Euroopan investointipankin varapääjohtaja Sauli Niinistö esitti aivan aiheellisesti kritiikkiä mannertenvälisen nahjuksen Matti Vanhasen hallituksen talouspolitiikasta.
Vanhanen on keskittynyt toimettomuuteen ja virheiden välttelyyn. Taloutta on Vanhasen aikana hoidettu niin väärin kuin väärin voi maailmantalouden noususuhdanteen aikana hoitaa. PerusKEPUlaiseen tapaan on unohdettu, että noususuhdanteet eivät kestä ikuisesti ja noususuhdanteessa on varauduttava laskusuhdanteeseen.
Niinistön kritiikki osui suoraan maaliin. Matti Vanhanen otti nk. "herneen nenään" kun paljastettiin, että keisarilla ei itse asiassa ole vaatteita lainkaan. Erityisen kiusallista tämä on Vanhaselle, joka on kaikin voimin koittanut valehdella kansalle.
Unkarissa pääministerin valehtelu johti suurmielenosoituksiin. Nyt Matti Vanhanen on toistuvasti kärähtänyt valehtelusta ja kohta hänelle tulee noutaja. Viimeistään se tapahtuu ensi kevään eduskuntavaaleissa.
Niinistön kritiikki Vanhasesta osui!
7
276
Vastaukset
- Kehtaa ottaa
Vielä ylijäämäiset budjetit omiksi ansioikseen, vaikka hänellä ei ole niihin osaa eikä arpaa.
Ainut meriitti miehellä on seiskan lööpeissä esiintyminen Susan pukille päästyään... - kysymyksiä
Miksi Niinistö tuli ulos Luxemburgin kaapista nyt? Aikooko ½vallaton poikamies jäädä taas kiinni poistuessaan Saarelalta, kun rouva onkin kutsunut iltapäivälehdet ikuistamaan saaliin? Vai aikooko Sauli astua sisään politiikkaan?
Matti vaan sattuu olemaan pääministerinä hyvinä vuosina. Ei poliitikot tee yhtään mitään kansantalouden hyväksi vaan puhuvat ainoastaan propagandaa suurteollisuuden pussiin. Jotkut jopa säätävät lakeja pientä korvausta vastaan. - Ökyisäntä
Nimitys mannertenvälinen nahjus kuului tunnetulle tuulviiri Väinö Leskiselle, joka oli sosialisti. Hänet muistetaan useista rötöksistä ja munauksista. Känä tuntee niitä varmaan enemmän kun lukeutuu samaan aatesuuntaan...
- Wanha mies
Ökyisäntä on jälleen kerran tapansa mukaisesti totaalisesti väärässä.
Mannertenvälinen nahjus nimitystä käytettiin kyllä eräästä henkilöstä aikoinaan, mutta ei hän todellakaan Väinö Leskinen ollut.
Taas kerran huomaamme, että Ökyisäntä lienee saanut politrukin koulutusta Alkio-opistossa, mutta siellähän tunnetusti tiedon ja osaamisen taso on matala.
- faktaa!
On varmaan mukava kirjoittaa "Euroopan investointipankin varapääjohtaja Sauli blaablaablaa" Vittu jätkä pääsi sinne poliittisella mandaatilla ja samaa sakkia taitaa olla koko pankin johto.
Kaikki kokkarit on pellejä. Harri "minä juon nyt kahvia" Holkeri. Ilkka "minä panen kaikkia" Kanerva. Ylioppilas Katainen. Kaikki ne ompeluseuramuijat. Ben "korkkiruuvi" Tsyskovitsi. Kimmo "pikkukekkonen" Sasi. Ja kaikki ne vuorineuvosten perskärpäset.
Kopsulit ei ole ikinä välittäneet kansantaloudesta pätkääkään. Aina vaan kaikki omiin/isännän taskuihin. Kokkeleiden kannatus vaaleissa pitäisi olla korkeintaan 2%.- täydellisesti
naulan kantaan. Kokkarit ovat kaikki täysiä pellejä.
- psyykkisesti
vammautunutta sakkia
moraalina pelkkä itsekkyys
http://www.sampo2002.oulu.fi/psykopatit/kehityspsykologia.htm
tätä mieltä psykologian ammattilaiset, he jotka ovat tutkineet ihmisen sielua
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1523446Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t512422Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu151220- 1161220
Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va101109Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per50963- 46894
Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 2019890- 40805
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt202721