Negatiivinen verotus

Minä.

Hyvää Liberaaleilla on negatiivisen verotuksen ajaminen Suomeen. Tämä keventäisi byrokratiaa huomattavasti kun erilaisten tukimuotojen sijaan jäisi yksi.

Olen pähkäillyt että koskeeko negatiivinen verotus myös yrittäjiä ja olisi siten jonkinlainen ratkaisu maaltapakoon ja pienimuotoiseen yrittämiseen.

Olen joskus kirjoittanut asiasta tähän tapaan:

http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=500000000000003&conference=4000000000000034&posting=22000000017552887#22000000017552887

Toivottavasti negatiivinen verotus koskisi kaikkia kansalaisryhmiä.

6

1285

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • utooppisuus

      todistuu jo sillä, ettei kukaan koskaan kerro konkreettisesti perustulon määrää, kenelle se myönnetään ja paljonko se maksaisi.

      Ja paljonko vielä lisäksi joudutaan maksamaan sosiaalitukia perustulon lisäksi.

      Puhutaan kuin Vihreät: Sieltähän sitä sähköä pistorasiasta saa.

      • kertoo.

        Liberaalien tavoiteohjelmassa näyttää olevan selkeä käppyrä lukuineen.


    • ---------

      Negatiivisen verotus lopettaa tosiaan tukimuotojen kirjon ja se on äärimmäisen tasa-arvoinen. Miten perustellaan opiskelijalle että hänen toimeentulonsa on valtio ajatellut perustuvan velkaantumiseen ja samaan aikaan toiselle maksetaan korkeaa ansiosidonnaista päivärahaa?

      Kun on yksi tukimuoto kaikki ovat samalla viivalla. Toki harkinnanvarainen toimeentulotuki pitäisi varmaankin jättää, mutta kaikkia sekin samalla lailla koskisi.

      • ääriesimerkki.

        Työmarkkinatuella oleva voi menettää koko tuen puolison tulojen vuoksi ja tämä tapahtuu jo aivan normaalilla tulotasolla. Ansiosidonnaiseen päivärahaan ei puolison tulot taas vaikuta, vaikka kyseessä on paljon suurempi etuisuus. Tuntuu älyttömän epäoikeudenmukaiselta.

        Jos ja kun negatiivinen verotus koskisi kaikkia kansalaisia saisi nyt työmarkkinatuella oleva ja siis 0 euroa tukea saava täyden 500 euroa(kuten käppyrästä selviää).

        http://fi.wikipedia.org/wiki/Kuva:Perustulo.png


        Tuntuu aika reilulta tuo negatiivinen verotus verrattuna nykyiseen systeemiin, jossa moni joutuu olemaan täysin rahatta puolison elätettävänä.


    • sovi...

      sosialistiselle Suomelle. Jos järjestelmä järkeistetään virkamiehiltä loppuu työt ja he joutuvat menemään yksityiselle sektorille töihin ja verot laskee ja Suomella menee paremmin.

    • Rowen82

      Liberaalien ajama perustulohan koskisi kaikkia täysi-ikäisiä Suomen kansalaisia tasavertaisesti. Yksinkertaisesti jos ei olisi tuloja, sitä saisi 500 € kuukaudessa. Jos tuloja olisi, mutta ne olisivat alle 1000 € kuukaudessa, niin sitä saisi myös, mutta vähemmän, hyvin yksinkertaisen kaavan mukaisesti. Työssäkäyvänä tienaisi automaattisesti enemmän kuin työttömänä, joten minkäänlaista tuloloukkua perustuloon ei liittyisi.

      Tuloveroa Liberaalien mallin mukaan maksettaisiin tulojen suuruudesta riippumatta ainoastaan 1000 €/kk ylittävästä tulojen osasta. 1000 € tai alle kuukaudessa tienaava ei siis joutuisi maksamaan tuloveroa, ja esim. 2000 € tienaava maksaisi sitä tuhannesta eurosta, 3000 € tienaava taas kahdesta tuhannesta. Malli suosisi pienituloisia, vaikka käytössä olisi vain yksi veroprosentti.

      Liberaalien ajama perustulo ei muuten jäisi ainoaksi tukimuodoksi, vaan sen lisäksi jäisi/tulisi tarveharkintainen toimeentulotuki, työkyvyttömyystuki, lapsilisä, tietyt palvelusetelit sekä koroton, markkinaehtoinen sosiaalilaina. Opintotuen, työttömyystuen, kansaneläkkeen ja ilmeisesti myös yleisen asumistuen perustulo korvaisi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      212
      18073
    2. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      90
      3845
    3. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      39
      2165
    4. Martinalta vahva viesti

      "Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      283
      1562
    5. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      71
      1533
    6. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      166
      1456
    7. Temutatko ?

      Ostatko kiinalaisista verkkokaupoista halpaa tavaraa tai vaatteita ja miksi? Siksi että on kiva ostaa kun halvalla saa?
      60 plus
      140
      1415
    8. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      122
      1385
    9. Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista

      Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1334
    10. Pitäisikö meidän

      Sitten nähdä ilman että siitä tehdään ongelmaa?
      Ikävä
      81
      1121
    Aihe