Onko totta että Mäenpää olisi entinen poliisi joka menetti työpaikkansa?
Mäenpään menneisyys
anti-rasisti
7411
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Voi olla, että Mäenpää on ollut joskus poliisi sillä hänellä näyttää olevan silmää ihmisten suhteen: http://www05.turku.fi/kesvi/ah/kv/2006/0918010x/1460046.htm
Eikös tuo Virtanen ollut Olavin puoluetoveri. :) Löytyi tuo linkki tuolta politiikan yleistä palstalta.
muuta kuin menettää työpaikkansa. Jos ihmisellä on maailma noin pieni että se pyörii katkerana jonkun muutaman mustaihoisen ympärillä, niin vähissä on eväät. Ja kuitenkin mies suureen ääneen vouhkaa yhetiskunnallisista vaikutuksistaan. Tukkeessa oleva viemäri vaikuttaa enemmän kuin Olavin teot.
En usko, että olisi entinen poliisi. Poliisikouluun on jonkinlainen pääsykoe. Tuskin Mäenpää olisi läpäissyt sitä.
Ei hän poliisi ole ollut.
Hän oli muutaman vuoden Neuvostoliitossa .Sieltä palattuaan hän toimi Turussa yksityisetsivänä.
Ilmeisesti hän sai Neuvostoliitossa jonkulaisen koulutuksen.
Poliisiksi pääsemiseen vaaditaan kolme ominaisuutta:
1.) isokokoinen
2.) tyhmä
3.) vahva
Mäenpää on liian fiksu poliisiksi.
kirjastomaksujen ja parkkisakkojen takia :)
Operoi 1990 luvun alkupuolella Itämeren laivoilla. Näin usein hänet samanlainen virkapuku päällä, mitä on poliiseillä. Sininen takki, jossa ranteen kohdalla valkoinen nauha.
Kerran Länsi-Satamassakin näin toisen henkilön kanssa laittamassa käsirautoihin yhtä venäläistä.
Olen kuullut myös samaa, että oli Venäjällä tiedustelupalvelun kanssa tiiviissä yhteistyössä. Ainakin kuulemma vieraisli usein Moskovassa.