Vihreät ministerin johdolla ajoi toimeentulotuen varassa elävät pienempiin asuntoihin päättäessään asumisen omavastuuosuudesta toimeentulotuessa.
Tässä huomamme että, Vihreät eivät välitä yhtään vähävaraisista.
Nyt sitten olla tekemässä välikysymystä lapsiperheiden toimeentulosta. Puheet eivät vastaa tekoja Vihreiden osalta.
Tässä huomamme että, Vihreät eivät välitä yhtään vähävaraisista.
Nyt sitten olla tekemässä välikysymystä lapsiperheiden toimeentulosta. Puheet eivät vastaa tekoja Vihreiden osalta.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Jos valtiolla ei ole varoja, on parempi, että jokaisella on katto pään päällä kuin että nopeimmille hakijoille annettaisiin oikeus elää mahdollisimman väljästi.
Oli jossain juttua että vihreälläkin olisi käytössään 5-asuntoa asuttavanaan. Johonkin ne varat valuu, joilla saataisiin asuntoja.
Taitaa maksaa asuinkunnalleen sievoisia verotuloja, jotta pystyttäisiin hoitamaan terveyskeskuksessa sormiesi niveliä tai muita sairauksia. Kaltaistesi takia joudutaan nostamaan kiinteistöveroa ja mitä se tekeekään lapsiperheiden kukkarolle?
Johonkin ne rahat valuu, joilla saataisiin asuntoja...
Mietipä sitä...
Kehittäneet niin palkat, ettei mene vero kuin vain pienestä osasta. Ei maksa kuin 15% palkastaan. Ja palkka kaikkineen sieltä isoimmasta päästä. vähän alle 20000€/kk ja siitä kun vähentää 15%. Aika härskiä joillain vihreillä?
Niin, johonkin ne rahat valuu?
Tarkoitat varmaan edustajilla ylipäänsä? Jos olet noin kateellinen, niin asetu nyt ehdolle kevään vaaleihin tai myöhemmin pyri europarlamenttiin.
on käytössään kaupungin omistamia asuntoja viisi kappaletta liian halvalla vuoralla? Olisi tosiaan mielenkiintoista tietää. Jos asunnot ovat omia joko perittyjä tai omin rahoin hankittuja, mitä se sinulle tai kenelle muullekaan kateelliselle kuuluu. Tämä maailma ei ole tasapuolinen.
Vihreiden puolueohjelmassa ei vaadita sosialisoimaan kenenkään yksityisomaisuutta. Jos paheksut sitä, että jollakin on enemmän omaisuutta kuin sinulla, osoita syyttävällä sormella rikkaita kommunisteja ja sossuja, jotka tekopyhästi paasaavat olevansa köyhän asialla.
Jos paheksut sitä, että jollakin on enemmän omaisuutta kuin sinulla, osoita syyttävällä sormella rikkaita kommunisteja ja sossuja, jotka tekopyhästi paasaavat olevansa köyhän asialla.
Juuri tuota, ollaan niin köyhiä köyhän asialla, juuri tämä vihreiden kommunisti, taistolaiseksi mainittu. Mutta onkin oma rahastus vain mielessä. Ei kannattane edes kinata, se vain näin on.
Kuka vihreistä parlamentaarikoista on tekeytynyt köyhäksi?
Älä yritäkään vedota Merikukan ja Hjalliksen eroon, mikä on täysin heidän kahden välinen asia. Eriasia on jos Merikukka vaatii elatusta yhteiskunnan maksettavaksi.
Mikäli hakeudut ehdolle ja jopa pääset europarlamenttiin, niin sinäkin pääset nauttimaan etuuksista. Ajattele, pääsisit samaan tilaan märkien unien kohteesi, Hassin, kanssa.
Sanonnan mukaan puhe siitä, mistä puute.
Omapahan on asiasi.
Joku tuolla jossain kirjoitti, että, "yksinkertainen saa olla muttei pöljä"! Niin, senkaavan mukaan olisikin hyväksyttävää, juuri ja juuri.
Sori!
kaikenlaisia typeriä väitteitä. Kun sinulta sitten kysytään asiallisesti väitteidesi perusteluja ja tietolähteitä, et pysty vastaamaan asiallisesti, vaan sössötät jotakin vielä tyhmempää. Mikä hörhö mahtanet ollakaan?
Onko totta, että Anni Sinnemäen vanhemmat "testamenttasivat" Ruoholahdesta ison kaupungin vuokra-asunnon lapselleen , joka asustelee siinä yksin? Näinkö sitä elellään?
Joillakin on varaa mällätä, ja siivouttaa iso lukaali siivousfirmalla, kuten hänelläkin.
Kannattaakin pitää asunnoissa rahat, siellä nousee rahanarvo nopeasti.
sinäkin saat töitä, kun joillakin on varaa siivouttaa asuntonsa. Kateus oikein loistaa kirjoituksestasi. Kuulut varmaan niihin taistolaismuinaismuistoihin, jotka eivät ole huomanneet maailman muuttuneen sitten 70-luvun. Fiksuimmat niistä sentään osasivat kääntää takkinsa ajoissa. Sinä vaan teet vallankumousta ja veisaat Internationaalia.
Siitä oli silloin aikoinaan vaikea keskustella, voisiko se meidän haluamamme vallankumous olla aseellinen. Se, joka ei ole kokenut 70-luvun "taistolaisliikettä", ei ehkä ymmärrä, miksi tämä nauratti.
No siksi, että me teoretisoimme kyllä kovasti siitä, että vallankumous voi olla vaikka aseellinenkin.
Mutta oikeasti kenellekään meistä ei tullut mieleenkään tehdä mitään sinne päinkään, oikeasti meidän toimintamuotomme olivat täysin kesyjä: opintopiirejä, lentolehtisiä, seinälehtiä, mielenosoituksia, vaalityötä, toimintaa järjestöissä, julkilausumien laatimista, ohjelmien kirjoittamista ja sen sellaista.
http://www.satuhassi.net/puheet/maaliskuu06.htm