Voipi olla tyhmä kysymys, mutta... Kun tuon maahan jotain tuotetta X ja hankin sille jälleenmyyjän, jolle maksan provikkaa tai joka ottaa jonkinlaisen katteen välistä. Minkälaisia palkkioita yleensä on? Siinä tapauksessa esim. että jälleenmyyjä vain välittää tuotteen ja minä ostan, varastoin, toimitan yms.
Lasketaanko jälleenmyyjän palkkio (esim. 30 %)koko tuotteen hinnasta vai tuotteesta jäävästä katteesta?
Lasketaanko jälleenmyyjän palkkio (esim. 30 %)koko tuotteen hinnasta vai tuotteesta jäävästä katteesta?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Sehän riippuu tuotteesta. Toisesta saa 5% ja toisesta 150%. Riippuen myös monesta muusta asiasta: tuotteen loppuhinnasta, kilpailutilanteesta, tuotteen erikoisuudesta, määrästä jne... Lopputilanteessa markkinat määräävät hinnan tuotteelle ja jälleenmyyjälle
Siinä nyt jotain aluksi, riippuu niin monesta tekijästä jokainen aloitteleva yrittäjä sen kyllä huomaa.
Suomalainen ohjelmistotalo etsii yrittäjiä ohjelmistotuotteidensa jälleenmyyntiin. Mikähän olisi kohtuullinen jälleenmyyjän provisio prosentuaalisesti? Ettei aivan pilkkahinnalla alkaisi töihin :-).
Miten tuo yleensä lasketaan. Jos jälleenmyyjä ottaa 30 pinnaa. Lasketaanko se koko tuotteen hinnasta vai katteesta mikä jää?
Ja anteeksi tyhmät kymysykset...
Yleensä provisio maksetaan tuotteen myyntihinnasta.