öljyn maailmanmarkkina hinta laskenut alimmilleen moniin kuukausiin. Alle 60dollaria barreli, eli 47e.(MTV3 teksti television sivuilla uutinen)
Kovasti ollaan oltu nostamassa hintaa heti kun hieman nousua ollut, nyt kun laskua näin roimasti. NIIN missä hinnan aleneminen näkyy? Kysyn vaan, kun oikeus ja kohtuus vaatisi myöskin hinnan roimaa alenemista suhteessa ainaiseen nousuun.
Kovasti ollaan oltu nostamassa hintaa heti kun hieman nousua ollut, nyt kun laskua näin roimasti. NIIN missä hinnan aleneminen näkyy? Kysyn vaan, kun oikeus ja kohtuus vaatisi myöskin hinnan roimaa alenemista suhteessa ainaiseen nousuun.
Vastaukset 19
Vanhimmat
JETin, Nesteen, Teboilin ja muiden ketjun johtaja valittivat tänään Kauppalehdessä bensan mittarihinnan alhaisuutta ja kovaa kilpailua. Uskomattomia puppugeneraattoreitä nämä firmojen johtajat. Luulevat, että kuluttajat ovat täysin hintatiedottomia ääliöitä. Neste (VALTION YHTIÖ) töppäsi toissa kesänä Catrina myrksyn jälkeen, kun nosti ahneudessaan bensan hinnan 1,50 e/ltr. Muualla maailmassa tämä ei toimisi kilpailun takia. Tänä kesänä Neste ei sortunut saman laiseen ylilyöntiin muttei myöskään ole siirtänyt täysimääräisesti alennuksia hintoihin.
iso öljykenttä on avattu vuoden jälkeen alaskassa,Iranin "kriisi"on lopullisesti ohi,Israel on saatu "ruotuun"lähi-idässä väliaikaisesti.
Brent-barreli painuu 44-48dollarin hujakoille talven aikana,lasku siis jatkuu tasaisena
nousupaineita ei ole näkyvissä
Pumpullahan tämä meinaa vähän yli euron hintaa
eli puoli euroa tämän vuoden huippulukemista
äskettäin elämäni ensimmäisen dieselauton
Seuraava vedätys hintojen korotuspaineesta kuuluu:
Meidän pitää lisätä 5% Bio-ainetta polttonesteeseen, sen maksavat kuluttajat ja johtajia pitää palkita tuloksen huonontumatta. Kiristäämme hintaa ja teemme voitollista tulosta. Autoilija ei voi kapinoida, joten hänen on pakko ostaa pyytämäämme hintaan menovettä
itse ovat hehkuttaneet että,maailman raakaöljyn hinta on sidoksissa pumppuhintoihin,eikä muita tekijöitä ole
Muuten syylistyvät lähes petokseen
pari paivää sitten oli lehdessä että,nesteen johtajistolla on menossa optioiden merkitsemis aika,lilius kuittaa jopa 6 milj eur
Lilius nyt on kuitenkin Fortumin miehiä.Ei siis Nesteen.Fortum on energiayhtiö,kun taas Neste myy ja jalostaa polttoaineita.
Muutten tuo optiopalkitseminen on kyllä niin härskiä toimintaa,ettei mitään määrää.Kaverit saa useita miljoonia Euroja tekemättömästä työstä.Vielä palkka siihen lisäksi,mikä sekin on kuussa samaa luokkaa mitä duunari tienaa vuodessa.On törkeetä.Ja kaverit kuittaa palkkiot ilmekään värähtämättä.Rahasummia mitä ei koskaan elämänsä aikana ehdi tuhlaamaan!!
Tuolle k-päälle olisi hyvä joutua pakolla peruspäivärahalle kaupungin karseaan vuokaryksiöön Kontulaan asumaan ja elämään sillä 400 egellä. Pois kaikki rahat ja omaisuus, p---le. Tuollaiset jätkät saa imbesillien poliitikkojen siunauksella hirvittävät rahat meidän veronmaksajien pussista, tekemättä OIKEASTI mitään merkittävää työtä. On helvetin helppo olla tuollaisen esikunnan bossi, kun on avustajaa, eri sektorien asiantuntijaleegiota jne, ja jo kk-palkka tosiaan kahden hyvän duunarin vuosipalkka. Ja joululahjaksi miljoonien eurojen optiot, joo. Koko äijän olemus tv:ssä oksettaa, on jotensakin helvetin kieron ja luihun oloinen, oikea huijari.
1. 1.164
08:00:00 Jet
Itäharju Turku
Kyllähän näillä hinnoilla kehtaa ajella. Onko bensa ikinä ollut näin halpaa.
Turussa Jettiä halvempia.
näköjään turussa päin,kunhan täällä keski-suomessa 1.1 alkaviin lukemiin päästäisiin lähiaikoina
vain todella huono muisti sulla? Mitä "halpaa" tuo nyt vielä on. Kun maksaa alle euron litra niin sitten vasta voidaan alkaa siitä "halpuudesta" puhumaan.
Ihan kun joku olisi marsista tänne vasta tullut tänä vuonna, tai jos sai ajokortin vasta ja pappa betalar? Sillon se on kaikki NIIIIIIIIN halpaa että.
Ihmiset kyllä valittavat kun hinnat nousevat. Minä tässä kiittelin että hinnat ovat laskeneet. Ennemmin tankkaan 1.23 kuin kuin 1.37....
Et ilmeisesti ymmärtänyt että vitsailin voiko bensa olla näin halpaa... se hintahan aina nousee, niinkuin valittajat valittavat. No se koira älähtää johon kalikka kolahtaa. Itselle on aika yks hailee maksaako kuun bensat 50 vai 55€. Ellei ole tuota varaa maksaa, voi vaikka luopua autosta..
ihan pakollinen, vaikka varallisuus olisi todella huono. Oletkohan tullut ajatelleeksi että sinun ympärilläsikin on elämää? Koitas avartaa sitä maailman katsomustasi pikkasen niin ehkä heräät huomaamaan että kaikilla(suurimmalla osalla meistä) ei mene yhtä hyvin kun sinulla siellä. Meille ei ole todellakaan yhdentekevää mitä mikäkin maksaa kun koko kuukausi on elettävä minimi tuloilla, jotka eivät riitä mihinkään, mutta kuitenkin olisi saatava riittämään.
Ja kuten sanoin joillakin se auto vaan saattaa olla aivan välttämättömyys.
Bensan hinta oli silloin noin 1,20 tasolla sen jälkeen kun Katriinan hurrikaanipiikki oli tasoittunut. Raakaöljyn hinta on nyt sillä tasolla, eli kaikki mikä on nyt yli 1,20'n on hidasta hintaseurantaa...onneksi on niitä, jotka reagoivat nopeasti myös alentuneisiin maailmanmarkkinahintoihin. Neste ei kuulu niihin.
..niin kuin on tehnyt joka vuosi tähän aikaan.
Olen pitänyt usean vuoden kirjaa bensan hinnasta samalla kuin omista tankkauksistakin. Hinnan kehitys on joka vuosi sama, eli Heinäkuussa kalleinta (tietenkin kun ihmiset loma-aikaan paljon ajavat autoillaan)ja siitä sitten lähtee laskuun ja on vuodenvaihteessa halvimmillaan, kunnes lähtee taas kevään aikana hitaasti mutta varmasti nousemaan.
Ainoa ero on vaan se, että nousee joka vuosi vain ylemmäksi tuo hinta ja on myös hinnan "laskun" jälkeen ylempänä kuin edellisenä vuonna samaan aikaan.
Se on vaan erikoista että aina kun hinta kesää kohti nousee, niin tulee joku ihme selittäjä televisioon selittämään että mikä on milloinki syynä tuohon. Milloin on jenkeillä ollut sitten hurrikaani tai paras oli tänä vuonna että jenkeillä on niin halpaa tuo polttoaine niin sen takia on meillä kallista???
Sanosivat suoraan että bisnestä tässä vain tehdään ja hinta määräytyy hyvin pitkälti kulutuksen eli vuodenajan mukaan ja tuloksen parantaminen edellyttää että hinta kuitenkin nousee pitkällä aikavälillä, olis mielestäni reilumpaa.
kun bensapomot väittävät, ettei bensanhinta nyt riipukkaan öljynhinnasta, vaan bensalla on oma kotimarkkinoiden hinta.
Eikös nämä samat herrat jokin aika sitten perustellut bensanhinnan nostoa kun amerikassa bensanhinta nousi. Aina kun öljyn hinta nousi bensanhinnan nousua perusteltiin öljyn hinnan nousulla vaikka varastossa olisi ollut vanhanhintaista öljyä.
Eli bensaherroilta löytyy sopiva selitys tilanteesta riippuen.
Tällä hetkellä Bensan hinnassa on ryöstöä.
Bensa maksaa jo 1,80!! saatana kohta se maksaa 5euroa litralta, koko ajan vaa kallistuu mut ikinä ei laske kusetusta
Ootteko huomannu, että on muitakin vaihtoehtoja? Ite oon ajanu biokaasulla pian vuoden. Ostin käytetyn kaasuauton, johon voi tankata tuota bensaa 40% edullisempaa polttoainetta. Eikä harmita yhtään, että päästöjä ei käytännössä ole lainkaan.