Kreationisti lahkoista

Bullape

Palstaa lukemalla näyttäisi että helluntalaiset ovat kiihkeimpiä kreationisteja. Mikä on kreationismin asema muissa lahkoissa mukaan lukien evlut?

Onko täällä ei helluntalaisia kreationisteja paikalla?

6

640

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pelkästään ovat lahopäitä

      Tiettävästi Suomessa ainoat lahopääkreationistit ovat hellareita ja vastaavia karismaattisten kirkkojen saarnaajien aivopestyjä. Vapaakirkkolaisia ynnä muita Jehovan todistajia saattaa olla myös. Ev. lut. kirkossa ei juurikaan fundamentalistista luomiskertomukseen uskomista esiinny, joten ei siellä varmaankaan paljon kreationisteja ole, ja ev. lut. kirkon nettisivuillakin evoluutio määritellään. Tiettävästi kanta on myönteinen.

      Seuraa samalla palstaa helluntaiherätys täällä, samat naamat siellä juttelee ketkä täällä puhuvat paskaa ja trollaavat.

      Internetin suomenkielisistä evoluution kieltävistä sivuista suurin osa on helluntailaisten ylläpitämiä, yksityisten ja seurakuntien. Mitenkähän saataisiin helluntailaiset lakaistua maton alle pilaamasta tieteen tosiasioista ja levittämästä harhaoppiaan. Helluntaisilla muutenkin kristillisiä harhaoppeja on lukemattomia, mokomat "tosikristityt".

    • absurdisti

      Jehovan todistajat ovat niitä kaikista perinteisempiä kreationisteja. Hellarit innostuivat jossain vaiheessa vartiotorni jutuista. Ev.Lut kirkon virallinen kanta on että kreationismi on pahaa harhaoppia, mutta on luterilaisissa siltikin kreationisteja.

    • "Luomisoppiin uskotaan herätyskristillisissä liikkeissä" on Kotimaa-lehden 1.9.2006 otsikko s.3 ja kokosivun artikkeli. Otteita:

      "Vallitsihan meillä esimerkiksi viidesläisessä herätysliikkeessä vielä 1970-luvulla käsitys, jonka mukaan evoluutio ja luomisoppi ovat toistensa vastaisia."

      "Kreationismi on edelleen voimissaan ainakin lestadiolaisessa herästysliikkeessä ja taustaltaan viidesläisessä Kansanlähetyksessä.
      - Lestadiolaisessa opetuksessa pidämme kiinni perinteisen luomisopin totuudesta, siitä että Jumala on luonut ihmisen omaksi kuvakseen, emmekä ole polveutuneet muista lajeista, Suomen Rauhanyhdistysten Keskusyhdistys ry:n pääsihteeri Aimo Hautamäki toteaa.

      Kansanlähetyksen nuorisotyön inspiraattori Jussi
      Miettinen toteaa, että luomisoppi on liikkeen opetuksen perusta.
      -Tosin tulkinnan kirjaimellisuuden aste saattaa vaihdella, mutta selkeästi voi todeta, että emme missään nimessä opeta nuorille Jumalan luomistyön mitätöivää evoluutioteoriaa.

      Kansanlähetys on käyttänyt nuorille suunnatussa opetuksessa luennoitsijana muun muassa lääkäri Pekka Reinikaista, joka puolustaa luomisopin näkemyksiä."

      (Huolestuttavaa tuo viimeinen, ei-teologi & ei-biologi puhumassa soopaa nuorille..)

      • Olin kuvitellut, että lestadiolaiset jotenkin ovat tässä asiassa perusluterilaisella kannalla, mutta näyttääpä olevan ihan epäevolutiivinen luomisnäkemys heillä. Kiitos välittämästäsi informaatiosta.


      • tosikovajätkä

        mistä vitusta se sinä tiedät, että ne puhuu
        soopaa,jospa saatana vieköön puhut sitä
        itte? ei ainakaan renu-homma menny putkeen.
        mulla on se vielä myymäti,ostakaa helvetissä
        poijes


      • tuttumies kirjoitti:

        Olin kuvitellut, että lestadiolaiset jotenkin ovat tässä asiassa perusluterilaisella kannalla, mutta näyttääpä olevan ihan epäevolutiivinen luomisnäkemys heillä. Kiitos välittämästäsi informaatiosta.

        Nimittäin seuraavaa..
        "Huom. suom. vanh. lestadiolaisten lehdessä Päivämies on ollut evoluutiota kannattavan vanh.lestadiolaisen biol. opettajan artikkeli, yleensä ottaen evoluutio-kiista on heille vähäpätöinen)."

        ..lukee mulla nettisivullani koska lestadiolainen otti yhteyttä emailitse aikoinaan korjatakseen minun "lestadiolaiset kreationisteja" väitteitäni.

        Eli taitaa riippua hiukan keltä kysyy..?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      82
      7076
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7043
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      106
      6143
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5394
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5228
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      62
      5182
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5098
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4585
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3457
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3370
    Aihe