Toivottavasti Suomi ottaa mallia

Sveitsi on tiukentanut ulkomaalaislakejaan, toivottavasti Suomi seuraa perässä, syytä olisi ainakin.
http://www.yle.fi/tekstitv/html/P137_01.html
7330
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Kerrankin joku Euroopanmaa uskaltaa olla rehellinen!

Samankaltainen tiukka maahatulopolitiikka pitäisi olla vallalla koko eu.ssa.

Vastustajat kritisoivat, ettei sotaakäyvistämaista pakoon lähtevillä ole tai he eivät saa passia kahdenvuorokaudenkuluessa? Miten he Sveitsiinasti ovat päässeet ilman passia? Ei Sveitsin rajanaapurissa ole sotaa käynnissä.

Otkkaa mallia Sveitsistä, muu Eurooppa!!!

Äänestä
  • Sveitsi on erittäin vapaa ja suvaitseva maa, jossa on erittäin laajat ja turvaavat kansalaisoikeudet, sekä harvinaisen laajasti turvattu sananvapaus. Sveitsiläiset ovat suvaitsevaisia ja useampi kuin joka neljäs työntekijä Sveitsissä on ulkomaalainen. Ulkomaalaisten työttömyysaste on alle 3%.

    Katsotaanpa milloin sossutantat ja muut vasemmistoidiootit alkavat haukkua Sveitsiä suurin piirtein natsivaltioksi!

    Äänestä

Mitä enemmän ääri-islamilaiset harrastavat pilakuvien ja paavin puheiden ansiosta kaduille ryntäämistä päästäkseen polttamaan länsimaiden lippuja ja niiden johtajia esittäviä nukkeja ja voidakseen uhata Eurooppaa pääkaupunkien murskaamisella, sitä vähemmän eurooppalaiset haluavat olla tekemisissä näiden höyrypäiden kanssa.

Milloin parivaljakko Tarja H.& Erkki T. tajuavat tämän kytkennän? :))

Äänestä
  • Milloin sinä lukuisine alter egoinesi tajuat islamilaisen ja ÄÄRI-islamilaisen eron?

    Kun olet tajunnut sen voit ehkä ruveta pohtimaan ääri-islamilaisten osuutta kaikista islamilaisista.

    Tämän jälkeen onkin se vaikein ja kaltaisellesi haastavin osuus: miettiä miten Koalition(tm) toimet vaikuttavat islamilaisiin ihmisiin - vähentävätkö ne julmat, ahneet ja lyhytnäköiset toimet ääriliikehdintää vai onko vaikutus ehkä aivan päinvastainen?

    Ymmärrän, sinulla on vielä pitkä matka kuljettavanasi, paljon USA-ohjelmointia purettavana pikku päässäsi...

    Äänestä

Sveitsissä on asiat muutenkin hoidettu mallikkaasti.

Äänestä
  • Sveitsissä esimerkiksi täysi-ikäisen kansalaisen hampun nauttiminen ei ole rangaistava teko. Sveitsin arvoista on peräpohjolan ugrilampailla paljon opittavaa! ;)

    Äänestä

  • Siellä kansa päättää erittäin laajasti omista asioistaan ja äänestävät silti erittäin oikeistolaisesti. Verotus on hyvin alhainen, maassa on täystyöllisyys, joka neljäs työntekijä on ulkomaalainen, viinaa saat ostaa mistä vaan ja sitä saattavat lapsetkin myydä, sveitsiläiset ovat erittäin vauraita, sosiaaliturva on hyvin korkeatasoinen ja kattava, terveydenhuoltoon on panostettu niin laadun kuin saatavuudenkin osalta, julkinen sektori ei ole samanlainen kallis ja tehoton järjestelmä kuin Suomessa, valtion talous on hyvällä tolalla ja maassa otetaan käyttöön tasavero...

    Annapas suomalaisen äänestää vapaasti asioistaan. Miten kävisi? Toimisiko Suomessa vai äänestäisimmekö itsemme konkurssiin?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Arvo.Suomalainen kirjoitti:

Sveitsi on tiukentanut ulkomaalaislakejaan, toivottavasti Suomi seuraa perässä, syytä olisi ainakin.
http://www.yle.fi/tekstitv/html/P137_01.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu