...avaukseni "Sipoon kuulumisia."?
Aihe oli ja on "kuumaa kamaa" päivän uutistarjonnassa, pääosassa kuntaministeri Hannes Manninen (kesk).
Aihe oli ja on "kuumaa kamaa" päivän uutistarjonnassa, pääosassa kuntaministeri Hannes Manninen (kesk).
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 10 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Panit Mannisen nimen vain mainintana mukaan asiaan, joka on Helsingin ja Sipoon kunnallispolitiikkaa, ja oma tavoitteesi oli vain päästä ivaamaan Helsingin kokoomusjohtoa.
Eihän tuolla jutulla ollut mitään kytkentää keskustan politiikkaan. Luonnollinen poisto siis.
ei huomannut KEPULAISEN kuntaministerin kuitenkin nimittäneen kuitenkin tuon selvitysmiehen, joka on hommaan pätevä. Emeriittaa harmittaa, kun selvitysmies ei ole kepuli. Saattaa tulla jopa oikeudenmukainen päätös, kun ei tarvitse tehdä lehmäkauppoja.
...jotka pysyvät palstalla, oli avauksessani asiaa enemmän kuin tarpeeksi ja liittyi aivan tarpeeksi keskustaan ja sen harrastamaan politiikkaan.
Juuri äsken kuulin uutisista kuinka sipoolaiset luovuttivat kuntaministeri Hannes Manniselle (kesk) Helsingin suunnitelmaa vastustavan adressin, jonka oli allekirjoittanut 14 000 Sipoon asukasta ja kesämökkiläistä.
Allekirjoittajat korostavat, että Helsingin kaappaus merkitsisi 25% Sipoon keräämästä kunnallisverosta siirtyisi Helsingin kaupungin kassaan.
Ja siitähän on todellakin kysymys, ei mistään helsinkiläisten asuntopulasta.
Kyllä kai se on tavalliselle asunnontarvitsijalle yksi lysti, onko hän sipoolainen vai helsinkiläinen, kun työmatka on sama molemmissa tapauksissa. Sipoolaisuus voi tulla jopa edullisemmaksi.
Asiasta kiinnostuneille linkki alla.
http://www.sipoo.fi/fi/ajankohtaista/?a=show&id=1153
...ja tulkitsee palstan sääntöjä kirjaimellisesmmin kuin yleensä.
Helsingin ja Sipoon väliset asiat eivät minusta ole keskustan politiikkaa, joten niiltä osin jätän vastaamatta kokoomuskaunaiseen ivailuusi, kun hyvin tiedät, että Sipoota kiinnostaa vain ruotsalaiseliitin luksusasuminen, josta voi kuoria verotulojen kermaa ilman suurempaa palvelujen rakentamisen tarvetta.
Emerituksen golf-kerhossa on suomenruotsalaista eliittiä ja emeritus haluaa niiden mailapojaksi.
Helsingin ja Sipoon väliset asiat eivät minusta ole keskustan politiikkaa, joten niiltä osin jätän vastaamatta kokoomuskaunaiseen ivailuusi, kun hyvin tiedät, että Sipoota kiinnostaa vain ruotsalaiseliitin luksusasuminen, josta voi kuoria verotulojen kermaa ilman suurempaa palvelujen rakentamisen tarvetta."
----------------------------------
...kun asia vietiin keskustajohtoiselle hallitukselle ja sen keskustalaiselle kuntaministerille ja vedottiin vielä keskustalaiseen pääministeriin, tuli siitä hyvinkin keskustapolitiikkaan liittyvä asia.
Missä kohtaa olet havainnut "kokoomuskaunaista ivailua"?
En tiennyt, että Sipoon ruotsalaiseliittiin kuuluu 14 000 ihmistä. Ainoa sipoolainen, jonka tunnen, on entinen naapurini ja hän on supisuomalainen ja asunut toistakymmentä vuotta omakotitalossaan Sipoossa, eikä kuulu ruotsalaiseliittiin.
Emeritus on kepulaisena niin ökyisäntien kuin Sipoon ökyrikkaiden asialla. Hän puolustaa henkeen ja vereen Hackmannien, Rettigien ja Ingmannien rauhaa ja rahaa, lintukotoa ja sen läänityksiä ei saa päästää Helsingin pienituloisten pilaamaan
Kyllä Santeri Alkio kierii haudassaan jos seuraa näiden tämänpäivän kepulaisten ajatuksen juoksua, ei siinä ole vähävaraisen asiasta tietoakaan saati muusta aatteesta
"...mikä noihin helsingin kokoomuslaisiin on mennyt kun ahnehtivat laittomasti Sipoon maita?"
Kuullostaako tutulta ivailulta?
Otsikossa kaikki.
...otsikossa oli kaikki mitä pystyit itse asiasta sanomaan!
"...mikä noihin helsingin kokoomuslaisiin on mennyt kun ahnehtivat laittomasti Sipoon maita?"
"Kuullostaako tutulta ivailulta?"
----------------------------
...mutta voisin kyllä allekirjoittaa, ei ole mitään ivailua, vaan asiallinen kysymys?
Joko keskustelupalstan yleistä politiikkaa tai sitten kokonaan kaupungit ja kunnat alla olevaan keskusteluun.
Sitä saa mitä tilaa
ennen Helsingin ja Sipoon aluekiistaa, että Suomessa on sellainenkin kunta kuin Sipoo. Ei varmaan kovin moni. Mutta nyt nuo "tietämättömät" esiintyvät täällä "asiantuntijoina" ko. asiassa.
Keskustalaisilla on yleensä ottaen hyvä kuntatietämys, sillä hehän niiden kuntien kanssa askaroivatkin, kuten täällä on monta kertaa ulkoa päinkin todistettu.
Sitä paitsi Sipoossa on tunnettu urheiluseura Sibbo-Vargarna. Urheiluseurojen avulla moni kepulainenkin kunta on tullut tunnetuksi jopa Kehä III:n sisäpuolella, jossa ei ole montakaan olympia-, MM- ja EM-mitalistia asunut.
Mitä tulee asiantuntemukseen, alueliitoksia on tehty Kepu-Suomessakin iät ja ajat. Keskustelu Helsingin ja Sipoon riitaa olisikin voitu käsitellä yleisemmällä tasolla, mutta taitaapa olla, ettei pääkaupunkilaisten tietämys sellaiseen riitä.
siihen mitä tuo pakkosuomen lause tarkoittaa: Keskustelu Helsingin ja Sipoon riitaa olisikin voitu käsitellä yleisemmällä tasolla, mutta taitaapa olla, ettei pääkaupunkilaisten tietämys sellaiseen riitä.
Siis mihin riitä?
Olisiko keskustelua pitänyt käydä yleisemmällä tasolla, ja jos kyllä niin millä tasolla. Vai riitaako olisi pitänyt käsitellä yleisemmällä tasolla? Mitähän erinomaista tietoa kepulaisilla pikkukuntalaisilla on jota pääkaunkisudulla ei olisi? Paitsi kepulaisuus.
Helsingin ja Sipoon riitaa olisi voitu käsitellä kuntien välisten aluesiirtojen oikeutuksen kannalta yleensä. Alueita yhdestä kunnasta johonkin toiseen kuntaan siirretään valtioneuvoston päätöksin jatkuvasti.
>>>Siis mihin riitä?
…on tällä tallella samasta aiheesta asiallisempia kannanottoja, joissa on jotain tietoa ja ymmärrystäkin asiasta, joka sinulle näkyy olevan ihan käsittämätön!
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=110&conference=1500000000000105&posting=22000000019872765
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=110&conference=1500000000000105&posting=22000000019891302
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=110&conference=1500000000000105&posting=22000000019896764
Korhonen osoittaa taas itseironian kykyä!
Oikea kysymys olisi tietenkin ollut, että miksi ihmeessä JKK:n avaukset ovat palstalle jääneet, vaikkeivat ne kosketa Keskustan palstan aihetta senkään vertaa kuin Emerituksen avaus.
"…on tällä tallella samasta aiheesta asiallisempia kannanottoja, joissa on jotain tietoa ja ymmärrystäkin asiasta, joka sinulle näkyy olevan ihan käsittämätön!"
--------------------------------
...pysy sinä vain satumaailmoissasi, fiktiot ovat sinun alaasi, todellisuuden taju ja todellisuus on sinultä hämärtynyt, elät vain kepukaunoissasi.
Vai mitä mussukka?
Avauksesi poistaminen oli minustakin hiukan turhanaikaista. Kyllä siinä aivan selvästi arvosteltiin kepulaisen kuntaministerin toimintaa. Itsekin totesin, että tämmöistä pääsee tapahtumaan, kun kepulainen päästetään asialle.
Seriffimme on eri päivinä eri tavalla tiukka ja ahkera.