Mitä mieltä olette sarjasta? Onko vastannut odotuksia? Mielestäni aivan loistava sarja vaikka toistaakin tiettyjä vankilateemaan kuuluvia kliseitä, kuten kusipää vartiat, jengit, pahamaineiset vangit jne. Joskus ihan ärsyttää miten epäoikeudenmukaisesti vankeja kohdellaan sarjassa!! Ärsytystä tietenkin lisää se että monet päähenkilöt vaikuttavat joutuneeen pahamaineeseen vankilaan ihan syyttä suotta.
Mitä mieltä sarjasta?
9
1013
Vastaukset
- peehonen86
Vihdoinkin tuli katsomisen arvoinen sarja. =) Ylitti kyllä odotukset ja jäin ekan jakson jälkeen täydellisesti koukkuun. Saisi tulla enemmän tällaisia sarjoja töllöstä.
- Immu
Hiukan hidastempoinen.
Pidän kuitenkin sarjasta.- Pako86N
Sarjassahan tapahtuu joka jaksossa jotakin juonenkannalta merkittävää. Jos jättää jaksoja kattomatta niin menettää suuren osan sarjan viehätyksestä, eikä myöskään saa kunnollista kuvaa pakosuunnitelmasta.
Ykköskauden loppupuolella on yksi jakso, jossa käytiin läpi päähenkilöiden elämää ennen vankilaan joutumista ja vaikutti hieman turhalta, vaikka antoikin lisätietoa, miten kukakin on vankilaan joutunut. - jakso-
Pako86N kirjoitti:
Sarjassahan tapahtuu joka jaksossa jotakin juonenkannalta merkittävää. Jos jättää jaksoja kattomatta niin menettää suuren osan sarjan viehätyksestä, eikä myöskään saa kunnollista kuvaa pakosuunnitelmasta.
Ykköskauden loppupuolella on yksi jakso, jossa käytiin läpi päähenkilöiden elämää ennen vankilaan joutumista ja vaikutti hieman turhalta, vaikka antoikin lisätietoa, miten kukakin on vankilaan joutunut.Olen katsonut lähes kaikki/kaikki tähän mennessä tulleet jaksot ja tuo jakso oli kyllä kaikista huonoin. Näyttelijät olivat eritoten varsin huonoja kyseisessä jaksossa ja eivät osanneet näytellä uskottavasti. Muutoin juoni on pyörinyt ihan suunnitellusti.
Jokaisessa jaksossa tapahtuu jotakin, mutta toisaalta monet tapahtumat ovat hyvin ennakoituja tyypilliseen Amerikkalaiseen jännityselokuvatyyliin. Kaikki asiat tapahtuvat aina sen "vaikeimman kautta".
- jostain syystä
Katsoin edellisen jakson eikä kyllä jostain syystä napannut.
- kauniimpi.kuolema
Ensimmäisen tuotantokauden nähneenä voin sanoa, että se on todella koukuttava sarja. Siinä tapahtuu paljon, ja sitäpaitsi 'Michael' on ihan tajuttoman komea 'tatuointeinensa' ;) ja se älykkyyden määrä... Mahtavaa. Voin vain ihailla.
- onnimannimanni
Haha. "Älykkyyden määrä". Siihen älykkyyteen liittyy noin 90% onnea...
- mielipiteitä...
Haha. Eihän tuommoiseen laitokseen pääse, jos ei ole tehnyt "vakavaa" rikosta (amerikassa tietysti huonolla tuurillakin voi päästä pahaan vankilaan) ja kyllä ne vangit ovat aina suurempia rikollisia kuin vanginvartijat, vaikka nuo kliseet perustuisivatkin todellisuuteen. Ei turhia sympatioita vangeille.
Sarja on ihan toimiva ja mukavan nopeatempoinen. Sarjan juonenkäänteet/tempo ovat tyypillistä elokuvakamaa, mutta jaksaa sitä silti katsoa. Ohjelma ei parane "loppua kohden", jos ei nyt huononekaan.
Juonihan on kovin tyypillinen Amerikkalaiseen sarjaan. Salaliitto. Eiköhän 9/11 päivälläkin ole oma vaikutuksensa tuohon asiaan. - näyttelijä tämä
pääosan esittäjä, ne silmät ja huulet. Luin jostain että olisi näytellyt Buffy vampyyrintappajassa myös mistäköhän jaksoista mahtaa olla kyse.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 683031
- 922835
- 492067
Mietin että
Onko tästä enää paluuta entiseen? Ainut asia joka päiviini toi taannoin iloa, oli meidän yhteinen hassuttelu ja huumorin201535- 151329
Nyt rupeaa löytymään talonmiestä ja muuta sankaria hallipaloon
Kyllä on naurettavia juttuja tuossa paikallislehdessä, että saa tosiaan nauraa niille..51308Aaamu on täällä taas!
Hyvää ja rauhallista työpäivää rakkauteni. Kunpa vaan hymyilisit enemmän. Toivon, että joku kaunis päivä kanssani et vaa131291Tajusin vaan...
Että olen pelkkä kroonistunut mielisairas. Olen sairauspäissäni luullut itsestäni liikaa. Luulin, että olen vain korkein131243Noin ulkonäkö-jutut ei multa
Nainen, koskaan en ole kirjoittanut siitä mitään ilkeää. Ei kuulu tapoihin241212- 181210