Oletteko ottaneet/ ottamassa vakuutusta? Meillä vajaa viikko aikaa päättää (siis 3 kk laskettuun aikaan) ja olisi kiva kuulla mielipiteitä puolesta ja vastaan..
Itse olen aina saanut terveyskeskuksesta hyvää hoitoa mutta sitten taas jos onkin jokin vakavampi sairaus niin kuluja tulee hyvinkin äkkiä yksityispuolelta.
Lähivakutuksessa ollaan neuvoteltu kun lähes kaikki muutkin vakuutukset sieltä.
Itse olen aina saanut terveyskeskuksesta hyvää hoitoa mutta sitten taas jos onkin jokin vakavampi sairaus niin kuluja tulee hyvinkin äkkiä yksityispuolelta.
Lähivakutuksessa ollaan neuvoteltu kun lähes kaikki muutkin vakuutukset sieltä.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Meillä kaikilla lapsilla on sairaskuluvakuutukset. Varsinkin kun lapsi on pieni, alle 2 v, vakuutuksesta on ollut hyötyä.
Meillä omavastuu on 80 e / hakukerta. Eli vuoden aikana voi käydä monta kertaa yksityisellä, ja maksettavaksi jää vain 80 e / vuosi... Ei paha.
Tuo summa ylittyy jo yhdellä korvatulehduksella, eli lääkärintarkastuksella, lääkkeillä ja jälkitarkastuksella.
...aikanaan syntymättömälle lapselle! Nyt lapsi vakavasti sairas, eikä saisi minkäänlaista vakuutusta mistään. Vakuutus korvaa sen mitä KELA ei, eli aikas paljon. Sairauskulut,lääkärinpalkkiot ym. Ottakaa ihmeessä, koskaan ei tiedä mitä elämä heittää eteen!!
on lapsille vakuutukset. en ottanut kummallekaan ennen syntymää, mutta meidän vakuutusyhtiöstä sen sai sitten 1kk:n ikäiselle. lapset on nyt 2½ ja 4½ vuotiaat ja vakuutusmaksut on tulleet moninkertaisesti takaisin, kun kuopuksella oli 5kuisesta asti korvatulehduskierre ja molemmilla on astma.
mekin olemma aina saaneet nopeaa ja hyvää palvelua terveyskeskuksesta, mutta olen mielissäni, kun nyt vakuutuksen turvin voin marssia lasten kanssa suoraan erikoislääkärille ja yksityisellä puolella jonot esim. korvien putkitukseen olivat lyhemmät kuin julkisella.
meillä vakuutuksessa on omavastuu 50e/sairaus, eli kun kerran olemme astmasta maksaneet omavastuun, saamme kaikki loput kulut suoraan pois.
otettiin lapsivakuutus ennen syntymää, kun aateltiin ettei tosiaankaan koskaan tiiä mitä elämä eteen heittää. Nyt on eka vuosi takana ja kaikki tuli takaisin. Tapiolasta otettiin, kun sieltä sai parhaimman tarjouksen. Siirrettiin sitten muutkin vakuutukset sinne. Meillä on omavastuu 47 euroa per hakukerta. Eli vuosi keräillään kuitteja ym. ja viedään kaikki sitten kerralla. Ei mitään pahaa sanottavaa ennen syntymää otettavasta vakuutuksesta, maksaa kyllä ittensä takaisin.
... ja niitten vertailu on aikas vaikeaa. Parhaimmaksi nousivat mielestämme kuitenkin Fennia, joka antaa alennusta 25 % alle kolmikymppisille, ja toinen on Tapiola. Loppujen lopuksi päädyimme Tapiolaan koska heillä on aika mahtava systeemi, eli omavastuu (joka nyt on kaikilla) hoidetaan seuraavasti. Jos lapsen kanssa tarttee mennä esim. yksityiselle lekurille (SUOSITTELEN!!!), kerätään kaikki lääkärikäyntimaksut yms. ja vakuutus korvaa KOKO VUODEN KÄYNNIT miinus se omavastuu tietty. Eli korvausta ei haeta jokaisen käynnin jälkeen, vaan kerran vuodessa mennen vuoden hoitokuluista.
Lisäksi ne korvaa, jos vaunut pöllitään vaikka ulkoa. Sekin on aika hyvä homma.
Tosiaan vertailtiin ainakin Ifiä, Pohjolaa, Veritasta, Fenniaa ja Tapiolaa (olikohan muita...) ja jokainen tarjoaa kutakuinkin samoja asioita vähän eri tavalla.
Myöskin semmoinen neuvon tynkä, mikäli on eka vekara tulossa, että jos on huolestunu vauvasta jotenkin, (LUOTA TÄYSIN ÄIDIN VAISTOIHISI, TIEDÄT KYLLÄ MILLOIN VAUVALLA ON JOKU VIKANA) niin suoraan yksityiselle jos vaan mahdollista. Viimeinen paikka mihin haluat mennä on terveyskeskuksen päivystys. Se on helvetistä. Yksityisellä puolella sinut otetaan vakavasti. Ja kun on Tapiolassa vakuutus, ei hinta ole niin suuri ongelma. Tietenkin välittömästihän se kukkaroa verottaa, mutta korvauksia tulee aikanaan, ja vauvan paras on ennen kaikkea muuta.