Oliko liian kiusallinen aihe, kun piti poistaa arkistomateriaali, joka kertoo totuuden luterilaisesta papistosta ja sen .....
SUUR-SUOMI
Karjalasta ka.................
6415
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Täysi yllätys tuo tieto Itä-Karjalan keskistysleireistä oli minulle ja varmaan monille muillekin. Mutta vielä yllätyksellisempää, että Karjalan Aketeemisen Seuran aktivisteihin kuului joka neljäs sotilaspastori, ja olivat näin ollen vauhdittamassa Suur-Suomen syntymistä. Tuohon Suur-Suomi ohjelmaan siis kuuluivat myös nuo, ilmeisesti Saksan toiminnasta mallinsa saaneet, keskitysleirit.
Tuossahan tuosta lisää :)
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=114&conference=4500000000000800&posting=22000000017578490
Tietoa enemmänkin
"Löysin sivulta http://www.jewishgen.org/ForgottenCamps/Camps/MainCampsEng.html listan keskitysleireistä. Siellä on myös kaksi suomalaista leiriä: Kangasjärvi ja Koveri."
http://www.jewishgen.org/ForgottenCamps/General/ListeEng.html
http://www.holocaustinfo.org/kysyttya/tiedot/?aihe=20
"Keskitysleirit
Äsken selostetussa sotakorvaustarinassa on ehkä oma selittämisensä, mutta muiden sotarikosten joukossa se jää kuitenkin melko kiltiksi.
Paljon pahempi on se syyte, että Suomella oli jatkosodan aikana Itä-Karjalassa 15 keskitysleiriä, joihin oli koottu 25 000 venäläistä naista, vanhusta ja lasta. Kahdeksan aiempaa leirivankia on toisistaan riippumatta kertonut vartijoiden julmuuksista kuten pahoinpitelyistä, syyttömien teloituksista, raiskauksista... Sanalla sanoen samantapaisista asioista mitä tällä hetkellä tapahtuu Bosniassa ja joista maailma on syystä kauhuissaan.
Myös nämä asiat on kerrottu tänä talvena Seura-lehdessä."
http://biphome.spray.se/ykskaks/arkisto/193/sotaleir.html
Väärä palsta taisi olla syynä että poistettu.
Edelleenkin nämä ovat väärällä palstalla, eikä eikä kerran poistettujen tekstien jatkuva uudeelleen postitus ole sääntöjen mukaista.
Tässä on yksi linkki, mikä olisi hyvä lukea ennen tuomitsemista, Juttu on pitkä, mutta mielenkiintoinen ja valaisee taustoista aika paljon tässäkin ketjussa esitettyihin syytöksiin.
http://www.onego.ru/win/pages/carelia/1999-9/112.html