Vauvarokko/kuume

...

Hei!
1,5v pojallani on nyt ollut lauantaista lähtien (eli 3 päivää) korkea 39-40 asteen kuume. Eilen aamulla oli kuumetta 39,1, annoin nestemäistä Panadolia silloin. Iltapäivällä mitattaessa kuume oli vain 37,3. Tänä aamuna kuumetta oli 38,7 ja annoin nestemäistä Panadolia. Neuvolaan soitettaessa epäilivät, että voisi olla vauvarokkoa, joten kiinnostaisi nyt tietää, että missä vaiheessa kuume lähtee laskemaan ja meneekö kovinkin kauan ennenkuin ollaan taas normaalilukemissa? Entäpä vauvarokon ihottuma, onko se selvästi nähtävissä, vai voiko mennä ohi huomaamatta? Kiitos jo etukäteen!

2

461

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • äiti-74

      ..sairasti aikanaan vauvarokon 5 kk:den ikäisenä. Kuume kesti sen 3 pvää ja sen perään tuli ihottuma,joka ainakin meitin pojalla oli punaisia "läiskiä" ennemmin kuin näppylää tms. Ja eivät olleet koholla.

    • yhen-äiti-80

      Meijän pojalla oli 14kk:n ikäisenä pari päivää kuumettä ja sitte kuume laski ja tuli ihan selvästi nähtävää ihottumaa selkään ja mahaan. En tiedä oliko tämä vauvarokko koska oltiin silloin USA:ssa ja käytii amerikkalaisella lääkärillä joka vaan epäili korvatulehdusta mutta Suomessa soitin neuvolaan ja siellä sanottiin että tais olla vauvarokko.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Immu otti pataan

      Olen pettynyt, hänen piti viedä Stagalaa kuin litran mittaa - mutta kuinka kävikään? Voi hemmetti sentään.... Ääääääh!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      145
      2525
    2. Näetkö feminismin uhkana

      Vai mahdollisuutena kun deittailet naisia? Mitä miehet mieltä feminismistä?
      Ikävä
      203
      1190
    3. Tykkäätkö halaamisesta?

      Minä en. Tänään tuttava, jolle olen maininnut että en pidä halaamisesta, yritti halata minua ja olen vieläkin ihan raivo
      Maailman menoa
      113
      1091
    4. Hinduilu on suurta eksytystä

      tekosyvällinen tarina uppoaa moneen. Harhautusta todellisen Jumalan yhteydestä. Kuka haluaisi nähdä sielunvaelluksessa
      Hindulaisuus
      389
      940
    5. Malmin tapaus on järkyttävä

      Kolme ulkomaalaistaustaista miestä raiskasi nuoren tytön tavalla, jota ei meinaa uskoa todeksi. Mikä voisi olla oikeampi
      Maahanmuutto
      299
      923
    6. Miksi kaivata miestä

      jolla ei edes muna toimi?
      Ikävä
      100
      896
    7. Mitkä asiat teidän elämässänne on

      Tällä hetkellä parasta?
      Ikävä
      66
      878
    8. Kyllä me vaan

      Tykätään toisistamme ❤️ siinä ei ole mitään väärää kenellekään
      Ikävä
      53
      851
    9. Oot nainen kaunis

      muista hymyillä jatkossakin.
      Ikävä
      46
      839
    10. Mitä haluaisit kysyä

      Kaivatultasi?
      Ikävä
      60
      832
    Aihe