemmat ollaan varattuja ja tilan111408Neljä kuukautta vankeutta, kenelle?
Kuka tuomittiin ehdottomaan neljän kuukauden vankeustuomioon ja korvauksiin?101237- 421156
Oho! Esko Eerikäinen joutuu palaamaan "kalakukkokaupunkiin" - Tämä syy ei jätä kylmäksi!
Esko Eerikäinen on kyllä monessa mukana ja uskaltaa heittäytyä. Hatun nosto siitä! Eerikäinen palasi “kalakukkokaupunkii661106