METRO

TULEE TUOTAPIKAA!

Näin päättivät viisaat päättäjämme aikaisin tänään!
2111
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Toivottavasti siitä ei tule yhtään mitään! Mistä nekin rahat tuon slummimetron rakentamiseen hankitaan?

Äänestä
  • espoolaista kohden on seuraavan suuruinen:

    * espoolaisten osuus koko 500 miljoonan hankintahinnasta on 200 miljoonaa euroa

    * meitä espoolaisia on noin 200 tuhatta kappaletta

    * jakolasku antaa tulokseksi 1000 euroa/espoolainen

    * oletetaan, että Espoo ottaa 30 vuoden (=360kk) metrolainan

    * lainan lyhennys tekee 2,77€/kk/espoolainen - todella huikea summa!!! (0,38 senttiä/h)

    * ja tietenkin korkoa muutama euro tuon päälle (laina 4% korolla tekee 3,3€/kk)

    * kuudella (6€) eurolla kuukaudessa se metro meille huristelee!!!

    * löytyyköhän meiltä tuon verran itse kultakin, vai pitääkö kerjätä rikkailta itäisiltä naapureiltamme?

    * metron hankinta Espooseen on todella hyvin suunniteltu - 40 vuotta sitä on pohdittu - espoolaiset päättäjät tekevät vain hyvin harkittuja päätöksiä (poislukien Espoon Sähkön myynti ja ehkä jokunen muukin)

    * tuo viisas päätös syntyi lukemin 45 puolesta, 19 vastaan

    * ja jo vuonna 2015 me olarilaiset huristelemme stadiin metrolla! (pessimistisemmät meistä hiukan myöhemmin)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ESPOOSEEN kirjoitti:

TULEE TUOTAPIKAA!

Näin päättivät viisaat päättäjämme aikaisin tänään!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu