http://www.yle.fi/uutiset/oikea/id43901.html
"Suomi on edelleen maailman toiseksi kilpailukykyisin maa. Myös muut Pohjoismaat sijoittuvat World Economic Forumin tämänvuotisessa selvityksessä hyvin."
..
"Aiempina vuosina ykkössijaa hallussaan pitänyt Yhdysvallat on tippunut kuudenneksi kauppavajeensa ja huonon koulutustasonsa vuoksi."
Cinninnati Enquirer kirjoittaa miten (Ohiossa) ID on pitänyt osavaltion koululautakuntaa "kuristusotteessaan" 5 vuotta, kun energiaa ja aikaa jne olisi sinä aikana voinut suunnata paremminkin tärkeämpiin aiheisiin ..
http://redstaterabble.blogspot.com/2006/09/ohio-id-held-board-hostage.html
"An editorial in the Cincinnati Enquirer observes that intelligent design "has virtually held the state board captive for the last five years... This issue has been not just a political hot potato but an obstacle to educational improvement for the state's 1.85 million students. Time, energy and expertise that could have been spent on issues with far more impact have been consumed by five years of board bickering and maneuvering on evolution/creationism.""
ID romahduttaa kilpailukyvyn ?
3
528
Vastaukset
- ID parantaa kilpailukykyä
Mihin nyt unohtui se tutkimustulos, että Suomessa evoluutiokielteisyys on voimakasta? Ja siis Suomen kilpailukyky on korkea.
Toisekseen, kreationismin opetus kiellettiin USA:ssa 1987, ja älykkään suunnittelun opetus kai kiellettiin hiljattain menneisyydessä USA:ssa. Ja kilpailukykytutkimusten mukaan nyt USA:n kilpailukyky on laskemassa. Ennen viime vuosia USA oli huipulla.
USA:n kilpailukyvyn laskussa on selkeästi nähtävissä korrelaatiota evoluutio-opetuksen lisääntymiseen USA:ssa?..nyt kun katsoin BBC:ltä ja alkup. raporttia niin siinä USAn kilpailukyvyn romahduksen piikkiin ei kuulunut koulutusjuttu (jossa usa oli edelleen ykkönen), ollenkaan. YLE on keksinyt koko homman ?
Evo-opetus ei ole paljoa ehkä muuttunut tai se ehdi vaikuttaa kilpailukykyyn. Evo-kielteisyys on pysynyt liki samana vuosikymmenet tai sanotaan epävarmat on ehkä lisääntyneet ja enempi koulunopettajia häiriköity viime vuosina.
Mutta ID:stä kiistely halvaannuttaa kouluja ja koululautakuntia ihan ABC-tason peruskorjauksia jää tekemäti.MrKAT kirjoitti:
..nyt kun katsoin BBC:ltä ja alkup. raporttia niin siinä USAn kilpailukyvyn romahduksen piikkiin ei kuulunut koulutusjuttu (jossa usa oli edelleen ykkönen), ollenkaan. YLE on keksinyt koko homman ?
Evo-opetus ei ole paljoa ehkä muuttunut tai se ehdi vaikuttaa kilpailukykyyn. Evo-kielteisyys on pysynyt liki samana vuosikymmenet tai sanotaan epävarmat on ehkä lisääntyneet ja enempi koulunopettajia häiriköity viime vuosina.
Mutta ID:stä kiistely halvaannuttaa kouluja ja koululautakuntia ihan ABC-tason peruskorjauksia jää tekemäti."tai se ehdi vaikuttaa kilpailukykyyn."
En muistanut että sehän voisi "vaikuttaa" heti kun tulee arvioijien tietoon. Raportti on kait "futuuri", ENNUSTE, siitä mikä kilpailukykyisin maa, jos perustaa nyt yrityksen ko. maahan tms ?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuolemanrangaistus
Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen715545Muistakaa persut, että TE petitte, ei kokoomus
Miksikö kukaan ei arvostele kokoomusta? No sen vuoksi, että kokoomus noudattaa vaalilupauksiaan. Sen sijaan TE persut,2734866Riikka Purra ei estä tehomaksun käyttöönottoa
Sähkön hinnoittelua koskevan määräyksen on määrä astua voimaan vuoden 2029 alusta, Energiavirastosta kerrotaan. Määräyk403174Seuraava hallituspohja - Kokoomus, kepu, persut + KD
Kokoomus saa ainakin 20% kannatuksen ensi vaaleissa, keskusta sanoisin noin 15%, persut todennäköisesti enemmän, ehkä 172553004Outo ilmiö - vasemmistolaiset eivät kirjoita mitään kokoomuksesta
joka sentään johtaa hallitusta, ja jonka talouspolitiikkaa noudatetaan. Nämä muutamat vasemmistolaiset jotka täällä aina1032630Lopetan ikävöinnin
Ei meistä enää koskaan tule mitään. Olen ikävöinyt ja kaivannut enkä saa mitään vastakaikua ja lämpöä. Parempi erillään52102Maria Veitola kommentoi soutelija Saarion huomionhakuisuutta
"Minusta on jotenkin kuvottavaa, kuinka kovalla intensiteetillä Suomi-media seuraa miessankari Jari Saarion merihätää. S3362062Muovipusseista pitäisi saada panttimaksu takaisin
Ostan joka päivä yhden muovipussin, ja niistä palautuu keskimäärin takaisin kaupan pullomaatin yhteydessä olevaan roskik651781Väestöstä vain vassarit vaihtuvat nopeammin kuin persut
Kevääseen 2023 verrattuna vassareita 50 prosenttia enemmän, ja persuja 25 prosenttia vähemmän.151555Jos kaikki lopulta kuolevat, onko edes pahimmillakaan rikoksilla mitään väliä?
Kaikki kuolevat lopulta. Siksi ihmisten tekemillä rikoksillakaan ei lopulta ole mitään merkitystä. Joidenkin mielestä t21546