Kohta varmaan alkaa Vihdissäkin keskustelu jonkinlaisesta metrosta vai peräti luotijunasta koska Espooseen metroa näköjään tehdään. Olishan se mukava matkustaa sit jonain päivänä nopeasti luotijunalla Nummelan keskustasta Kamppiin
metro
jusupov
5559
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Jep. Metrohan voidaan ulottaa Nummelaan saakka noin vuonna 3720, kun väestöpohja on tarpeeksi iso. Luotijunaakin voidaan harkita, mutta vasta sitten kun vuosiluku kirjoitetaan viidellä numerolla.
Mukavaa, että kunnalla on suunnitelmat jo kauas tulevaisuuteen, lentokenttähän Nummelassa jo on :)
Sähköjuna olisi poikaa.Olen odotellut junaa saapuvaksi Hesasta Espoon kautta ja mahdollisesti Veikkolan ja ehkä myös Nummelan kautta Lohjalle jo tuolta 70-luvulta lähtien.Odottavan aika on pitkä . Ehkä se vielä joskus saapuu(kunhan nuo ruotsinkieliset saadaan radalle myötämielisiksi ja moottoritie on muutaman vuoden kuluttua tukossa ).
Turun motarin lähellä mittaamassa maastoa..Olisiko JUNA TULOSSA Nummelaan lähivuosina?!
Riittävä info lienee niissä kylteissä joissa kerrotaan moottoritiehen liittyvästä telemetriatyöstä ?